Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Predaj darovaného bytu. Akú daň platí obdarovaný

23.11.2015 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Dostala som od matky darom byt v septembri 2015. Matka byt kúpila v roku 1997 a trvalý pobyt tu mala až do darovania bytu. Ja ako obdarovaná som v tomto byte prihlásený na trvalý pobyt od júla 2011. Tento byt by som ale chcela predať, som si vedomá, že ho nevlastním 5 rokov. No matka, keby byt predala a nie darovala, bola by oslobodená od dane. Akú daň budem platiť ja, ak byt predám v novembri tohto roku?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Vychádzame z predpokladu, že ste byt nadobudli do vlastníctva darovacou zmluvou v roku 2015 a zároveň, že vy a ani vaša matka, ste predmetný byt nemali zaradený do obchodného majetku. 

Ak k predaju bytu dôjde v roku 2015, nemôže byť splnená podmienka (uplynutie 5 rokov od jeho nadobudnutia) na oslobodenie daného príjmu v súlade s 9 ods. 1 písm. a) Zákona o dani z príjmov (ďalej len "ZDP"), t. j. prípadný príjem z predaja bytu sa považuje za zdaniteľný príjem. Konkrétne by išlo o ostatný príjem v súlade s §8 ods. 1 písm. b) ZDP, t. j. za príjem, ktorý je potrebné zdaniť. Keďže ste byt nenadobudli do konca roku 2010, tak existencia trvalého pobytu v danom byte nemá na vyššie uvedené žiaden vplyv (§52j ods. 2 ZDP).  

Pri príjmoch z predaja bytu obstaraného darom je v súlade s §8 ods. 5 písm. b) a §25 ZDP za výdavok možné považovať vo vašom prípade reprodukčnú obstarávaciu cenu (ďalej len "ROC") bytu v čase darovania, t. j. napr. cenu stanovenú znaleckým posudkom v čase darovania, keďže ako správne uvádzate v prípade, ak by vaša matka byt predala namiesto jeho darovania, príjem z jeho predaja by bol od dane oslobodený. 

Nie je nám známa výška predajnej ceny ako i ROC bytu v čase darovania. Berte však na vedomie, že z predaja bytu nie je možné dosiahnuť daňovú stratu, t. j. pokiaľ by výška ROC bytu prevyšovala predajnú cenu bytu, môžete si v daňovom priznaní FO za výdavok uplatniť ROC len do výšky príjmu z predaja bytu. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy daňová poradňa, poradňa

Diskusia (0 reakcií)