Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slušné podmienky v slušnej krajine

19.10.2016 | Martin Jaroš | © 2016 News and Media Holding

Prečo sa človek usídli v cudzej krajine, s jazykovými ťažkosťami, bez známych, bez skúseností s tamojším praktickým životom? Nás pred niekoľkými rokmi pri hľadaní nového bývania vyhnali podmienky na trhu realít v okolí Bratislavy do najbližšieho rakúskeho pohraničia, kde sa Slováci pomaly začínajú z menšiny stávať väčšinou. Alebo skôr súčasťou viacerých menšín. Dôvodom bola naša dcéra.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Sídlisko jej bolo malé, odkedy začala chodiť. Každé miesto – preliezačky, pieskovisko, hojdačky – ju zaujalo hádam len na pár minút. Závistlivo sme pozerali po rodičoch sediacich okolo piesku, kde si ich deti robia koláčiky a kopú tunel, a oni si trkocú či čítajú. Vedeli sme, že záhrada by nám veľmi uľahčila život a jej spestrila detstvo. Navyše sme túžili po víkendovej rannej káve na terase a možno po psovi, ktorý nebude okupovať gauč v obývačke. A tak sme začali hľadať. Naše finančné možnosti mali svoje hranice, takže sa okruh nehnuteľností zužoval, vlastne skôr vzďaľoval od hlavného mesta. Až kým sme nevideli zopár realít v každom smere od Bratislavy... a nepristáli za hranicami Slovenska. Našli sme dom s možno až priveľkou záhradou, ktorý nám hneď padol do oka. Najprv sme potrebovali predať náš bratislavský byt, dohodli sme sa s rakúskym majiteľom teda na dočasnom prenájme. Potom, čo nás miestna realitná kancelária „skasírovala“ o mastný poplatok za sprostredkovanie nájmu, šlo všetko hladko.

Extrémne vysoké boli aj všetky poplatky spojené s kúpou domu (viac na inom mieste). Od stoviek eur za overenie podpisov po tisícky za zápis do katastra a daň z prevodu nehnuteľnosti. Jedna útecha predsa len – zmluvu zo zásady pripravuje právnik alebo notár. Ten svojou licenciou ručí za to, že všetko zbehne v poriadku a človek už len dostane vyrozumenie z katastra, že vlastní kúsok rakúskej zeme.

Grüss Gott

Zdravte sa na ulici! To je rada, ktorú zvyknú dať prisťahovalcom ako prvú, keď sa prihlásia na miestnom „gemeinde“ na trvalý pobyt 
Dočítajte celý článok
Článok vyšiel v týždenníku TREND 42/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Objednať predplatné od 3,90 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika TREND Focus Rakúsko

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iPad, iPhone a tablet s Androidom
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Pracovný stolový kalendár
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt: (02) 3215 3121-2, predplatne@trend.sk

Darovací list na stiahnutie

Výhody pre predplatiteľov PROFITU

 1. Zľavy

  • Úspora od 25 % až do 45 % oproti cene v stánku
 2. Pohodlie

  • Magazín Vám príde domov alebo do firmy
 3. Online služby

  • V archíve na webe si môžete prečítať všetky staršie vydania aj články z nového PROFITU
 4. Profit do tabletu

  • Bezplatné sťahovanie vydaní do tabletových aplikácií Floowie

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné

Kontakt: (02) 3237 7777
predplatne@petitpress.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Vyberáme pre Vás tituly od viacerých vydavateľstiev. Väčšinu z nich si predplatitelia TRENDU môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.