Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Predaj domu na Slovensku pracujúcim v Nemecku

07.01.2016 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Som slovenský občan, nepodnikajúca fyzická osoba a prechodne bývam a pracujem v inom členskom štáte EÚ. V zahraničí sa zdržiavam viac ako polovicu roka a dane ako aj odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne platím v Nemecku. V roku 2015 som zdedil podiel na nehnuteľnosti v SR, ktorá sa čoskoro bude predávať. V ktorom štáte budem odvádzať daň z predaja nehnuteľnosti? Ak na Slovensku, som povinný zaplatiť aj odvody do zdravotnej poisťovne v SR, aj keď platím odvody v Nemecku, t. j. momentálne nie som poistencom žiadnej zdravotnej poisťovne pôsobiacej na území SR?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

V súlade s §13 ods. 1 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Nemeckom sa zisky zo scudzenia nehnuteľného majetku môžu zdaniť v zmluvnom štáte, v ktorom je takýto majetok umiestnený. Rozumieme, že týmto štátom je vo vašom prípade SR, t. j. SR má právo zdaniť  daný príjem. 

Keďže z vašej otázky nie je zrejmé, kto bol poručiteľom ako i doba, ktorá ubehla odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti poručiteľom, odporúčame preveriť, či nie je možné vo vašom prípade uplatniť aj ustanovenie o oslobodení príjmu z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v súlade s §9 ods. 1 písm. b) Zákona o dani z príjmov. 

Čo sa týka vašej otázky, či je potrebné predmetný príjem deklarovať aj v Nemecku, bude potrebné preveriť, na území ktorého štátu sa považujete za daňového rezidenta. Pokiaľ na území SR, tak predmetný príjem zdaňovať v Nemecku nebudete. V opačnom prípade už však odporúčame obrátiť sa na nemeckého daňového poradcu. 

Čo sa týka zdravotného poistenia,  tak prípadne zdaniteľný príjem z predaja nehnuteľnosti v SR nie je považovaný za vašu zárobkovú činnosť na účely zdravotného poistenia v SR, keďže ako osoba nie ste zdravotne poistenou osobou v SR. T. j. predmetný príjem vo vašom prípade nepodlieha zdravotnému poisteniu v SR.  

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy daňová poradňa, poradňa

Súvisiace články

Predaj domu. Keď kupujúci platí nižšiu ako trhovú cenu

Predaj domu. Keď kupujúci platí nižšiu ako trhovú cenu Poradňa

Umelo nízko dohodnutú predajnú cenu blízkej osobe za účelom zníženia daňovej povinnosti by daňový úrad nebral do úvahy 3

Predaj domu zdedeného po strýkovi

Predať nehnuteľnosť v obchodnom majetku s DPH?

Termínované vklady - porovnanie úrokov

Hypotéky - porovnanie úrokov

Diskusia (0 reakcií)