Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Gang mladíkov ubil v Londýne na smrť Čecha

25.09.2016 | ČTK

Skupina neznámych mladíkov ubila v noci na štvrtok v Londýne na smrť Čecha, ktorý pracoval pre miestnu cateringovú spoločnosť.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

K incidentu došlo vo východnej časti britskej metropoly, keď sa 31-ročný muž vracal z baru, kde popíjal s kolegami. 

Motívom brutálneho útoku na Čecha Zdeňka M. bola podľa denníka Evening Standard „banálna roztržka“ s tínedžermi v predajni rýchleho občerstvenia Perfect Friend Chicken v ulici East India Dock Road. Polícia po páchateľoch pátra.

České ministerstvo zahraničných vecí pre spravodajský server Novinky.cz smrť Čecha v Londýne potvrdilo. Zdeňek M. žil v Spojenom kráľovstve dlhodobo a pracoval ako zástupca vedúceho v cateringovej spoločnosti Harbour & Jones.

„Môžeme potvrdiť úmrtie českého občana v Londýne. Po polnoci v noci na štvrtok sa vracal domov. Z informácií českého veľvyslanectva, ktoré komunikuje s políciou, vyplýva, že sa zrejme stal obeťou pouličnej kriminality. Do súvislosti s nedávnymi útokmi na poľských občanov ambasáda útok nedáva,“ povedala pre server hovorkyňa českej diplomacie Irena Valentová.

„Ten muž bol jednoznačne biznismen, mal oblek na mieru a bol v dobrej nálade. Povedal, že popíjal na párty a vracia sa domov,“ povedal zamestnanec Perfect Friend Chicken.

Telo muža potom našiel cyklista o necelých sto metrov ďalej v kaluži krvi. Pokúsil sa mu dať prvú pomoc, ale bolo už neskoro. Skupina mladíkov mu smrteľné zranenia zrejme spôsobila ranami ťažkou kovovou reťazou.

Potvrdenie informácií o tom, či bolo útočníkov viac, alebo toho, či Čecha zavraždili tínedžeri, nemá český rezort diplomacie vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie k dispozícii. „My tento čin nedávame do súvislosti s politicky motivovanými útokmi namierenými proti prisťahovalcom, o ktorých sa v súvislosti so zmenou atmosféry po brexitu (odchode krajiny z EÚ) vo Veľkej Británii hovorí,“povedala v ČT hovorkyňa ministerstva zahraničia ČR Irena Valentová.

Naopak ako etnicky motivovaný zločin britské a poľské úrady označili nedávny útok asi 20-členného davu mladých ľudí v anglickom Harlow na dvojicu Poliakov, z ktorých jeden na následky zranení zomrel. Po júnovom britskom referende o odchode z EÚ sa v Británii zvýšil počet útokov na Poliakov a poľská vládna delegácia priletela začiatkom septembra do Londýna o tom rokovať. Britská ministerka vnútra Amber Ruddova prisľúbila, že pozorne dohliadne na vyšetrovanie podobných útokov. 

Podľa oficiálnych údajov z roku 2014 žije v Británii asi 790.000 Poliakov, čo ich robí po Indech druhou najväčšou komunitou prisťahovalcov v krajine. Podľa českých úradov v minulom roku na území Británie pracovalo asi 37.000 Čechov.

Aktualizované 25. septembra 2016 o 15:30

Priateľom zavraždeného českého občana sa už podarilo cez internet vyzbierať 10-tisíc libier, ktoré sú nutné na prevoz tela do Českej republiky. Na internetovej stránke pre skupinové financovanie GoFundMe prispelo na repatriáciu ostatkov za jediný deň takmer 500 ľudí.

„Peniaze, ktoré sa nám podarí vyzbierať, budú použité predovšetkým na nákladný prevoz tela do Českej republiky, späť k jeho rodine,“ uviedla na webe zakladateľka zbierky. Okolo 14:00 SELČ už bolo na konte takmer 12-tisíc libier.

V súvislosti s vraždou boli v sobotu v britskej metropole zatknutí traja muži, medzi nimi aj 16-ročný chlapec.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy bitka, Brexit, Británia