Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kedy sa stáva postúpená pohľadávka daňovým príjmom

14.01.2016 | Ing. Tomáš Ráno, audítor a daňový poradca, SOLIDITA

Ako je to pri bezodplatnom postúpení pohľadávky. Je takto prijatá pohľadávka u postupníka daňovým príjmom hneď pri postúpení? Alebo sa tak stane až vtedy, keď prebehne úhrada, respektíve dôjde k vymoženiu od dlžníka?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Pokiaľ účtujete v sústave podvojného účtovníctva a bezodplatne ste nadobudli pohľadávku, tak budete účtovať o zvýšení  pohľadávky na ťarchu účtu 315 – Ostatné pohľadávky a v prospech účtu 648 – Ostatné náklady na prevádzkovú činnosť. 

Keďže ide o bezodplatné odkúpenie pohľadávky, tak sa neúčtuje o záväzku, keďže postupca nepožaduje za predaj žiadnu protihodnotu. Suma účtovaná na účte 648 bude daňová podľa účtovníctva v duchu ustanovenia §17 ods.1., písm. b) zákona č. 595/2003 o dani z príjmov, a to bez ohľadu na úhradu od pôvodného dlžníka. 

Ak dôjde k samotnej úhrade od pôvodného dlžníka, zaúčtuje sa zápis na ťarchu účtu 221 – Bankové účty, príp.211 – Pokladnica a v prospech účtu  315 – Ostatné pohľadávky.

Pokiaľ účtujete v sústave jednoduchého účtovníctva a bezodplatne ste nadobudli pohľadávku od postupcu, tak sa riadite Postupmi účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva. Tieto postupy v §14 ods.11, písm. c) hovoria, že až v momente  inkasa pohľadávky od dlžníka účtujete o príjme zahrňovaného do základu dane podľa §4, ods.6,písm. d) tretieho bodu horeuvedených postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Solidita logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy poradňa, účtovná poradňa

Diskusia (0 reakcií)