Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kto doplatil na prvé daňové licencie

02.05.2015 | Xénia Makarová | © 2015 News and Media Holding

Plus sto miliónov eur pre štátnu kasu, mínus pár tisíc eseročiek a niekoľko odložených daňových priznaní navyše. Tak vyzerá predbežný odpočet prvého roka daňových licencií.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika

Ekonomika

Tagy

dane

Zatiaľ sa napĺňajú očakávania ministerstva financií od tohto nástroja. I keď niektorí podnikatelia sa ešte snažili koncom vlaňajška na poslednú chvíľu využiť výnimky z platenia novej minimálnej dane.

Podľa dát spracovaných internetovým portálom FinStat.sk za zhruba polovicu aktívnych firiem si štát na dani z príjmov polepšil už o vyše sto miliónov eur. Ide o viac ako 92-tisíc firiem, väčšinou s vlaňajšími tržbami do pol milióna eur.

Práve najmenších a stredne veľkých firiem sa mali podľa očakávaní dotknúť licencie najviac. Preto priznaná daň od väčších firiem, ktoré si priznania za rok 2014 odložili o pár mesiacov, by konečným výsledkom už výraznejšie zamávať nemala. Portál vychádza z dát zverejnených v účtovných závierkach.

Prvé výsledky licencií 2014 za polovicu aktívnych firiem 1/2
(podiel priznaní podľa výšky dane za 2014, %)
Prvé výsledky licencií 2014 za polovicu aktívnych firiem 1/2
PRAMEŇ: FinStat.sk

Atraktívne výnimky

No nie všetci podnikatelia sa s platením licencií vyrovnali. Ako vyplýva z analýz FinStatu, na prelome rokov sa výrazne zvýšil počet firiem, ktoré vstúpili do likvidácie a výmazov firiem z obchodného registra. Podľa skúseností daňových poradcov sú za tým najmä snahy majiteľov firiem využiť výnimky z platenia licencií.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 17/2015. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,90 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy dane

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, predplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Prosím ospravedlňte dočasnú nedostupnosť online platieb. Momentálne sú možné iba platby prevodom na zálohovú faktúru.

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prosím ospravedlňte dočasnú nedostupnosť online platieb. Momentálne sú možné iba platby prevodom na zálohovú faktúru.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Prosím ospravedlňte dočasnú nedostupnosť online platieb. Momentálne sú možné iba platby prevodom na zálohovú faktúru.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.