Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Príjem z príkaznej zmluvy. Dať či nedať do daňového priznania?

19.02.2016 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Okrem príjmu zo závislej činnosti som dosiahla ešte jeden príjem v celkovej sume 250 eur, r, ktorý bol vyplatený na základe príkaznej zmluvy. Je tento príjem posudzovaný ako ostatný príjem v zmysle §8 ods. 1písm. a) a zároveň oslobodený od daňovej povinnosti do úhrnnej výšky 500 eur? Musím príjem z príkaznej zmluvy uvádzať v daňovom priznaní?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Čo sa týka príjmu, ktorý ste dosiahli na základe príkaznej zmluvy, nie je nám známa činnosť, ktorú ste vykonávali na základe danej zmluvy. Vo všeobecnosti platí, že finančná správa sa snaží príkazné zmluvy často posudzovať ako závislú činnosť a príjmy z takejto zmluvy zdaňovať a zaťažovať odvodmi ako príjmy zo závislej činnosti. 

V tejto súvislosti by sme vás chceli upozorniť, že v zmysle rozhodnutí NS SR (napr. 3 Sžf 80/2008) je potrebné posudzovať skutočný obsah daného zmluvného vzťahu, t. j. nie je ho možné automaticky preklasifikovať na závislú činnosť. 

Vo vašom prípade, pokiaľ budete vedieť preukázať, že skutočným obsahom zmluvného vzťahu je iná ako závislá činnosť (najmä, že jediným dôvodom na uzatvorenie príkaznej zmluvy nebolo zakrývanie závislej činnosti), pričom zároveň  z vašej strany nepôjde o opakovanú alebo sústavnú činnosť, ale o činnosť príležitostnú, je možné daný príjem posudzovať ako ostatný príjem v zmysle § 8 ods. 1 písm. a) Zákona o dani z príjmov (ďalej len "ZDP"), ktorý je oslobodený do výšky 500 eur v súlade s § 9 ZDP. 

V takomto prípade by predmetný príjem nebolo potrebné uvádzať v daňovom priznaní, keďže by išlo o príjem od dane oslobodený. Treba však upozorniť, že v prípade daňovej kontroly by ste bola povinná preukázať vami deklarované tvrdenia, a síce že išlo o inú ako závislú činnosť, ktorá súčasne bola vykonávaná len príležitostne.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy daňová poradňa, poradňa

Top články

Žena, ktorá mení pornobiznis zvnútra

Žena, ktorá mení pornobiznis zvnútra

30-ročná pornoherečka Stoya priznala, že porno, v ktorom pracovala, je odpad. Chce poukázať na násilie, ktoré sa v tejto brandži stáva bežným 12

Doping: Ako východonemeckí farmaceuti vyrobili z guliarky muža

Ako „podniká“ Ladislav Bašternák

Aké veľké je porno. Ovláda ho Česko

Kažimír skúša, čo mu dovolíme

Diskusia (0 reakcií)