Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Lumix LX 15 je favoritom na nového kráľa kompaktných fotoaparátov

22.09.2016 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

Na veľtrhu Photokina 2016 ukázal Panasonic viacero svojich noviniek. Najviac pozornosti si ale vyslúžil hybrid Lumix GH5. Ako prvý na svete podporuje 4K 60p video. Zaujal tiež drobný Lumix LX 15, ktorý svojimi parametrami môže z postu najlepšieho kompaktu zosadiť Sony RX100.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Všetci výrobcovia smartfónov sa predbiehajú v tom, aby urobili čo najlepší fotoaparát v mobile. Pridávajú druhý objektív a nové funkcie. A pritom vybrané kompakty veľkosti štandardných cigaretových škatuliek dokážu vytvoriť neporovnateľne krajšie zábery. Argument, že nie každý bude so sebou nosiť dve, hoci drobné, zariadenia sa dá chápať.

Zdroj: Panasonic

Doterajším neoficiálnym kráľom v kategórii kompaktov bola rodina RX100 od Sony a aktuálne jej štvrtá generácia. Dokázala to hlavne vďaka minimalistickému telu, 1-palcovému snímaču a kvalitnou optikou s presným ostrením. Problémom ale bola aj pomerne ostrá cena. Lumix LX 15 ponúka ešte o niečo lepšie parametre a o tretinu nižšiu cenu.

Zdroj: Panasonic

Tak si to zrátajme. Nový Panasonic Lumix LX 15 má rozmery 4 x 6 x 10 cm a hmotnosť 310 gramov. Až na hrúbku je menší ako iPhone 6S alebo iPhone 7.

Srdcom tohto trpaslíka je na danú kategóriu nadštandardne veľký, jednopalcový MOS snímač s rozlíšením 20,1 Mpix. A pred ním je potom objektív Leica DC so svetelnosťou f/1.4 - 2.8 s ohniskovou vzdialenosťou 24 - 72 mm.

Takže s optickým trojnásobným zoomom. V kombinácii s 5-osovou optickou stabilizáciou, citlivosťou ISO12800 a proklamovaným bleskovým ostrením by to malo znamenať, že zábery budú vyzerať výborne. Pri rýchlo sa pohybujúcich objektoch a aj v zlých svetelných podmienkach, krajinky aj portréty.

Zdroj: Panasonic

Taktiež bokeh (rozostrené pozadie s ostrým popredím) zábery by nemali byť problém. A pravý bokeh, nie softvérovo vytvorený ako v smartfónoch. Zaujímavosťou je funkcia Post Focus, ktorá umožňuje meniť bod zaostrenia už na hotovej fotografii. Kreativitu môže podporiť aj fakt, že LX 15 vie robiť macro fotografie už zo vzdialenosti 3 cm.

Niekomu bude možno chýbať hľadáčik. Ale v high-end kompaktoch to nie je úplný štandard. Stačiť bude musieť trojpalcový výklopný dotykový displej.

Samozrejmosťou je podpora nahrávania 4K 30p videa. Bonusom je funkcia 4K Photo. Z nasnímaného 4K videa sa dá vybrať akýkoľvek moment, ktorý sa uloží ako fotografia v 4K rozlíšení. Nechýba ani Wi-Fi modul pre bezdrôtový prenos fotografií a tiež mobilná aplikácia.

Zdroj: Panasonic

Parametre sú jedna vec, reálne výsledky druhá. Na porovnanie záberov novinky s konkurentmi si ešte musíme počkať.

V každom prípade sa cena Panasonic LX 15 bude pohybovať okolo 600 eur. Priamy konkurent Sony RX100 IV sa predáva za viac ako tisíc eur.

Samozrejme, aj predošlé tri generácie majú jednopalcový senzor a skvelé fotografie za omnoho nižšiu cenu. Ale chýbajú im niektoré funkcie ako Wi-Fi a podobne. Je preto možné, že LX 15 sa stane najlepším kompaktom tohto roku. Do slovenských obchodov dorazí v priebehu októbra.

Panasonic ukázal aj nového zástupcu rodiny Lumix GH. Pred dvoma rokmi to bol Lumix GH4, ktorý ako prvý priniesol do sveta fotoaparátov nahrávanie 4K videa (30p).

Čerstvý Lumix GH5 je zas prvým fotoaparátom na svete, ktorý podporuje vytváranie 4K videa rýchlosťou 60p/50p. Možno to neznie ako veľká zmena. 

Ak máte po ruke novší smartfón, skúste nahrať full HD video rýchlosťou 30p a potom približne rovnakú scénu rýchlosťou 60p. Alebo si stačí nejaké 60p videa vyhľadať na YouTube. Rozdiel v plynulosti je viditeľný na prvý pohľad. Hoci sú aj takí, ktorým viac vyhovuje „filmovejších“ 30 alebo 24p.

Zdroj: Panasonic

Hybrid alebo tiež zrkadlovka bez zrkadla Lumix GH5 príde na trh v priebehu najbližších mesiacov za zatiaľ nešpecifikovanú cenu.  

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy 4K, Lumix, Panasonic, Sony, Sony RX100

Diskusia (0 reakcií)