Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kúpa prístupovej cesty k pozemku

25.06.2012 | Mgr. Iva Hulmanová, advokátka bnt

Úkony budú spoplatnené samostatne

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Plánujem kupovať pozemkom ako prístupovú cestu k pozemku, ktorý vlastní mama už 20 rokov. Z hľadiska zápisu do katastra je výhodnejšie, aby pozemok kúpila mama a všetko mi dala darovacou zmluvou, alebo ho mám kúpiť ja a ona mi dá darovacou zmluvou svoj pozemok?

Treba povedať, že z praktického hľadiska nie je zásadný rozdiel medzi postupom, ktorý zvolíte na nadobudnutie pozemku, ktorý tvorí prístupovú cestu a nadobudnutím pozemku, ktorý v súčasnosti vlastní Vaša matka.

V prípade, že sa rozhodnete kúpiť prístupovú cestu do svojho vlastníctva a následne Vám matka daruje svoj pozemok, bude potrebné uzatvoriť kúpnopredajnú zmluvu medzi Vami a treťou osobou a darovaciu zmluvu medzi Vami a Vašou matkou. Správa katastra nehnuteľností zápis prevodu vlastníckeho práva z tretej osoby na Vás a z Vašej matky na Vás vykoná na základe dvoch samostatných návrhov (ktoré môžu byť samozrejme obsiahnuté v jednej listine). V každom prípade, budú tieto dva úkony spoplatnené samostatne.

Pokiaľ zvolíte alternatívu, že pozemok s prístupovou cestou kúpi do svojho vlastníctva Vaša matka a následne Vám ho daruje spolu s pozemkom, ktorý už vlastní, bude nutné uzatvorená kúpnopredajná zmluva medzi Vami a treťou osobou, ktorá momentálne vlastní pozemok s prístupovou cestou a následne darovacia zmluva medzi Vami a Vašou matkou. Do katastra nehnuteľností bude nutné teda podať návrh na zápis prevodu vlastníckeho práva s tretej osoby na Vašu matku a následne prevod vlastníckeho práva  Vašej matky na Vás, to znamená, že tak ako v predchádzajúcom prípade pôjde o dva návrhy, ktoré budú spoplatnené samostatne.

Autorka pôsobí ako advokátska koncipientka v advokátskej kancelárii bnt attorneys-at-law.

Autorka odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Ilustračné foto na titulke - Vlado Benko

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) bnt_logo_nove

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy poradňa, právna poradňa

Súvisiace články

Prenájom spoločnej časti domu

Prenájom spoločnej časti domu

O hospodárení so spoločnou vecou rozhoduje väčšina spoluvlastníkov podľa veľkosti podielov (Právna poradňa)

Garáž na prenajatom pozemku

Papierovačky zhltnú podnikateľom ročne až 140 hodín

Neďakujme Kažimírovi za nižšie dane

Politická ilúzia pre podnikateľov

Diskusia (0 reakcií)