Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Parlamentná fraška: Odvolávanie Fica nezaujalo ani opozíciu

23.09.2016 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Vládna koalícia zruší daňové licencie.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

TREND.24

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) zostáva vo funkcii i naďalej. Za jeho odvolanie nehlasovali ani všetci opoziční poslanci. Po takmer šiestich hodinách odvolávania hlasovalo za iba 36 poslancov. Ficovo zotrvanie vo funkcii podporilo 78 zákonodarcov. Vyslovenie nedôvery premiérovi navrhovala skupina opozičných poslancov zo SaS a OĽaNO-NOVA. Andrej Danko odvolávanie v júli presunul na september. 

Daňové licencie budú od roku 2018 zrušené. Avizujú to poslanci vládnych SNS a Mosta-Híd, ktorí predložia návrh na ich zrušenie tak, ako to je uvedené v programovom vyhlásení vlády. „SNS od začiatku koaličných rokovaní trvala na zrušení daňových licencií a po dohode v koalícii predkladáme návrh na zrušenie daňovej licencie,“ vyhlásil na piatkovej tlačovej konferencii poslanec za SNS Tibor Bernaťák. 

Dobudovanie diaľnice D3 na Kysuciach bude patriť medzi priority ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpáda Érseka (Most - Híd). Povedal to v piatok na kontrolnom dni na stavbe úseku D3 Svrčinovec - Skalité. Dostavba tohto úseku, ktorý umožní prvé diaľničné spojenie s Poľskom má podľa ministerstva dopravy mierne meškanie. Dobudovanie celej diaľnice D3 významne odľahčí cesty na Kysuciach a na Orave.

Za neúspešným pokusom o prevrat v Turecku z 15. júla bol v skutočnosti turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vyhlásil to islamský duchovný Fethullah Gülen. Podľa Gülena sa v posledných dňoch objavilo množstvo dôkazov, ktoré jasne potvrdzujú, že R. T. Erdogan plánoval údajný prevrat už asi rok a čakal len na vhodnú príležitosť, kedy ho uskutočniť. Dostupné informácie podľa F. Gülena dokazujú, že prezident ihneď po začatí prevratu v noci z 15. na 16. júla presne vedel, čo sa deje a prejavoval neskrývanú radosť z toho, že všetko ide podľa plánu. O všetkom boli informovaní aj šéf generálneho štábu tureckej armády a riaditeľ tajnej služby.

Rokovania Veľkej Británie s Európskou úniou o vystúpení krajiny z bloku sa pravdepodobne odštartujú v úvode roka 2017 a mohli by trvať menej ako stanovené dva roky. Povedal to vo štvrtok britský minister zahraničných vecí Boris Johnson. Vyjadril sa tak po tom, ako šéf Európskeho parlamentu Martin Schulz vyzval Britániu, aby rokovania začala skoro. M. Schulz uviedol, že je dôležité ukončiť rokovania o brexite pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sú naplánované na polovicu roka 2019. 

Belgičanom postihnutým marcovými teroristickými útokmi v Bruseli už úrady celkovo vyplatili 768-tisíc eur. Úrady celkovo zaregistrovali 257 žiadostí o finančnú pomoc. Peniaze vypláca komisia pre odškodnenie občanov, ktorí utrpeli ujmu pri násilných činoch. Poškodení občania musia podať žiadosť, a ak ju komisia vyhodnotí ako opodstatnenú, majú nárok na odškodnenie.

Poslanci dolnej komory poľského parlamentu (Sejm) schválili v prvom čítaní kontroverzný návrh zákona o zákaze interrupcií. Projekt občianskej iniciatívy „Stop Aborcji“ (Stop interrupciám) bol tak posunutý príslušnému výboru, čo podporilo 267 zákonodarcov, 154 bolo proti a 11 sa zdržalo hlasovania. Návrh zákona počíta s úplným zákazom interrupcií a trestami odňatia slobody pre lekárov, ktorí tento zákrok vykonajú, i pre ženy, ktoré ho podstúpia. Hroziace sprísnenie legislatívy v tejto oblasti vyvolalo v Poľsku protesty, na ktorých sa zúčastnili tisíce žien.

Obnova škôd po nedávnom silnom zemetrasení v strednom Taliansku bude stáť najmenej tri až štyri miliardy eur. Oznámil to šéf talianskeho úradu pre civilnú ochranu Fabrizio Curcio. „Tento účet nebude menší než tri až štyri miliardy eur, je to predbežný odhad, ktorý sa obávam prekročíme,“ povedal Curcio na tlačovej konferencii venovanej obnove zničených miest.

Celkovo 115 tiel už vytiahli z mora v oblasti pri pobreží Egypta, kde sa v stredu potopila loď s niekoľkými stovkami migrantov. Guvernér egyptskej provincie Buhajra Muhammad Sultán doplnil, že počítajú ešte s desiatkami ďalších obetí. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov odhaduje, že na palube preplnenej lode sa nachádzalo 450 ľudí, pričom štátna tlačová agentúra pôvodne písala, že plavidlo viezlo až 600 migrantov.

Ruskí vojaci pricestovali do Pakistanu, kde sa zúčastnia na prvých spoločných manévroch s tamojšími ozbrojenými silami. Do Pakistanu dorazilo približne 70 príslušníkov ruskej horskej pechoty. Cvičenie, ktoré sa začne v sobotu, pomôže „rozvíjať a posilňovať vojenskú spoluprácu medzi oboma krajinami“, uviedol ruský rezort obrany.

Japonský premiér Šinzó Abe pricestoval vo štvrtok na historickú návštevu Kuby, kde sa stretol s bývalým revolučným vodcom Fidelom Castrom a jeho bratom, prezidentom Raúlom Castrom. Ide o vôbec prvú návštevu japonského lídra v tejto karibskej krajine. Abe počas 70-minútového stretnutia s Fidelom Castrom vyzval na ráznu a jednotnú reakciu medzinárodného spoločenstva na jadrový program Severnej Kórey.

Hodnotenie úverovej spoľahlivosti vlády USA na úrovni Aaa so stabilným výhľadom podporuje odolnosť ekonomiky krajiny a to, že USA majú veľký podiel na globálnom obchode a na medzinárodnej finančnej a korporátnej aktivite. Uviedla to ratingová agentúra Moody's vo výročnej správe o americkej vláde. „Ekonomika USA je vysoko diverzifikovaná a krajina má históriu pomerne solídneho rastu hrubého domáceho produktu,“ uviedla Sarah Carlsonová z agentúry Moody's. 

Rast ekonomickej aktivity eurozóny sa v septembri spomalil na 20-mesačné minimum, keďže predovšetkým nemecká ekonomika stratila dynamiku. Vyplýva to z indexu nákupných manažérov (PMI), ktorý zostavuje agentúra IHS Markit. Agentúra v piatok informovala, že PMI eurozóny, ktorý je meradlom ekonomickej aktivity, v septembri klesol na 52,6 bodu z augustovej úrovne 52,9 bodu. Hodnota indexu však zostala nad hranicou 50 bodov, ktorá signalizuje rast aktivity.

Poľnohospodári využívajú najčastejšie priame podpory, čerpá ich 88 percent podnikov. Nastavenie súčasného systému podpory však vyhovuje len 28 percentám firiem. Vyplýva to z analýzy slovenského poľnohospodárstva za druhý štvrťrok 2016 spoločnosti CEEC Research. „Pri prerozdeľovaní priamych platieb, ktoré sú nárokovateľné, je častokrát problém ich vyplatenia v plánovanom termíne kvôli formálnym nedostatkom, ktoré sú spojené so zložitosťou ich vyplácania,“ uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík.

Sociálna poisťovňa vyplatila minulý mesiac dávku v nezamestnanosti 35-tisíc osobám. V porovnaní s júlom tohto roka ide o nárast o 1,6 tisíca ľudí. Medziročne sa počet poberateľov nezamestnaneckej dávky v auguste zvýšil o 334 ľudí. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa. 

Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od októbra zvýši o viac ako 44 eur. Nárok na úrokové zvýhodnenie budú mať tí, ktorých priemerný mesačný zárobok za predchádzajúci rok bude 1 171,3 eura v hrubom. V súčasnosti je ešte platná hranica 1 127,1 eura. 

Maďarské maloobchodné tržby v júli sa medziročne podľa neupravených údajov posilnili o 2,9 percenta. Júlové kalendárne upravené tržby maloobchodu krajiny v porovnaní s júlom minulého roka sa zvýšili o 4 percentá. Informoval o tom v piatok na svojej internetovej stránke maďarský štatistický úrad. Predaj potravín podľa kalendárne upravených údajov medziročne vzrástol o 1,7 percenta, predaj nepotravinárskych tovarov sa zvýšil o 6,7 percenta. 

Nemecká mediálna skupina Bauer Media Group za účtovný rok 2015 vykázala druhý najvyšší obrat vo svojej histórii. Jej tržby dosiahli úroveň 2,316 miliárd eur, medziročne tak stúpli z úrovne 2,263 miliárd eur. Najviac k obratu firmy prispelo podnikanie v oblasti časopisov. Za uplynulý účtovný rok divízia tlače skupiny Bauer Media Group vykázala tržby v objeme 1,689 miliárd eur. Predaj časopisov sa pritom na tržbách podieľal sumou 1,292 mld. eur.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy TREND.24