Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vína dovolenkových rajov

23.09.2016 | Jarmila Horváthová | © 2016 News and Media Holding

Keď sa povie dovolenka v Taliansku a kvalitné víno, znamená to pre väčšinu Toskánsko, pre niekoho možno Alto Adige, prípadne Piemont alebo Sicília. Menej sa už vie, že aj talianske dovolenkové raje, ako sú ostrovy, majú svoje kvalitné vína.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Enjoy

Vinice sa nachádzajú na mnohých z nich – na niektorých len na pár tisíc štvorcových metroch ako na ostrovčekoch Ponza alebo Procida, inde sú významnou súčasťou miestneho hospodárstva – napríklad na Elbe alebo Pantellerii južne od Sicílie. Pestovanie viniča má pritom aj na talianskych ostrovoch stáročnú tradíciu. Tým, že sú trochu izolovanejšie, udržali si tu vlastné odrody viniča, ktoré sú pevne späté s charakterom ostrovných vín. To platí napríklad o odrode Moscato na Pantellerii, Aleatico na Elbe, Malvasii na Lipari alebo Saline, odrode Ansonica na ostrovčeku Giglio, Greco na Capri alebo o odrodách Biancolella a Piedirosso na Ischii.

Pestovanie viniča na malých ostrovoch však znamená vinohradníctvo v extrémnych podmienkach. Niektoré z nich, napríklad Pantelleria alebo Salina, nemajú zdroje sladkej vody a musia ju sem dovážať loďami. Úrodnej pôdy je málo, preto niekde zakladali viniče na kamenných terasách, kde sa na hektár mohlo osadiť viac koreňov. Hrozno často dlhšie sušia pod holým nebom, pokiaľ sa nedosiahne vysoká koncentrácia cukru v bobuliach, a potom ich spracúvajú na slamové vína. Vinárstvo na ostrovoch je považované za tvrdú a namáhavú prácu a vinári tvrdia, že naň treba veľa entuziazmu.

Napríklad na Ischii, ktorá je známa najmä svojimi bahennými kúpeľmi, sa hrozno pestuje na miestach, kde sa vinič nedá obrábať klasickým spôsobom. Už starí Rimania nazývali Ischiu názvom, ktorý znamenal v preklade Krajina hrozna. Známe je biele víno, veľmi oceňované je napríklad Biancolella Frassitelli .

Aj na jednom z najznámejších talianskych prázdninových ostrovoch, na Capri má pestovanie viniča a výroba hrozna dlhú tradíciu, ešte z byzantských čias. Medzi dvoma svetovými vojnami sa miestne biele vína z odrôd Aglianico, Biancolella, Fiano a Greco exportovali až do Ameriky. Červené víno – Capri Rosso, ktoré je intenzívnej rubínovej farby, sa robí z odrody Piedirosso. Vína z Capri sú pomerne drahé, čo miestni vinári odôvodňujú tým, že hrozno sa pestuje len malom množstve a práca vo vinohradoch na extrémne strmých svahoch je mimoriadne náročná.

Vinárstvo sa rozvíja aj na tých ostrovoch, kde pred desiatkami rokov upadlo do zabudnutia – napríklad na ostrove Lipari, ktorý je najväčší z Eolských ostrovov severne od Sicílie. Od roku 2007 sú vinice znovu na celom ostrove. Momentálne sa tu dorábajú dve vyhľadávané vína – biele Bianco Pomice a červené Nero.

Ostrovné vinárstvo v UNESCO

Vína dovolenkových rajov 2/2

Zdroj: Donnafugata

Najznámejšie ostrovné víno pochádza z ostrovčeka Pantelleria južne od Sicílie. Tento patrí geologicky dokonca už k Afrike a leží bližšie k Tunisku ako k Sicílii. Je charakteristický pôdou sopečného pôvodu a tým, že tu takmer stále intenzívne fúka. Dokonca tak, že stromy a kríky len zriedkavo dorastajú viac ako do jedného metra výšky, potom začínajú rásť horizontálne. Ťažké podmienky, v akých tu vinárstvo existuje, ocenilo aj UNESCO a v roku 2014 ho zaradilo do svojho kultúrneho a prírodného svetového dedičstva ako „heroický príklad vinohradníctva“. Vietor dal názov aj najznámejšiemu vínu z tohto ostrova, Ben Ryé (znamená to dieťa vetra) z vinárstva Donnafugata. Je to passito, teda prírodne sladké, v tomto prípade slamové víno z odrody Moscato, ktorú tu nazývajú Zibbibo. Až 95 percent z 1 200 ha vinohradov ostrova je osadených touto odrodou. Po zbere sa bobule nechajú najprv sušiť tri týždne na slnku a až potom sa spracúvajú. Výsledkom je husté sladké víno s chuťou po sušených figách, datliach a marhuliach.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 38/2016. Voľne dostupných je len niekoľko článkov z každého vydania. Predplatitelia majú neobmedzený prístup k obsahu na webe aj v mobilných aplikáciách.
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Enjoy

Tagy Pantelleria, Taliansko, víno

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iPad, iPhone a tablet s Androidom
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Pracovný stolový kalendár
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt: (02) 3215 3121-2, predplatne@trend.sk

Darovací list na stiahnutie

Výhody pre predplatiteľov PROFITU

 1. Zľavy

  • Úspora od 25 % až do 45 % oproti cene v stánku
 2. Pohodlie

  • Magazín Vám príde domov alebo do firmy
 3. Online služby

  • V archíve na webe si môžete prečítať všetky staršie vydania aj články z nového PROFITU
 4. Profit do tabletu

  • Bezplatné sťahovanie vydaní do tabletových aplikácií Floowie

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné

Kontakt: (02) 3237 7777
predplatne@petitpress.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Vyberáme pre Vás tituly od viacerých vydavateľstiev. Väčšinu z nich si predplatitelia TRENDU môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.