Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Automotive ide do hĺbky

19.10.2016 | Lukáš Kvašňák | © 2016 News and Media Holding

Slovensko patrí medzi významných hráčov automobilového priemyslu. Vďačí za to miliónu vyrobených vozidiel v trojici tunajších automobiliek, viac ako tristo dodávateľom a najväčším počtom vyprodukovaných áut na tisíc obyvateľov na svete.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Priamo v segmente výroby vozidiel pracuje vyše 65-tisíc ľudí a na celkových tržbách priemyslu sa automotive podieľa viac ako tridsiatimi percentami. Je to nezanedbateľná sila. No kým slovenská autobrandža sa rozvíja do šírky, automobilový priemysel v Rakúsku ide viac do hĺbky. Krajina ročne vyrobí len 250-tisíc vozidiel, z toho polovica sú osobné automobily a zvyšok tvoria nákladné autá a motorky. Okrem toho má Rakúsko tri finalizačné závody na produkciu motorov, ktoré ročne vyrobia viac ako dva milióny kusov. V sektore pracuje priamo viac ako tridsaťtisíc ľudí a po výrobe strojov a zariadení je druhým najväčším exportným odvetvím.

Investície do výskumu a vývoja

Čo však robí z Rakúska skutočne silného hráča v automotive, je predovšetkým pestrá sieť dodávateľov aktívnych vo výskume a vývoji. Zameriavajú sa práve na tie oblasti, ktoré sú pre budúcnosť automobilového priemyslu kľúčové v globálnom meradle. Ide o alternatívne pohony, ľahké materiály alebo konektivitu a mobilitu. Firmy v krajine ťažia predovšetkým z výraznej podpory výskumu a vývoja, spolupráce s inými podnikmi, univerzitami a samosprávami vo viac ako šesťdesiatich klastroch a päťdesiatich kompetenčných centrách. A tamojší kvalitný systém duálneho vzdelávania slúži za vzor mnohým krajinám vrátane Slovenska.

Rakúsko patrí do prvej pätice krajín Európskej únie vo výdavkoch na výskum a vývoj. Tie sa v roku 2014 pohybovali na úrovni troch percent hrubého domáceho produktu. Vyššie boli len v škandinávskych krajinách ako Dánsko, Fínsko a Švédsko. Pokiaľ ide o výdavky firiem, v tomto ukazovateli patrí Viedni dokonca tretie miesto. Na porovnanie, Slovensko dáva na výskum a vývoj len deväť desatín percenta HDP, z toho výdavky podnikov tvoria iba tretinu.

Dočítajte celý článok
Článok vyšiel v týždenníku TREND 42/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Objednať predplatné od 3,90 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika TREND Focus Rakúsko

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iPad, iPhone a tablet s Androidom
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Pracovný stolový kalendár
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt: (02) 3215 3121-2, predplatne@trend.sk

Darovací list na stiahnutie

Výhody pre predplatiteľov PROFITU

 1. Zľavy

  • Úspora od 25 % až do 45 % oproti cene v stánku
 2. Pohodlie

  • Magazín Vám príde domov alebo do firmy
 3. Online služby

  • V archíve na webe si môžete prečítať všetky staršie vydania aj články z nového PROFITU
 4. Profit do tabletu

  • Bezplatné sťahovanie vydaní do tabletových aplikácií Floowie

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné

Kontakt: (02) 3237 7777
predplatne@petitpress.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Vyberáme pre Vás tituly od viacerých vydavateľstiev. Väčšinu z nich si predplatitelia TRENDU môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.