Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Predaj darovaného domu a stanovenie ceny

12.01.2016 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Rodičia darovali svojim dvom deťom rodinný dom s pozemkom v roku 2015, ktorý vlastnili viac ako 5 rokov. Teraz by deti chceli dom predať. Ako sa po novom určuje nadobúdacia cena, nakoľko nie je v darovacej zmluve určená a zároveň od 1. 1. 2016 sa ruší oceňovanie reprodukčnou obstarávacou cenou. Kupujúci by chcel nadobudnúť nehnuteľnosť prostredníctvom hypotekárneho úveru.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

V súlade s prechodným ustanovením §52zg ods. 8 Zákona o dani z príjmov (ďalej len "ZDP") sa ustanovenie § 25 ods. 1 písm. c) ZDP v znení účinnom od 1. januára 2016 použije na majetok (pozn. platí aj na nehnuteľnosti) obstaraný po 31. decembri 2015. 

Priznávame, že v prípade majetku nadobudnutého darovaním by bolo viac vhodné použiť označenie "nadobudnutie," resp. "získanie" majetku než jeho obstaranie. 

Napriek tejto skutočnosti zastávame názor, že v prípade nadobudnutia nehnuteľnosti darom do konca roku 2015 za predpokladu, že na príjem pri jej predaji uskutočneného v deň darovania by sa vzťahovalo oslobodenie podľa § 9 ZDP, je možné aj naďalej považovať za výdavok tzv. reprodukčnú obstarávaciu cenu (ďalej len "ROC") majetku v čase darovania. 

Chceli by sme vás však upozorniť, že aj do konca roku 2015 platilo, že najvhodnejším vyjadrením ROC v čase darovania bola cena stanovená znalcom. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy daňová poradňa, poradňa

Súvisiace články

Predaj domu. Keď kupujúci platí nižšiu ako trhovú cenu

Predaj domu. Keď kupujúci platí nižšiu ako trhovú cenu Poradňa

Umelo nízko dohodnutú predajnú cenu blízkej osobe za účelom zníženia daňovej povinnosti by daňový úrad nebral do úvahy 3

Predaj domu zdedeného po strýkovi

Predať nehnuteľnosť v obchodnom majetku s DPH?

Termínované vklady - porovnanie úrokov

Hypotéky - porovnanie úrokov

Diskusia (0 reakcií)