Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vyšetrovateľ kauzy DPH: Kaliňáka ani Počiatka sme neriešili

23.03.2016 | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

Šéfom vyšetrovacieho tímu, ktorý riešil podvody s DPH, bol Pavol Milan. Z polície na vlastnú žiadosť odišiel po tom, čo do médií unikol spis ku kauze, pri ktorej štát prišiel o desiatky miliónov eur (TREND 4/2016). Novinárom ho rozoslal svedok a jeden z hlavných organizátorov karuselu Milan Chovanec, ktorý sa rozhodol svedčiť výmenou za nižší trest.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

Kauza DPH

M. Chovanec vypovedal, že do podvodov s nadmernými vratkami boli namočení aj vysokí funkcionári Smeru Stanislav Kubánek, Jozef Buček a policajný viceprezident Michal Kopčík. Spomenul aj ministrov Jána Počiatka a Roberta Kaliňáka. Všetci popreli, že by mali s kauzou niečo spoločné, a podali trestné oznámenie.

Bývalý vyšetrovateľ poskytol TRENDU a portálu Aktuality.sk rozhovor, v ktorom opísal priebeh vyšetrovania. Odmietol sa nechať fotografovať.

Neprehliadnite

Ako ste sa dostali ku kauze DPH?

V roku 2011 na jeseň. Prišiel som z dovolenky a mal som rozpracovaný prípad drog, ale bola mi pridelená táto kauza. Predtým od roku 2007 som bol v špeciálnom vyšetrovacom tíme, kde som dokumentoval podvody s DPH. Tento kvázi úspech ma doviedol k prípadu, kde bol podozrivý Ladislav P. Domnievam sa, že Ladislav P. musel mať nejaké nezhody s jedným z bývalých viceprezidentov policajného zboru.

Prečo?

Keď išli nejaké priority od vedenia, tak prvá bolo rozpracovanie Ladislava P. Bol to december 2009 a začiatok roka 2010. Stiahli sme teda vyšetrovací spis z Krajského riaditeľstva v Košiciach, kde bola rozpracovaná trestná činnosť s DPH od roku 2008. Keď som si preštudoval zoznam došlých faktúr, tak som vedel, že je to veľký prúser. Rozsah bol obrovský, kolosálny. Trvalo mi zhruba dva mesiace, kým som všetko preštudoval. Podvody začali investičným zlatom, neskôr sa k tomu pridružili potraviny a podlahy, náhradné diely a železo. Dodnes som nezrátal, koľko tam bolo čiastkových útokov.

Čo znamená čiastkový útok?

Čiastkový útok je jedna DPH v jednom mesiaci u jednej spoločnosti. Len exportérskych spoločností v karuselovom reťazci bolo 35. Ladislav P. mal napríklad 30 zdaňovacích období, tak si ich vynásobte tými 35 spoločnosťami. Bolo toho veľmi veľa. Keď som začal vyšetrovať, podvody s DPH stále fungovali.

Skupina Ladislava P. od začiatku spolupracovala s Milanom Chovancom?

Nie, až neskôr. Chovanec si na svoju firmu TTC sám uplatňoval nadmerné odpočty DPH, kde mu faktúry zháňal napríklad aj sudca okresného súdu. Na tieto faktúry som natrafil v inom prípade. Po nejakých troch mesiacoch, keď som zistil, že rozsah je taký veľký, prezentoval som výsledky vedeniu a zriadili sme pracovnú skupinu. Bola asi najväčšia na Slovensku, mala okolo dvadsať členov. Niekedy v marci alebo apríli sme urobili 55 prehliadok, lebo sme potrebovali zaistiť účtovníctvo spoločností. Na Slovensku aj v Česku. Keď sa im doručil príkaz na prehliadku, už vedeli, že je problém. Nezostávalo veľa času na analýzu jednotlivých fakturačných tokov a osôb, ktoré boli do nich zainteresované.

Ako ste ich analyzovali?

Vychádzal som zo svedectva niektorých ľudí. Jedným z nich bola aj Chovancova pravá ruka, človek, ktorého sme zavreli ešte v roku 2011 v súvislosti so zbitím bývalého námestníka Daňového riaditeľstva Ladislava Dobroviča. Za útok na neho sedel od roku 2011 aj Milan Chovanec.

Na čo ste prišli?

TTC bola ústredná firma celého podvodu. Do nej natekal tovar, ale aj fiktívne faktúry, na základe ktorých vznikal nárok na nadmerný odpočet DPH. Tie ďalej putovali do exportérskych spoločností. TTC bola vlastne fabrika na výrobu DPH. Zo schém, ktoré sme urobili z účtovníctva TTC, sme zistili, že toto je hlavná firma a rozpliesť celý reťazec pomôže len Chovanec. Bolo začatých mnoho trestných konaní, celé vyšetrovanie bolo veľmi neprehľadné, aj preto, že išlo o dva trestné činy. Jeden bol neodvedenie dane a poistného na strane, kde sa vyhotoví fiktívna faktúra. Druhý trestný čin bol na strane, kde dôjde k vyplateniu nadmerného odpočtu. Najskôr prípad dozorovala krajská prokuratúra v Košiciach. Neskôr som spracoval právnu analýzu a na základe nej sa zmenila dozorová prokuratúra, prípad prešiel na špeciálnu. Už vtedy som zistil, že škoda je najmenej 12 miliónov a ide o zločineckú skupinu.

Mali ste už vtedy podozrenie, že s tým môžu mať niečo spoločné politici?

Vtedy ešte nie. Hoci už v novembri sme vypočuli jednu svedkyňu, ktorá naznačila, že za spoločnosťou TTC sú Kaliňákove peniaze. Ale nevenoval som tomu pozornosť, bolo to v rovine jedna pani povedala.

Išlo o svedkyňu Miroslavu Čížikovú, ktorú mal takýmto spôsobom na spoluprácu nahovárať šéf ďalšej depeháčkárskej skupiny Ján Z. On k tomu nepovedal nič?

Odmietol vypovedať.

Novinári s bývalým vyšetrovateľom v penzióne na východe Slovenska.Zdroj: Maňo Štrauch

Čo sa stalo, že Milan Chovanec začal svedčiť?

V roku 2013 som prvýkrát išiel dopočuť Chovanca k nejakej veci. Naznačil som mu, že viem, čo sa udialo a či si nerozmyslel výpoveď, keď vidí, ako sa všetci na neho vykašľali. On sa chcel poradiť s obhajcom a družkou a kázal mi vrátiť sa o dva týždne. Vtedy súhlasil, že bude vypovedať a mal nejaké podmienky. Vypočul som ho neštandardným postupom, nakoľko mi povedal, že sú v tom traja ľudia z prvej desiatky Smeru. Sú to veľmi nebezpečné veci, lebo nemáte nič potvrdené a ak by zápisnica z výsluchu ušla, mohol by z toho byť problém. Urobili sme výsluch, ktorý som odniesol dozorujúcemu prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Zápisnica mala asi 40 strán a obsahovala aj mená.

Ktoré mená zo Smeru?

Kubánek, Kopčík a Buček. Kaliňáka ani Počiatka ešte nespomenul. Chovanec mal podmienky, chcel byť prepustený z väzby a aby nebola stíhaná jeho družka a brat. Samozrejme, pre seba žiadal nižší trest. Prokurátor uviedol, že pokiaľ sa preukáže jeho výpoveď ako pravdivá na súde a bude pre konanie prínosná, tak trestný poriadok to umožňuje. S tým, že M. Chovanec je jeden z organizátorov, čiže u neho nie je možná beztrestnosť. U družky a jeho brata to bolo možné, lebo boli použití len ako biele kone. Samozrejme sa ma pýtal, či to, čo Chovanec hovorí, bola pravda. Nebol som si istý, lebo aj mne to vyrazilo dych a niektoré veci nesedeli s tým, ako sme ich videli my.

Čo konkrétne?

Napríklad, že ich riadila trebišovská skupina na čele s Ladislavom P. a používala ich ako manažérov. Lebo dovtedy sme mali za hlavného aktéra Chovanca, nakoľko všetko išlo z TTC. Nové bolo aj to, keď začal rozprávať o Kubánkovi a Kopčíkovi. Vôbec som netušil, kto Kubánek je.

Kopčíka ste ale poznali.

Jasné, veď bol viceprezident. Samozrejme som informoval nadriadených, že sú tam také mená. Tvárili sa, že je to v pohode. Keď som sa vrátil zo špeciálnej prokuratúry, zavolal si ma šéf expozitúry NaKA v Košiciach Jozef Hrušovský, že akú zápisnicu som doniesol, lebo volal Martin Krčmárik ako šéf finančnej polície. Jemu zase volal človek z Úradu špeciálnej prokuratúry, že sú tam nejakí politici. Zopakoval som, že Chovanec označil Kubánka ako návodcu a Kopčíka ako nejakého spolupáchateľa. On povedal, že je to v poriadku.

Čo bolo ďalej s Chovancom?

Aj Chovanec ma informoval, že máme únik informácií. Bola za ním sestra, za ktorou bol obvinený Ladislav P. s obhajcom a povedali jej, že má Chovancovi odkázať, aby si rozmyslel, či bude vypovedať, lebo vie, kto je za tým. Bol to jednoznačný dôvod kolúznej väzby pre Ladislava P., lebo sa snažil ovpyvňovať svedka. Tak som sa pýtal prokurátora, ktorý však poprel, že by dal človeku z ÚŠP zápisnicu. Nehovoril pravdu.

Chovanec napriek tomu svedčil ďalej?

Začal som Chovanca vypočúvať bez obhajcov, a to z dôvodu, že boli do celej veci namočení politici a bolo potrebné to zobjektivizovať. Viete si predstaviť, že by som výsluch robil pred dvadsiatimi obhajcami a dennodenne by sa dozvedali informácie? Zmaril by som si vyšetrovanie. Preto som zvolil takýto postup, dohodli sme sa na ňom aj na jednej z porád medzinárodného tímu, ktorý vznikol s Českou republikou. Vypočúvali sme ho asi šesť týždňov, ale tlačil nás čas, aby sme obvinili Ladislava P. Nemohol som ísť s celou zápisnicou na súd, lebo zase by som zmaril vyšetrovanie. Jeden zo sudcov špecializovaného súdu mi povedal, že ak zápisnicu dostane jeden konkrétny senát na Najvyššom súde, nevie, ako rozhodne. Snažili sme sa dosiahnuť, aby bol Chovanec prepustený z väzby, aby to malo nejaký priaznivý efekt, keďže svedčil.

Podarilo sa?

Išla oficiálna žiadosť na súd a ukázali sme sudcovi celú zápisnicu. Pýtal sa, či je pravda, čo hovorí. Povedal som, že zatiaľ som nezistil, že by klamal. Chovanec bol vo väzbe pre zbitie Dobroviča a tento prípad dozorovala prokurátorka Mária Sokirková. Sudca Chovanca prepustil. Ona podala sťažnosť a na kraji to potvrdili, aby zostal vo väzbe. Na základe jeho výpovede ešte zmenila právnu kvalifikáciu z ublíženia na zdraví na vydieranie , čo je obvzlášť závažný trestný čin a hrozil mu vyšší trest. Chovanec zostal vo väzbe, on sa rozhodol, že zápisnicu pošle do Markízy, aby bol verejný tlak na vyšetrovanie. Dosiahol presný opak.

V tom čase už bola zaznamená jeho výpoveď, kde vysvetľuje odposluchy a spomína Počiatka a Kaliňáka?

Keď objasňoval odposluchy, vypočúvali sme ho spolu s kolegom. Tam sa vyjadril aj k tomu, kto je Strapatý a kto Robo. Ja som to nepovažoval za relevantné, kým nebude ďalší dôkaz. Preto som potreboval, aby vypovedal aj jeho brat, ktorý bol v spoločnosti Renoir. Cez ňu išli peniaze Paľonderovi. K tomu sme sa však nedostali.

Zdroj: Maňo Štrauch

Prečo?

Jeho sme nestihli vypočuť. Keď to vyšlo von, tak sa začali tlaky, chceli ma obviniť, zavrieť. Za zneužívanie právomocí verejného činiteľa. Ale nenašli na inšpekcii vyšetrovateľa, ktorý by ma obvinil. Nebol tam totiž žiadny trestný čin, ja som nič neurobil. Vypočul som ho a to bolo všetko. Nadriadeného som informoval a hovoril, že bude z toho prúser. On sa ma pýtal, či Chovanec usvedčuje vedenie Finančnej správy. A že ak nie, je to v pohode. Celý spis prešiel analýzou na policajnom zbore, Smer vraj svojich hodí cez palubu, čakajú, že ich obviníme a budú tlieskať. Dodnes mi nikto netlieskal.

Dali sa podľa vás robiť podvody s DPH tak dlho bez politického krytia?

Oni ich robili preto tak dlho, lebo to robili perfektne. Keď prebiehali daňové kontroly, nič nezistili, preto im boli vyplácané nadmerné odpočty. Chvíľu podvody mohli robiť bez krytia, potom, keď sa to rozbehlo, už nie. Exportérske spoločnosti si registrovali na daňových úradoch, kde mali kontakty.

Prečo ste nepredvolali Kaliňáka s Počiatkom?

V zápisniciach bol spomenutý nejaký Robo. Ale ja si nepamätám, že by hovoril o ňom ako o niekom, kto niečo hasil alebo dával pozor. Možno tieto súvislosti spomenul až v nejakom následnom výsluchu. To, že tam bol Strapatý, to áno, lebo Chovanec sa smial, že Strapatý je Počiatek. Ale neusvedčoval explicitne Počiatka, že mal dávať pozor a tlačiť na Finančné riaditeľstvo, aby bol vyplatený nadmerný odpočet. Ani mi to nenapadlo, pretože bolo dosť veľa problémov s ekonomikou a tiež so samotným Paľonderom, Kubánkom, Kopčíkom a Bučekom. Ja som písal aj Smeru. Kvôli tomu, že Chovanec opísal, ako mu Paľonder doniesol hodinky od Kubánka a pýtal sa, koľko mu za ne Chovanec dá. Malo ísť pritom o prezentačné hodinky strany Smer. Chovanec mu mal za ne vyplatiť niekoľko tisíc eur. My sme tie hodinky aj zabezpečili, Chovanec nám ich vydal. Ja som napísal žiadosť do Smeru, či mali takéto hodinky. Prišla mi odpoveď, že nie. Takže sme nemali žiadny dôkaz. Zobjektivizovať vyšetrovanie išlo jedine tak, že by sme vypočuli Paľondera a dosiahli jeho pravdivú výpoveď. A ako to urobíte? No dnes už nijako.

Prečo ste teda Paľondera nevypočuli okamžite?

Ako hovorím, ja som skončil po tom, ako zápisnica vyšla na verejnosť.

Vypočul niekto Paľondera?

Niektorý z kolegov ho určite vypočúval, ale ja som už potom neurobil žiaden úkon.

Vy ste sám požiadali o odchod z polície?

Áno.

Odišli ste preto, že vás zastrašovali?

Neviem, či sa to dá považovať za zastrašovanie. Ale ja som tam nevidel žiadnu šancu vyriešiť to. Lebo ak má byť Chovanec oceneným svedkom, tak sa treba dohodnúť niekde na prokuratúre na spoločnom postupe. Lenže s prokuratúrou sa nedalo rozprávať, hádzala mi polená pod nohy. Čiže na prokuratúru som nemohol ísť, nadriadení ma hodili cez palubu. Čo som teda mal robiť.

Mal Chovanec nejakú motiváciu namočiť členov Smeru do prípadu?

Ak by to urobil a nebol by mentálne retardovaný, tak tomu vôbec nerozumiem. Lebo to by nemalo absolútne žiadny zmysel. Navyše veci, ktoré hovoril o ekonomike podvodov, sme priebežne skúmali zľava aj sprava. Nebola absolútne žiadna pochybnosť v tom, že hovorí pravdu. Všetky podstatné veci sedeli a pre nás to bola veľmi cenná výpoveď. Nemám dôvod mu neveriť.

Paľonder v Markíze aj Tomovi Nicholsonovi hovoril, že on si všetky svoje údajné konexie vymyslel, aby na Chovanca urobil dojem a aby ho Chovanec zamestnal. To má zmysel?

Je to možné.

Je ale možné, že by tie nadmerné odpočty boli vyplatené tak, ako Paľonder hovoril Chovancovi a že by ich vyplácanie nebolo stopnuté skôr, ak by Chovancova skupina nemala takéto krytie?

Ťažko. O tom, že Chovanec dával Paľonderovi peniaze, som pochybnosti nemal. V spise je chronologický prepis hovorov, kde najprv prichádza informácia z banky, že na účet prišli peniaze za nadmerný odpočet DPH, potom ako vybral 8-tisíc eur. V nasledujúcom prepise volá Chovanec Paľonderovi, že sa stretnú a potom ďalšie prezvonenie, že už čaká dole. Chovanec potom potvrdil, že mu takto vyplatil osem percent zo 100-tisícového nadmerného odpočtu. O tomto pochybnosť nie je. Ale či Paľonder Chovanca klamal a nikomu ďalšiemu peniaze nedával, to sa už nedozvieme bez pravdivej Paľonderovej výpovede.

Výpoveď, v ktorej Chovanec stotožňoval odposluchy, ste robili vy?

Ja s kolegom. Ale k odposluchom ho vypočúval už kolega.

Mňa na tom zarazilo, že tam, kde Chovanec hovorí o Kaliňákovi a Počiatkovi, sa ho vyšetrovateľ ďalej na podrobnosti nepýtal. Prečo?

V tom čase sa nedala riešiť politická korupcia. Nám horelo väzobné stíhanie a vznesenie obvinenia. Lebo po tom, ako sme zobrali Ladislava P., každému muselo byť jasné, že sme ho zobrali na základe výpovede Chovanca. Chovanec vtedy nebol dopočutý ani k výpovediam všetkých svedkov a obvinených. Existuje napríklad aj svedok, ktorý tvrdí, že Chovanec z basy písal Kaliňákovi list, aby vybavil prepustenie svojej družky z väzby. Ani k tomu nebol Chovanec v tom čase vypočutý. Nebol vypočutý ani ku kvantu ďalších dôkazov zo zhabaných počítačov a podobne. Ja som odišiel a čo sa ďalej dialo, neviem.

Milan Chovanec po dohode s vyšetrovateľom začal svedčiť.Zdroj: Korzár / Michal Frank

Chovanca napokon pustili. Bolo to procesne v poriadku?

Jemu končila trojročná väzobná lehota vo veci zbitia Dobroviča 8. novembra 2014. Potom, podľa mňa účelovo, ho väzobne stíhali za prečin poškodzovania cudzej veci. V tejto veci bol vo väzbe ďalších sedem mesiacov, do júna.

Čiže ho pustili štandardne? Nie je na tom nič mimoriadne?

No my sme sa tomu veľmi čudovali, veď mu zostávalo len nejakých päť mesiacov, čo by bol v pohode vydržal. Ubehli mu štyri roky ako maximálna doba väzby a potom by ho museli prepustiť tak či tak.

Ste s ním v kontakte?

Áno.

Čo spravil po tom, ako ho prepustili z väzby?

Stará sa o rodinu, snaží sa uživiť družku a mamu, majú hypotéky na domy, ktoré im chceli zobrať, brata vlastne zničil, pretože ten mal autodopravu a zabavili mu všetky autá. Takže má čo naprávať.

Chovanec bol označovaný za hlavu celej tejto zločineckej skupiny. Je to podľa vás tak?

Podľa toho, čo hovorí on a ako to vychádza aj z iných dôkazov, tak sú aj vyššie hlavy.

Myslíte si, že tá kauza sa vyšetrí?

Pokiaľ sa neudeje niečo mimoriadne a ten tím nezačne fungovať a nebude im niekto šliapať na päty a nebude úzka spolupráca s prokuratúrou, tak to neskončí.

Vo všeobecnosti, kauzy, kde sú namočení politici, majú šancu byť doriešené?

Nie.

Aký vplyv na priebeh tohto vyšetrovania malo, že v ňom boli aktívni aj českí vyšetrovatelia?

Českí vyšetrovatelia do toho bijú a pýtali sa, ako sa postaví náš prokurátor k svedkovi, ktorý spolupracuje, má nejakú dohodu podľa českého poriadku s tamojšou prokuratúrou a podobne… Naši majú hrošiu kožu, ani formálne sa netvária, že to chcú vyšetriť. Napriek tomu, že si robia medzinárodnú hanbu.

Ako je možné, že vaši kolegovia v Čechách dokážu dotiahnuť aj politické kauzy a u nás sa to vôbec nedá?

Vám to musí byť jasné oveľa viac ako mne, že tu je systém nastavený tak, že vyriešenie káuz neumožňuje.

Nejde to ani napriek systému?

To sa nedá, pokiaľ sa nezmení systém kreovania policajného zboru, fungovania prokuratúry, inak to nejde.

Keby sa našiel pirát na strane vyšetrovateľa aj pirát na strane prokuratúry?

Ak by sa našiel pirát na špeciálnej prokuratúre, dal by sa taký prípad uzavrieť. Ale piráta na špeciálnej prokuratúre sa nepodarilo nájsť a zrejme tam taký nie je. Navyše by to musel byť najhlavnejší pirát.

Hrozí Chovancovi stále nebezpečenstvo, keďže vraj sa mu hneď po prepustení niekto vyhrážal?

Kým výpoveď nezopakuje na súde, je stále v ohrození. Práve to bola jedna z našich myšlienok, že či nevyšiel von preto, aby ho spratali. Má to svoju logickú podstatu.

te informácie, v akom stave je vyšetrovanie teraz?

Viem, že voči ďalším asi desiatim podozrivým, ktorých usvedčil Chovanec, vzniesli obvinenia.

Robert Kaliňák hovorí, že to vyšetrovanie najviac rozbehol on.

Nie je to pravda. Voľby boli v marci (2012), vtedy už všetko bolo rozbehnuté a pripravené – za ministra vnútra Daniela Lipšica. Robert Kaliňák s tým nemal absolútne nič spoločné. Len tam bol akurát v čase, keď prišiel výsledok.

Spomínali ešte výpoveď tretej osoby o liste, ktorý mal Chovanec Kaliňákovi písať.

Áno, je tam ešte výpoveď Chovancovho spoluväzňa. Ten hovoril, že Chovanec z väzby poslal list ministrovi vnútra, aby vybavil prepustenie svojej družky, lebo inak začne rozprávať. Toto v spise je. Ja neviem, ako rozmýšľali tí ľudia, lebo im muselo byť jasné, že celá vec raz buchne. A som zvedavý, ako to skončí na súde. Lebo teraz síce ešte nejakú moc majú, ale toto skončí na súde možno za nejakých sedem, osem rokov a vtedy už ju mať nebudú.

Poznámka: Prokurátorka Mária Sokirková úvahy na jej adresu, aké vyjadril P. Milan, v minulosti poprela a voči vydavateľovi denníka Sme podala žalobu na ochranu osobnosti. Niektoré mená osôb, ktoré v rozhovore označil P. Milan a ktoré TREND s tvrdeniami P. Milana zatiaľ nemohol konfrontovať, v tejto chvíli nezverejňujeme.

Kauza DPH

- Rozsiahly reťazec firiem (karusel) páchal od roku 2007 asi do roku 2011 podvody na DPH, týkali sa najmä Slovenska, Českej republiky a Maďarska

- Škoda na vyplatených fiktívnych nadmerných odpočtoch mala predstavovať najmenej 75 miliónov eur

- V roku 2012 obvinila polícia tri zločinecké skupiny na čele s Ladislavom P., Jánom Z. a Milanom Chovancom

- M. Chovanec sa rozhodol svedčiť výmenou za nižší trest

- V roku 2014 urobil pred šéfom vyšetrovacieho tímu expozitúry NaKA na východe Pavlom Milanom kľúčové svedectvo, podľa ktorého boli do podvodov namočení aj úradníci daňových úradov, sudcovia, policajti či politici Smeru

- Podvody mali podľa M. Chovanca kryť a brať z nich provízie – regionálny šéf Smeru v Prešove Stanislav Kubánek, štátny tajomník na ministerstve vnútra Jozef Buček či viceprezident polície Michal Kopčík

- Všetci traja to popreli a podali trestné oznámenie

- Sprostredkovateľa medzi Smerom a M. Chovancom mal podľa jeho slov robiť istý Vladimír Paľonder, ten tvrdil, že si údajné kontakty na špičky Smeru len vymyslel

- V lete prepustili M. Chovanca náhle z väzby

- Odvtedy by sa mal zdržiavať v cudzine, novinárovi Tomovi Nicholsonovi povedal, že sa bojí o svoj život, údajne má na jeho likvidáciu objednávku košická mafia

- TREND začiatkom roka zverejnil časť Chovancovej výpovede, kde vysvetľuje odposluchy, hovorí v nich o ministroch Jánovi Počiatkovi a Robertovi Kaliňákovi, ktorí mali podľa prepisov hovorov tiež spolupracovať s Chovancom cez Paľondera

- Ministri to popreli a avizovali žalobu na TREND a trestné oznámenia

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Kauza DPH

Top články

Žena, ktorá mení pornobiznis zvnútra

Žena, ktorá mení pornobiznis zvnútra

30-ročná pornoherečka Stoya priznala, že porno, v ktorom pracovala, je odpad. Chce poukázať na násilie, ktoré sa v tejto brandži stáva bežným 11

Aké veľké je porno. Ovláda ho Česko

Halu na Vajnorskej nahradí Kmotrík stovkami bytov a apartmánov

Ako „podniká“ Ladislav Bašternák

Smer je za bodom zlomu, kopíruje krivku HZDS