Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Príjmy z prenájmu. Dá sa uplatniť zrážková daň?

30.11.2015 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Som fyzická osoba, poberám príjmy zo závislej činnosti. Od októbra tohto roku som začal prenajímať právnickej osobe samostatnú nehnuteľnosť pre potreby skladovania a archivácie. Za prenájom mi bude nájomca platiť pravidelne mesačné nájomné, zmluva je uzatvorená zatiaľ na 12 kalendárnych mesiacov. Je možné z príjmu z prenájmu odvádzať zrážkovú daň, aby som dostal už len čistý príjem? Platím z toho príjmu aj odvody?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

V prípade príjmu z prenájmu nie je možné uplatniť vykonanie zrážky dane v súlade s §43 Zákona o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“), t. j. zákon túto formu vysporiadania dane z prenájmu neumožňuje. 

Chceli by sme vás upozorniť, že v súlade s §9 ods. 1 písm. g) ZDP je od dane oslobodený príjem z prenájmu a príjmy z príležitostných činnosti v prípade ak úhrn týchto príjmov za kalendárny rok nepresiahne 500 eur. Predpokladáme, že výška vami dosiahnutého príjmu za kalendárny rok z predmetného prenájmu presiahne vyššie uvedenú čiastku, t.j. za zdaniteľný príjem sa bude považovať len príjem, ktorý danú sumu presiahne.

Keďže vo vašom prípade nedosiahnete iba príjmy zo závislej činnosti, t. j. príjmy podľa §5 ZDP, ale aj zdaniteľné príjmy podľa §6 ods. 3 ZDP, nemáte právo požiadať vášho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane, teda máte povinnosť podať daňové priznanie fyzickej osoby typ B. 

Čo sa týka odvodových povinností, prenájom nehnuteľností sa nepovažuje za zárobkovú činnosť na účely Zákona o zdravotnom a sociálnom poistení, t.j. z predmetného príjmu vám odvodová povinnosť nevznikne.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy daňová poradňa, poradňa