Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Doba postpravdivá

23.09.2016 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Názor | Pred dvadsiatimi rokmi, keď sa autor tohto komentára zaoberal vtedy najmocnejším slovenským politikom, musel chtiac-nechtiac napísať: Sú politici, ktorí nevedia klamať. Sú politici, ktorí nevedia povedať pravdu. Ale sú aj takí, ktorí nevedia, aký je medzi tým rozdiel.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 5

Rubrika

Názory

Po dvoch desaťročiach, ktoré odvtedy uplynuli, sa dá povedať, že defekt, aký vtedy postihol jedného politika, teraz zasiahol politiku ako celok a nielen na Slovensku. Podľa týždenníka The Economist vstúpil svet do obdobia postpravdivej politiky.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Tu nejde už len o to, že verejní činitelia klamú viac a intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým. Tu ide o to, že na pravde ešte nikdy nezáležalo menej ako teraz. Americký profesor Filippo Menczer to sformuloval veľmi presne: „Hovoriť pravdu neprináša žiadnu výhodu.“

Skôr naopak. Podľa The Economist „je úplne očividné, že v Amerike i inde prebieha prechod k politike, v ktorej sú fakty neobmedzene prebíjané pocitmi, a že odpor proti tomu je oveľa slabší, ako býval“. Preto obskúrnym postavám, z ktorých sa stali politici, prechádzajú lži nevídanej intenzity a početnosti.

Ak to tak bude pokračovať ďalej, „účinnosť pravdy ako nástroja na riešenie spoločenských problémov bude trvalo obmedzená“. To nie je žiadna akademicky vykonštruovaná poplašná správa, ale výsledok empirického pozorovania, čo sa vo svete deje.

Už nielen z Ruska, ale aj z krajín, ktoré sa vyznačovali úctou k faktom a korektnou politickou diskusiou, sa šíri morová nákaza, že nič nie je pravda a že všetko je možné. Ešte pred pár rokmi by extrémne a scestné tvrdenia, aké šíria populisti a demagógovia, mali diskvalifikačný účinok.

Dnes je to inak. Vecná, faktami a argumentmi podložená kritika bludných predstáv spôsobuje niečo, čo sociológovia nazvali spätný efekt –v zástancoch nezmyslov upevní ich pôvodné presvedčenie. Vzniká tak bludný kruh, v ktorom uviazlo príliš veľa ľudí, aby to nemalo svoje dôsledky.

O tom, aká je situácia nebezpečná, svedčí skutočnosť, že nielen akademici a publicisti, ale aj svetoví diplomati hovoria o realite bez príkras a „nediplomaticky“.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zaid Husajn hovoril o skupine politikov (Geert Wilders, Donald Trump, Viktor Orbán, Miloš Zeman, Norbert Hofer, Robert Fico, Marine Le Penová, Nigele Farage), ktorých spája to, že „svojim“ ľuďom ponúkajú také riešenia problémov, ktoré sú zároveň „úplným bezprávím pre ostatných“.

Keď sa spoločenská atmosféra naplní nenávisťou, môže sa veľmi rýchlo zvrhnúť do kolosálneho násilia. Mnohí robia dojem, ako keby sa už nevedeli dočkať chvíle, kedy prepukne.

Po novembri 1989 sme si vraveli, že každé voľby sú na Slovensku kritické, ale niektoré sú ešte kritickejšie. Teraz platí, že každé voľby – nech už v Spojených štátoch, Holandsku, Francúzsku či Nemecku – budú aj voľbami o budúcej podobe sveta. Ak z nich vzíde katastrofa, tak vzíde demokraticky.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 38/2016. Voľne dostupných je len niekoľko článkov z každého vydania. Predplatitelia majú neobmedzený prístup k obsahu na webe aj v mobilných aplikáciách.
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 5

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica Mariána Leška

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iPad, iPhone a tablet s Androidom
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Pracovný stolový kalendár
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt: (02) 3215 3121-2, predplatne@trend.sk

Darovací list na stiahnutie

Výhody pre predplatiteľov PROFITU

 1. Zľavy

  • Úspora od 25 % až do 45 % oproti cene v stánku
 2. Pohodlie

  • Magazín Vám príde domov alebo do firmy
 3. Online služby

  • V archíve na webe si môžete prečítať všetky staršie vydania aj články z nového PROFITU
 4. Profit do tabletu

  • Bezplatné sťahovanie vydaní do tabletových aplikácií Floowie

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné

Kontakt: (02) 3237 7777
predplatne@petitpress.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Vyberáme pre Vás tituly od viacerých vydavateľstiev. Väčšinu z nich si predplatitelia TRENDU môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.