Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Predaj domu na Slovensku pracujúcim v Nemecku

07.01.2016 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Som slovenský občan, nepodnikajúca fyzická osoba a prechodne bývam a pracujem v inom členskom štáte EÚ. V zahraničí sa zdržiavam viac ako polovicu roka a dane ako aj odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne platím v Nemecku. V roku 2015 som zdedil podiel na nehnuteľnosti v SR, ktorá sa čoskoro bude predávať. V ktorom štáte budem odvádzať daň z predaja nehnuteľnosti? Ak na Slovensku, som povinný zaplatiť aj odvody do zdravotnej poisťovne v SR, aj keď platím odvody v Nemecku, t. j. momentálne nie som poistencom žiadnej zdravotnej poisťovne pôsobiacej na území SR?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

V súlade s §13 ods. 1 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Nemeckom sa zisky zo scudzenia nehnuteľného majetku môžu zdaniť v zmluvnom štáte, v ktorom je takýto majetok umiestnený. Rozumieme, že týmto štátom je vo vašom prípade SR, t. j. SR má právo zdaniť  daný príjem. 

Keďže z vašej otázky nie je zrejmé, kto bol poručiteľom ako i doba, ktorá ubehla odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti poručiteľom, odporúčame preveriť, či nie je možné vo vašom prípade uplatniť aj ustanovenie o oslobodení príjmu z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v súlade s §9 ods. 1 písm. b) Zákona o dani z príjmov. 

Čo sa týka vašej otázky, či je potrebné predmetný príjem deklarovať aj v Nemecku, bude potrebné preveriť, na území ktorého štátu sa považujete za daňového rezidenta. Pokiaľ na území SR, tak predmetný príjem zdaňovať v Nemecku nebudete. V opačnom prípade už však odporúčame obrátiť sa na nemeckého daňového poradcu. 

Čo sa týka zdravotného poistenia,  tak prípadne zdaniteľný príjem z predaja nehnuteľnosti v SR nie je považovaný za vašu zárobkovú činnosť na účely zdravotného poistenia v SR, keďže ako osoba nie ste zdravotne poistenou osobou v SR. T. j. predmetný príjem vo vašom prípade nepodlieha zdravotnému poisteniu v SR.  

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy daňová poradňa, poradňa

Top články

Žena, ktorá mení pornobiznis zvnútra

Žena, ktorá mení pornobiznis zvnútra

30-ročná pornoherečka Stoya priznala, že porno, v ktorom pracovala, je odpad. Chce poukázať na násilie, ktoré sa v tejto brandži stáva bežným 11

Halu na Vajnorskej nahradí Kmotrík stovkami bytov a apartmánov

Aké veľké je porno. Ovláda ho Česko

Doping: Ako východonemeckí farmaceuti vyrobili z guliarky muža

Ako „podniká“ Ladislav Bašternák

Diskusia (0 reakcií)