Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno. Respondenti venujú symbolický honorár za hlasovanie v TREND Barometri na rozvoj ekonomického myslenia študentov stredných škôl v rámci projektu Myslím ekonomicky.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Ako by mal štát riešiť problém starnutia populácie, ktorý vytvára tlak na verejné financie?

  1. udržať a posilniť druhý pilier 46 %
  2. predĺžiť vek odchodu do dôchodku 20 %
  3. prestať vyplácať štátne dôchodky 3 %
  4. nájsť lepší systém ako druhý pilier 31 %
  5. nijako, teraz sú dôležitejšie veci 0 %

Počet respondentov: 96. Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Senior Consultant
Capital Partners Group, a.s.
udržať a posilniť druhý pilier
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
udržať a posilniť druhý pilier
Novotná Alexandra Novotná
majiteľka
Klinika Esthetic
nájsť lepší systém ako druhý pilier Určite áno ale nie len z pohľadu tlaku na verejné financie, ale aj z morálneho hľadiska, aby sa dorovnal rozdiel životnej úrovne medzi seniormi na Slovensku a vo vyspelých krajinách. Seniori sú na Slovensku dlhodobo diskriminovaní pracovne, spoločensky. zdravotne aj sociálne. Zostarnúť na Slovensku podľa mňa nie je vôbec dobrý nápad.
Určite áno ale nie len z pohľadu tlaku na verejné financie, ale aj z morálneho hľadiska, aby sa dorovnal rozdiel životnej úrovne medzi seniormi na Slovensku a vo vyspelých krajinách. Seniori sú na Slovensku dlhodobo diskriminovaní pracovne, spoločensky. zdravotne aj sociálne. Zostarnúť na Slovensku podľa mňa nie je vôbec dobrý nápad.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
udržať a posilniť druhý pilier Druhý pilier je v princípe správny spôsob, len je na škodu všetkých sporiteľov, ak sa každú chvíľu mení jeho nastavenie.
Druhý pilier je v princípe správny spôsob, len je na škodu všetkých sporiteľov, ak sa každú chvíľu mení jeho nastavenie.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia finančníkov
udržať a posilniť druhý pilier
Zaťko Andrej Zaťko
riaditeľ
J & T BANKA, a.s., pobočka zahraničnej banky
nájsť lepší systém ako druhý pilier Dôchodkový systém potrebuje zásadnú reformu, kde by sa zvyšovala váha súkromných úspor a výrazne redukovala váha štátneho piliera. Tvárime sa, ako by sme nevideli, že štát na dôchodkový systém pri negatívnej demografickej krivke jednoducho v budúcnosti nebude mať zdroje. Ľuda by sa postupne mali naučiť, že na dôchodok by si mali nasporiť sami a štát by mal kryť isté životné/sociálne minimum. Tak by sa výrazne zredukovalo odvodové zaťaženie, čo by bolo tou najlepšou podporou pre rodiny a rast novej populácie. Štát by zároveň mal vytvárať atraktívnejšie ekonomické prostredie, ktoré je cestou k rastu životnej úrovne, čo je ďalším z predpokladov na zlepšenie demografického vývoja. Pomocou by bolo aj viac peňazí do školstva, vedy a výskumu, čo by zastavilo únik perspektívnych mozgov do zahraničia a tvorba domáceho HDP. Zároveň je na zvážení aj zmena imigračnej politiky.
Dôchodkový systém potrebuje zásadnú reformu, kde by sa zvyšovala váha súkromných úspor a výrazne redukovala váha štátneho piliera. Tvárime sa, ako by sme nevideli, že štát na dôchodkový systém pri negatívnej demografickej krivke jednoducho v budúcnosti nebude mať zdroje. Ľuda by sa postupne mali naučiť, že na dôchodok by si mali nasporiť sami a štát by mal kryť isté životné/sociálne minimum. Tak by sa výrazne zredukovalo odvodové zaťaženie, čo by bolo tou najlepšou podporou pre rodiny a rast novej populácie. Štát by zároveň mal vytvárať atraktívnejšie ekonomické prostredie, ktoré je cestou k rastu životnej úrovne, čo je ďalším z predpokladov na zlepšenie demografického vývoja. Pomocou by bolo aj viac peňazí do školstva, vedy a výskumu, čo by zastavilo únik perspektívnych mozgov do zahraničia a tvorba domáceho HDP. Zároveň je na zvážení aj zmena imigračnej politiky.
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
predĺžiť vek odchodu do dôchodku Okrem predĺženia veku odchodu do dôchodku by bolo potrebné zvýšiť aj našu pôrodnosť. Štát by mal viacnásobné rodičovstvo podporovať okrem finančných stimulov aj formovaním spoločenskej morálky a klímy tak, aby individuálne záujmy a ciele jednotlivcov neboli v stále väčšom rozpore s potrebou spoločnosti mať nezmenšujúcu sa a nestarnúcu aktívnu výrobnú silu.
Okrem predĺženia veku odchodu do dôchodku by bolo potrebné zvýšiť aj našu pôrodnosť. Štát by mal viacnásobné rodičovstvo podporovať okrem finančných stimulov aj formovaním spoločenskej morálky a klímy tak, aby individuálne záujmy a ciele jednotlivcov neboli v stále väčšom rozpore s potrebou spoločnosti mať nezmenšujúcu sa a nestarnúcu aktívnu výrobnú silu.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
nájsť lepší systém ako druhý pilier
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
udržať a posilniť druhý pilier
Benedek Bohuslav Benedek
predseda predstavenstva
PARTNERS GROUP SK
nájsť lepší systém ako druhý pilier
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
udržať a posilniť druhý pilier
Lichardus Branislav Lichardus
CEO
City University of Seattle, spol. s r.o.
predĺžiť vek odchodu do dôchodku
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
nájsť lepší systém ako druhý pilier
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
nájsť lepší systém ako druhý pilier Odpolitizovat celu vec a konecne urobit komplexnu dochodkovu reformu. Ziadne ciastkove riesenie takeho zloziteho problemu nemoze viest k dlhodobo pozitivnym vysledkom.
Odpolitizovat celu vec a konecne urobit komplexnu dochodkovu reformu. Ziadne ciastkove riesenie takeho zloziteho problemu nemoze viest k dlhodobo pozitivnym vysledkom.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
udržať a posilniť druhý pilier
Fitoš Emil Fitoš
Country Manager a CEO, SR a ČR
Atos IT Solutions and Services, s.r.o., Bratislava
nájsť lepší systém ako druhý pilier Zvyšovanie odvodového zaťaženia alebo plátanie diery vždy rizikovými finančnými investíciami má svoje limity. Ak majú demografické prognózy aspoň sčasti pravdu, tak z dlhodobého hľadiska nám bude chýbať hlavne väčší počet solventných a motivovaných prispievateľov do dôchodkových fondov. Domnievam sa, že medzi nimi budú aj imigranti a ich deti. Druhým kusom skladačky je nestagnujúce hospodárstvo krajiny.
Zvyšovanie odvodového zaťaženia alebo plátanie diery vždy rizikovými finančnými investíciami má svoje limity. Ak majú demografické prognózy aspoň sčasti pravdu, tak z dlhodobého hľadiska nám bude chýbať hlavne väčší počet solventných a motivovaných prispievateľov do dôchodkových fondov. Domnievam sa, že medzi nimi budú aj imigranti a ich deti. Druhým kusom skladačky je nestagnujúce hospodárstvo krajiny.
Salomoni Giorgio Salomoni
generálny riaditeľ
PPS Group, a.s., Detva
predĺžiť vek odchodu do dôchodku Predĺžiť vek odchodu do dôchodku tento problém rieši iba čiastočne. V skutočnosti je potrebná politika podpory spoločnostiam vyvýjajúcim nové technológie, pretože ony vytvárajú nové pracovné miesta pre mladých ľudí. Iba výskum financovaný vládou a podpora spoločností, ktoré sa zaoberajú novými možnosťami a inováciami vytvára nové príležitosti.
Predĺžiť vek odchodu do dôchodku tento problém rieši iba čiastočne. V skutočnosti je potrebná politika podpory spoločnostiam vyvýjajúcim nové technológie, pretože ony vytvárajú nové pracovné miesta pre mladých ľudí. Iba výskum financovaný vládou a podpora spoločností, ktoré sa zaoberajú novými možnosťami a inováciami vytvára nové príležitosti.
Ormandy Igor Ormandy
generálny riaditeľ
Mediaprint - Kapa Pressegrosso, a.s.
udržať a posilniť druhý pilier
Homola Igor Homola
konateľ
Homola, s.r.o., Bratislava
udržať a posilniť druhý pilier
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
prestať vyplácať štátne dôchodky Zmenšiť štát, používať dane skutočne na to, na čo majú slúžiť - na zabezpečenie spoločných a solidárnych úloh štátu (obrana a vláda zákona). Do všetkého ostatného nech sa nestará a problém dôchodkov by ani nevznikol. Inak, žiadna z naservirovaných odpovedí mi nevyhovuje, preto odporúčam vždy umožniť hlasovať za možnosť "iné".
Zmenšiť štát, používať dane skutočne na to, na čo majú slúžiť - na zabezpečenie spoločných a solidárnych úloh štátu (obrana a vláda zákona). Do všetkého ostatného nech sa nestará a problém dôchodkov by ani nevznikol. Inak, žiadna z naservirovaných odpovedí mi nevyhovuje, preto odporúčam vždy umožniť hlasovať za možnosť "iné".
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
prestať vyplácať štátne dôchodky
Paule Ivan Paule
konateľ
TPA Horwath, s.r.o., Bratislava
nájsť lepší systém ako druhý pilier Myslím si, že garancia zo štátneho rozpočtu smerom k budúcim dôchodkom bude najdôležitejšia, dôležitejšia ako 2, 3 a x-tý pilier. Preto zameranie sa na zdravé podnikateľské prostredie teraz aj do budúcnosti a vzdelanosť mladej generácie a schopnosť robiť sofistikovanú prácu v robotizovanom svete sú základom pre to, aby sme my, dôchodcovia v budúcnosti, boli zabezpečení.
Myslím si, že garancia zo štátneho rozpočtu smerom k budúcim dôchodkom bude najdôležitejšia, dôležitejšia ako 2, 3 a x-tý pilier. Preto zameranie sa na zdravé podnikateľské prostredie teraz aj do budúcnosti a vzdelanosť mladej generácie a schopnosť robiť sofistikovanú prácu v robotizovanom svete sú základom pre to, aby sme my, dôchodcovia v budúcnosti, boli zabezpečení.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
udržať a posilniť druhý pilier Podla prognoz je situacia kriticka a nie je to len na Slovensku: dochodcov bude 2060 viac ako tych, co budu prispievat do dochodkoveho systemu = 3/4 pracujuceho cloveka na jedneho dochodcu. Nebude stacit jedno opatrenie: stabilita druheho piliera (nie neustale meniace sa podmienky), firmy budu musiet akceptovat aj 50+ ako zaujimavu pracovnu silu, neskorsi odchod do dochodku a urcite podpora mladych rodin...
Podla prognoz je situacia kriticka a nie je to len na Slovensku: dochodcov bude 2060 viac ako tych, co budu prispievat do dochodkoveho systemu = 3/4 pracujuceho cloveka na jedneho dochodcu. Nebude stacit jedno opatrenie: stabilita druheho piliera (nie neustale meniace sa podmienky), firmy budu musiet akceptovat aj 50+ ako zaujimavu pracovnu silu, neskorsi odchod do dochodku a urcite podpora mladych rodin...
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
nájsť lepší systém ako druhý pilier
Halgašová Jarmila Halgašová
riaditeľka
Potravinárska komora Slovenska
udržať a posilniť druhý pilier Ak štát chce naozaj riešiť problém starnutia populácie, tak by nastavený systém druhého piliera nemal knokautovať. Nemyslím si, že by občania mali reálny záujem o predĺženie terajšieho dôchodkového veku. Leda ak tí, ktorí by sa dokázali stotožniť s výrokom, že najlepší dôchodca je ten, ktorý dôchodok nestihne poberať.
Ak štát chce naozaj riešiť problém starnutia populácie, tak by nastavený systém druhého piliera nemal knokautovať. Nemyslím si, že by občania mali reálny záujem o predĺženie terajšieho dôchodkového veku. Leda ak tí, ktorí by sa dokázali stotožniť s výrokom, že najlepší dôchodca je ten, ktorý dôchodok nestihne poberať.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
udržať a posilniť druhý pilier
Majer Jiří Majer
CEO
Accace k.s.
udržať a posilniť druhý pilier
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
udržať a posilniť druhý pilier
Galdun Jozef Galdun
riaditeľ pobočky Žilina
Cofely
udržať a posilniť druhý pilier a najmä rokovaním všetkých relevantných politických strán pripraviť a zrealizovať posledné definitívne úpravy potrebných zákonov a "zabetónovať" to ústavnými zákonmi
a najmä rokovaním všetkých relevantných politických strán pripraviť a zrealizovať posledné definitívne úpravy potrebných zákonov a "zabetónovať" to ústavnými zákonmi
Hajko Jozef Hajko
člen Výkonnej rady
Podnikateľská aliancia Slovenska
udržať a posilniť druhý pilier
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
nájsť lepší systém ako druhý pilier
Veršovský Ladislav Veršovský
predseda predstavenstva
YIT Reding a.s.
predĺžiť vek odchodu do dôchodku
Vačok Ľubomír Vačok
finančný riaditeľ
OMS
udržať a posilniť druhý pilier Hlavne nech rieši svoju krátkozrakosť a naivitu.
Hlavne nech rieši svoju krátkozrakosť a naivitu.
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
predĺžiť vek odchodu do dôchodku
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
predĺžiť vek odchodu do dôchodku
van der Hoek Marcel van der Hoek
generálny riaditeľ
ABB, s.r.o.
udržať a posilniť druhý pilier Aj Ženevská asociácia uznáva viacero pilierov, ktoré sú podľa nej potrebné pre udržateľný dôchodkový systém a na základe dobrých skúseností si takýto prístup k veci zvolilo mnoho štátov. Posilnením tohto piliera a napríklad zmenou maximálneho veku vstupu do piliera by sa na ňom mohlo zúčastňovať viac ľudí, čo poskytne vyššiu bezpečnosť neskôr. V minulosti sa viackrát stalo, že podiely/fondy "padali", no z dlhodobého hľadiska ich hodnota narastala.V kombinácii s ďalšími piliermi je možné dosiahnuť optimálny mix zabezpečenia dôchodkov.
Aj Ženevská asociácia uznáva viacero pilierov, ktoré sú podľa nej potrebné pre udržateľný dôchodkový systém a na základe dobrých skúseností si takýto prístup k veci zvolilo mnoho štátov. Posilnením tohto piliera a napríklad zmenou maximálneho veku vstupu do piliera by sa na ňom mohlo zúčastňovať viac ľudí, čo poskytne vyššiu bezpečnosť neskôr. V minulosti sa viackrát stalo, že podiely/fondy "padali", no z dlhodobého hľadiska ich hodnota narastala.V kombinácii s ďalšími piliermi je možné dosiahnuť optimálny mix zabezpečenia dôchodkov.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
predĺžiť vek odchodu do dôchodku Ide o komplexne riesenie tohto stavu a malo by ho tvort kombinacia predlzenia veku odchodu, vytviril lepsie podmienky na 2. ale aj 3. piler, zrevidovat stedre vysluhove dochodky a velmi posilnit vedomie obcanov ze majetkove zabezpecenie na dochodku je najma osobna zodpovednost.
Ide o komplexne riesenie tohto stavu a malo by ho tvort kombinacia predlzenia veku odchodu, vytviril lepsie podmienky na 2. ale aj 3. piler, zrevidovat stedre vysluhove dochodky a velmi posilnit vedomie obcanov ze majetkove zabezpecenie na dochodku je najma osobna zodpovednost.
Bodi Marián Bodi
finančný riaditeľ
IBM Slovensko
udržať a posilniť druhý pilier Odkaz je jasny, pri zmensujucom sa podiele pracujucich a predlzovani priemernej dlzky zivota sa stat o dochodocov nebude schopny postarat, bez toho ze by nasiel magicku formulu ako zaistit prebytkovy rozpocet v ramci zvysku verejnych financii. Zahmlievat stav je voci obcanom neferove. Riesenim je vsak len kombinacia posilnenia alternativnych pilierov, posunu odchodu do dochodku a posilnenia pocitu zodpovednosti za financovanie svojho dochodku u kazdeho obcana.
Odkaz je jasny, pri zmensujucom sa podiele pracujucich a predlzovani priemernej dlzky zivota sa stat o dochodocov nebude schopny postarat, bez toho ze by nasiel magicku formulu ako zaistit prebytkovy rozpocet v ramci zvysku verejnych financii. Zahmlievat stav je voci obcanom neferove. Riesenim je vsak len kombinacia posilnenia alternativnych pilierov, posunu odchodu do dochodku a posilnenia pocitu zodpovednosti za financovanie svojho dochodku u kazdeho obcana.
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
predĺžiť vek odchodu do dôchodku
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
udržať a posilniť druhý pilier
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
udržať a posilniť druhý pilier
Melišek Martin Melišek
riaditeľ
Softec
udržať a posilniť druhý pilier Celý problém nie je možné riešiť len jedinou odpoveďou. Ani druhý pilier nie je riešenie na všetko a napr. bez zvýšenia veku odchodu do dôchodku to nepôjde. To, čo celému systému môže pomôcť je dlhodobá vízia a stabilita. Nedotiahnuté zákony a chýbajúce pravidlá aj po toľkých rokoch fungovania, neustále zmeny bez akejkoľvek koncepcie, len z ideologického presvedčenia alebo preto, že sa to časti voličov môže páčiť, je záruka nefungujúceho systému. A toho v súčasnosti svedkom.
Celý problém nie je možné riešiť len jedinou odpoveďou. Ani druhý pilier nie je riešenie na všetko a napr. bez zvýšenia veku odchodu do dôchodku to nepôjde. To, čo celému systému môže pomôcť je dlhodobá vízia a stabilita. Nedotiahnuté zákony a chýbajúce pravidlá aj po toľkých rokoch fungovania, neustále zmeny bez akejkoľvek koncepcie, len z ideologického presvedčenia alebo preto, že sa to časti voličov môže páčiť, je záruka nefungujúceho systému. A toho v súčasnosti svedkom.
Urban Martin Urban
konateľ
Jungheinrich
udržať a posilniť druhý pilier
Morháč Martin Morháč
riaditeľ
Sova Digital, a.s., Bratislava
nájsť lepší systém ako druhý pilier Je to vážny problém. Asi neexistuje jedno dokonalé riešenie, ale je potrebné zodpovedne nastaviť celý systém opatrení.
Je to vážny problém. Asi neexistuje jedno dokonalé riešenie, ale je potrebné zodpovedne nastaviť celý systém opatrení.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
nájsť lepší systém ako druhý pilier
Bošňák Matej Bošňák
partner oddelenia auditu
EY v SR
nájsť lepší systém ako druhý pilier No úprimne na túto otázku odpoveď nemám a som zvedavý na ostatné reakcie. Je zrejmé, že dôchodok z priebežného systému nebude môct byť v budúcnosti jediným príjmom dôchodcov. To by viedlo k neúmernému odvodovému alebo nebodaj dlhovému zaťaženiu budúcich pracujúcich, teda našich detí. Predlžovanie veku odchodu do dôchodku má bohužiaľ tiež svoje fyzické hranice a bez rastúcej ekonomiky môže negatívne ovplyvňovať zamestnanosť mladých. Istoty sem-tam, ale moment keď štát bude musieť začať prenášať viac zodpovednosti na samotných občanov je tu (tak ako v tom porekadle o troch dukátoch). Veď nakoniec ono ani tie štátne dôchodky nám neplatí žiadny starostlivý ujo Štát, ktorý poctivo hospodáril a sporil, platia ich súčasní pracujúci generácii našich rodičov. A je nutné si uvedomiť, že predpoklada a podmienky na našu dôstojnú starobu sa tvoria dnes.
No úprimne na túto otázku odpoveď nemám a som zvedavý na ostatné reakcie. Je zrejmé, že dôchodok z priebežného systému nebude môct byť v budúcnosti jediným príjmom dôchodcov. To by viedlo k neúmernému odvodovému alebo nebodaj dlhovému zaťaženiu budúcich pracujúcich, teda našich detí. Predlžovanie veku odchodu do dôchodku má bohužiaľ tiež svoje fyzické hranice a bez rastúcej ekonomiky môže negatívne ovplyvňovať zamestnanosť mladých. Istoty sem-tam, ale moment keď štát bude musieť začať prenášať viac zodpovednosti na samotných občanov je tu (tak ako v tom porekadle o troch dukátoch). Veď nakoniec ono ani tie štátne dôchodky nám neplatí žiadny starostlivý ujo Štát, ktorý poctivo hospodáril a sporil, platia ich súčasní pracujúci generácii našich rodičov. A je nutné si uvedomiť, že predpoklada a podmienky na našu dôstojnú starobu sa tvoria dnes.
Králik Michal Králik
konateľ
UVEA Mediklinik, s.r.o., Martin
udržať a posilniť druhý pilier Štát tieto nástroje má, ich využitie ale nebolo doteraz populárne. Ide najmä o dostupnejšie úvery na bývanie a aktívnu podporu mladých rodín. Táto investícia je efektívnejšia ako vlaky zadarmo.
Štát tieto nástroje má, ich využitie ale nebolo doteraz populárne. Ide najmä o dostupnejšie úvery na bývanie a aktívnu podporu mladých rodín. Táto investícia je efektívnejšia ako vlaky zadarmo.
Obeda Michal Obeda
majiteľ
Autobazar.EU, s.r.o, Nové Mesto nad Váhom
nájsť lepší systém ako druhý pilier
Gregor Milan Gregor
predseda dozornej rady
CEIT
nájsť lepší systém ako druhý pilier
Kraus Miloš Kraus
generálny riaditeľ
Danfoss Power Solutions, a.s.
predĺžiť vek odchodu do dôchodku
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
udržať a posilniť druhý pilier
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
nájsť lepší systém ako druhý pilier Starnutie populácie bude o to horšie, ak budú naďalej odchádzať mladí a perspektívni ľudia zo Slovenska. Vytvorme im podmienky, aby nám nechýbali už o pár rokov pri zarábaní na dôchodky svojich rodičov.
Starnutie populácie bude o to horšie, ak budú naďalej odchádzať mladí a perspektívni ľudia zo Slovenska. Vytvorme im podmienky, aby nám nechýbali už o pár rokov pri zarábaní na dôchodky svojich rodičov.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
predĺžiť vek odchodu do dôchodku Ale ešte lepšie riešenie je prestať klamať ľudí, že sa o nich na dôchodku postará. Respektívne jasne im dať najavo, aký (nízky) dôchodkový štandard môžu očakávať od štátu. To by mohlo vyvolať tlak na to, aby sa ľudia k svojmu dôchodku začali správať zodpovedne. Nemyslím si, že čokolvek iné prinesie dlhodobo udržateľné riešenie.
Ale ešte lepšie riešenie je prestať klamať ľudí, že sa o nich na dôchodku postará. Respektívne jasne im dať najavo, aký (nízky) dôchodkový štandard môžu očakávať od štátu. To by mohlo vyvolať tlak na to, aby sa ľudia k svojmu dôchodku začali správať zodpovedne. Nemyslím si, že čokolvek iné prinesie dlhodobo udržateľné riešenie.
Sukeľ Ondrej Sukeľ
prezident
Slovenská lekárnická komora
nájsť lepší systém ako druhý pilier Ešte možno nie je neskoro zamyslieť sa nad možnosťami ako podporiť rast mladšej populácie, tak aby materská dovolenka nepredstavovala finančný kolaps rodiny.
Ešte možno nie je neskoro zamyslieť sa nad možnosťami ako podporiť rast mladšej populácie, tak aby materská dovolenka nepredstavovala finančný kolaps rodiny.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
predĺžiť vek odchodu do dôchodku
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
udržať a posilniť druhý pilier stat by mal predovsetkym prestat vytvarat dojem ze sa vie o vsetkych postarat najlepsie , ak ludia od detstva vedia ze sa ma o seba postarat sam tak nema iluzie o vsemocnom state a postara sa o seba / ci je to druhy pilier alebo inak/ jasne ze o ludi ,ktori nemaju moznost sa o seba postarat alebo su handicapovani , stat sa postarat musi .
stat by mal predovsetkym prestat vytvarat dojem ze sa vie o vsetkych postarat najlepsie , ak ludia od detstva vedia ze sa ma o seba postarat sam tak nema iluzie o vsemocnom state a postara sa o seba / ci je to druhy pilier alebo inak/ jasne ze o ludi ,ktori nemaju moznost sa o seba postarat alebo su handicapovani , stat sa postarat musi .
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
udržať a posilniť druhý pilier
Múdry Pavol Múdry
predseda správnej rady
IPI Slovensko
udržať a posilniť druhý pilier
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
nájsť lepší systém ako druhý pilier
Krúpa Pavol Krúpa
spolumajiteľ
Arca Capital
nájsť lepší systém ako druhý pilier
Strýček Peter Strýček
generálny riaditeľ
Cofely východná Európa
udržať a posilniť druhý pilier
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
udržať a posilniť druhý pilier
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
udržať a posilniť druhý pilier Asi najdolezitejsie je naucit ludi, ze dochodok im nedava stat a nestane sa nakladom statneho rozpoctu. Dochodok by sa mal stat zodpovednostou kazdeho jednotlivca a stat by mu mal vytvarat podmienky na to, Aby si tento druh zabezpecenia dokazal tvorit.
Asi najdolezitejsie je naucit ludi, ze dochodok im nedava stat a nestane sa nakladom statneho rozpoctu. Dochodok by sa mal stat zodpovednostou kazdeho jednotlivca a stat by mu mal vytvarat podmienky na to, Aby si tento druh zabezpecenia dokazal tvorit.
Pažitný Peter Pažitný
CEO
HPI
udržať a posilniť druhý pilier
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
udržať a posilniť druhý pilier Obdobie pohodlia s obmedzenými možnosťami a istotou dôchodku na dožitie sa skončilo. Dnes máme v podstate neobmedzené možnosti, ale aj zodpovednosť sami za seba. Druhý pilier umožňuje čiastočne zvýšiť istotu trochu lepšieho dôchodku. Zas to ale závisí od zásahov štátu do jeho štruktúry. Skúsenosť potvrdzuje, že tieto zásahy môžu byť aj deštruktívne.
Obdobie pohodlia s obmedzenými možnosťami a istotou dôchodku na dožitie sa skončilo. Dnes máme v podstate neobmedzené možnosti, ale aj zodpovednosť sami za seba. Druhý pilier umožňuje čiastočne zvýšiť istotu trochu lepšieho dôchodku. Zas to ale závisí od zásahov štátu do jeho štruktúry. Skúsenosť potvrdzuje, že tieto zásahy môžu byť aj deštruktívne.
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
ZUNO BANK pre Slovensko a Česko
predĺžiť vek odchodu do dôchodku Kombináciou opatrení. Predĺženie veku odchodu do dôchodku sa zdá byť najjednoduchším krokom, ale má svoje dôsledky. Preto je potrebné posilniť druhý pilier ale hlavne neustále adaptovať ekonomiku aby dokázala čeliť výzvam a chopiť sa ponúkaných príležitostí.
Kombináciou opatrení. Predĺženie veku odchodu do dôchodku sa zdá byť najjednoduchším krokom, ale má svoje dôsledky. Preto je potrebné posilniť druhý pilier ale hlavne neustále adaptovať ekonomiku aby dokázala čeliť výzvam a chopiť sa ponúkaných príležitostí.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
predĺžiť vek odchodu do dôchodku
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o.
prestať vyplácať štátne dôchodky
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
nájsť lepší systém ako druhý pilier
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
nájsť lepší systém ako druhý pilier V sucasnosti iba jeden z piatich ludi na Slovensku generuje vo svojom zamestnani pridanu hodnotu. Styria ju spotrebuvaju ( deti,dochodncovia, nezamestnani a statni zamestanci..). Miesto toho aby stat podporil, alebo aspon nechal v klude pracovat tu jednu patinu, tak jej nezmyselnymi opatreniami stahuje slucku okolo krku viac a viac. Druha, paralelna cesta by mala byt racionalnejsia - rozumej nizsia - spotreba statu.
V sucasnosti iba jeden z piatich ludi na Slovensku generuje vo svojom zamestnani pridanu hodnotu. Styria ju spotrebuvaju ( deti,dochodncovia, nezamestnani a statni zamestanci..). Miesto toho aby stat podporil, alebo aspon nechal v klude pracovat tu jednu patinu, tak jej nezmyselnymi opatreniami stahuje slucku okolo krku viac a viac. Druha, paralelna cesta by mala byt racionalnejsia - rozumej nizsia - spotreba statu.
Dula Radúz Dula
člen predstavenstva
Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky
nájsť lepší systém ako druhý pilier Ani jedno z riešení nie je ideálne. Z dnešného hľadiska sú však jasné 2 veci. Pri aktuálnej demografickej krivke súčasný systém nie je udržateľný inou cestou, ako predlžovaním odchodu do dôchodku zároveň so znižovaním jeho sadzby. Z tohto dôvodu by už do aktuálneho systému nemal nikto vstupovať a východiskom by mohlo byť zrušenie povinnosti platiť pre všetkých absolventov, pričom by štát garantoval len sociálne minimum.
Ani jedno z riešení nie je ideálne. Z dnešného hľadiska sú však jasné 2 veci. Pri aktuálnej demografickej krivke súčasný systém nie je udržateľný inou cestou, ako predlžovaním odchodu do dôchodku zároveň so znižovaním jeho sadzby. Z tohto dôvodu by už do aktuálneho systému nemal nikto vstupovať a východiskom by mohlo byť zrušenie povinnosti platiť pre všetkých absolventov, pričom by štát garantoval len sociálne minimum.
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
predĺžiť vek odchodu do dôchodku
Kiselicová Renáta Kiselicová
konateľka
Centire
nájsť lepší systém ako druhý pilier Za najschodnejšiu cestu považujem dobre premyslený systém, ktorý bude podporovať rodičov mať viac detí - kapacitne dostačujúca sieť predškolských zariadení, motivácia k vzniku čiastkových úväzkov pre matky, nájomné byty pre rodiny s malými deľmi, rozumná finančná podpora pre rodiča starajúceho sa o dieťa, ...
Za najschodnejšiu cestu považujem dobre premyslený systém, ktorý bude podporovať rodičov mať viac detí - kapacitne dostačujúca sieť predškolských zariadení, motivácia k vzniku čiastkových úväzkov pre matky, nájomné byty pre rodiny s malými deľmi, rozumná finančná podpora pre rodiča starajúceho sa o dieťa, ...
Strapko Richard Strapko
generálny riaditeľ
Aegon Životná poisťovňa, a.s., Bratislava
udržať a posilniť druhý pilier Na Slovensku sa dnes o viac ako 90 % príjmov penzistov stará štát. Ak tento podiel neklesne v prospech dobrovoľných úspor, čaká budúcich dôchodcov chudobná staroba. Populačné starnutie na Slovensku bude jedno z najintenzívnejších v rámci celej Európskej únie. Počet osôb v produktívnom veku na jedného dôchodcu klesne do roku 2060 zo 4 na 3. Štát môže svojim občanom pomôcť predovšetkým aktívnou edukáciou, podporou či zvýhodneným ľudí, ktorí sa sami rozhodnú dobrovoľne sporiť na svoj dôchodok. Na trhu je množstvo zaujímavých produktov, ktoré pomôžu ľuďom pripraviť sa na dôchodok. Jedným z nich je aj druhý pilier, ktorý ponúka unikátnu možnosť rozložiť dôchodkové úspory medzi štát a vlastný osobný dôchodkový účet v DSS spoločnosti.
Na Slovensku sa dnes o viac ako 90 % príjmov penzistov stará štát. Ak tento podiel neklesne v prospech dobrovoľných úspor, čaká budúcich dôchodcov chudobná staroba. Populačné starnutie na Slovensku bude jedno z najintenzívnejších v rámci celej Európskej únie. Počet osôb v produktívnom veku na jedného dôchodcu klesne do roku 2060 zo 4 na 3. Štát môže svojim občanom pomôcť predovšetkým aktívnou edukáciou, podporou či zvýhodneným ľudí, ktorí sa sami rozhodnú dobrovoľne sporiť na svoj dôchodok. Na trhu je množstvo zaujímavých produktov, ktoré pomôžu ľuďom pripraviť sa na dôchodok. Jedným z nich je aj druhý pilier, ktorý ponúka unikátnu možnosť rozložiť dôchodkové úspory medzi štát a vlastný osobný dôchodkový účet v DSS spoločnosti.
Flimel Richard Flimel
predseda predstavenstva
JOJ Media House
predĺžiť vek odchodu do dôchodku
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
udržať a posilniť druhý pilier štat by mal v prvom rade ferovo priznať svojim občanom že v suvislosti s demografickým vývojom nie je dlhodobo udržateľne zabezpečiť slušnú starobu z prvého dôchodkového piliera. Ten má slúžiť ako medzigeneračná solidarita na prežitie v dôchodku. Nadštandar resp.slušný štandard je potrebne zabezpečiť súkromným pilierom a je jedno či ho budeme nazývať druhým alebo tretím,...štvrtým a pod. štát by mal jednoznačne v maximálnej miere podporiť svojích občanov k vytváraniu si súkromných rezerv na svoj dôchodok.
štat by mal v prvom rade ferovo priznať svojim občanom že v suvislosti s demografickým vývojom nie je dlhodobo udržateľne zabezpečiť slušnú starobu z prvého dôchodkového piliera. Ten má slúžiť ako medzigeneračná solidarita na prežitie v dôchodku. Nadštandar resp.slušný štandard je potrebne zabezpečiť súkromným pilierom a je jedno či ho budeme nazývať druhým alebo tretím,...štvrtým a pod. štát by mal jednoznačne v maximálnej miere podporiť svojích občanov k vytváraniu si súkromných rezerv na svoj dôchodok.
Kičina Róbert Kičina
výkonný riaditeľ
Podnikateľská aliancia Slovenska
udržať a posilniť druhý pilier
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
udržať a posilniť druhý pilier
Šimončič Róbert Šimončič
CEO
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu
predĺžiť vek odchodu do dôchodku
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
nájsť lepší systém ako druhý pilier
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
udržať a posilniť druhý pilier
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
nájsť lepší systém ako druhý pilier Zásadne zmeniť dôchodkový systém, tak aby štátny dochodok predstavoval rovnakú sumu pre všetkých dôchodcov a aby mal každý človek povinnosť sporiť si na dôchodok v komerčnom penzijnom systéme. Aktuálny dôchodkový systém je iba skrytou formou výberu daní a demotivuje zamestnancov do neho prispievať.
Zásadne zmeniť dôchodkový systém, tak aby štátny dochodok predstavoval rovnakú sumu pre všetkých dôchodcov a aby mal každý človek povinnosť sporiť si na dôchodok v komerčnom penzijnom systéme. Aktuálny dôchodkový systém je iba skrytou formou výberu daní a demotivuje zamestnancov do neho prispievať.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
SWAN, a.s., Bratislava
udržať a posilniť druhý pilier A najmä nesnažiť sa "informovať poistencov" zavádzajúcimi informáciami, nezneisťovať ich nepravdivými a tendenčnými údajmi so zámerov získať ich úspory do rozpočtu Sociálnej poisťovne. Prvý pilier v tej podobe, ako je, je dlhodobo neudržateľný, a jedine osobná zodpovednosť umožní budúcim penzistom dôstojný život.
A najmä nesnažiť sa "informovať poistencov" zavádzajúcimi informáciami, nezneisťovať ich nepravdivými a tendenčnými údajmi so zámerov získať ich úspory do rozpočtu Sociálnej poisťovne. Prvý pilier v tej podobe, ako je, je dlhodobo neudržateľný, a jedine osobná zodpovednosť umožní budúcim penzistom dôstojný život.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
nájsť lepší systém ako druhý pilier
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
predĺžiť vek odchodu do dôchodku
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
nájsť lepší systém ako druhý pilier Predsa existuje dosť modelov, ktoré možno považovať za racionálny spôsob riešenia
Predsa existuje dosť modelov, ktoré možno považovať za racionálny spôsob riešenia
Lazarovič Tibor Lazarovič
generálny riaditeľ
BC Torsion, s.r.o.
predĺžiť vek odchodu do dôchodku
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
udržať a posilniť druhý pilier Ja som optimista, aj napriek tomu, že môj stareček v päťdesiatych rokoch doplatil na menovú reformu a totálne prišiel tesne pred penziou o všetky svoje úspory po celoživotnej práci v banke, ja verím, že teraz už nebudeme musieť v budúcnosti čeliť veľkým menovým zmenám a EURo si bude ako tak držať svoju hodnotu, a preto som zástancom 2. piliera ako optimálneho riešenia problému starnutia populácie.
Ja som optimista, aj napriek tomu, že môj stareček v päťdesiatych rokoch doplatil na menovú reformu a totálne prišiel tesne pred penziou o všetky svoje úspory po celoživotnej práci v banke, ja verím, že teraz už nebudeme musieť v budúcnosti čeliť veľkým menovým zmenám a EURo si bude ako tak držať svoju hodnotu, a preto som zástancom 2. piliera ako optimálneho riešenia problému starnutia populácie.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ
Groupama Garancia poisťovna, a.s.
udržať a posilniť druhý pilier Ak sa štát stavia odmietavo k druhému pilieru, je to krátkozraké a populistické. Sociálna poisťovňa funguje ako prietokový ohrievač, čo vyzbiera, to aj rozdá (už aj dnes v deficitnom hospodárení). Bez druhého piliera pri nevyhnutnom raste počtu dôchodcov v budúcnosti na nich nebude mať kto zarábať, prietokový ohrievač vyschne. Úspory v druhom pilieri sú nás všetkých, zodpovednosť za štandard na dôchodku je v rukách každého z nás, čo sa o prvom pilieri povedať nedá. Naopak príspevkami do Sociálnej poisťovne spolufinancujeme populistické výstrelky aktuálnej vládnej garnitúry.
Ak sa štát stavia odmietavo k druhému pilieru, je to krátkozraké a populistické. Sociálna poisťovňa funguje ako prietokový ohrievač, čo vyzbiera, to aj rozdá (už aj dnes v deficitnom hospodárení). Bez druhého piliera pri nevyhnutnom raste počtu dôchodcov v budúcnosti na nich nebude mať kto zarábať, prietokový ohrievač vyschne. Úspory v druhom pilieri sú nás všetkých, zodpovednosť za štandard na dôchodku je v rukách každého z nás, čo sa o prvom pilieri povedať nedá. Naopak príspevkami do Sociálnej poisťovne spolufinancujeme populistické výstrelky aktuálnej vládnej garnitúry.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
predĺžiť vek odchodu do dôchodku
Vokáľ Vladimír Vokáľ
riaditeľ
Unimedia, s.r.o.
udržať a posilniť druhý pilier

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní