Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno. Respondenti venujú symbolický honorár za hlasovanie v TREND Barometri na rozvoj ekonomického myslenia študentov stredných škôl v rámci projektu Myslím ekonomicky.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Súhlasíte s tým, aby vláda R. Fica vyplatila malým dodávateľom významnejšiu časť dlhov Váhostavu a aby na to použila peniaze z fondu, do ktorého banky platia špeciálny odvod?

  1. rozhodne áno 3 %
  2. skôr áno 5 %
  3. skôr nie 13 %
  4. rozhodne nie 68 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 11 %

Počet respondentov: 114. Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne nie
Novotná Alexandra Novotná
majiteľka
Klinika Esthetic
neviem / nevyjadrujem sa / iné Dlh by mal zaplatiť Váhostav.
Dlh by mal zaplatiť Váhostav.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
rozhodne nie Vláda by hlavne mala zabezpečiť, aby firmy ako Váhostav nemohli v tejto spoločnosti podnikať spôsobom, ktorý ožobračuje subdodávateľov. Vyplatiť poškodených je fajn, ale nie z peňazí určených na iné účely.
Vláda by hlavne mala zabezpečiť, aby firmy ako Váhostav nemohli v tejto spoločnosti podnikať spôsobom, ktorý ožobračuje subdodávateľov. Vyplatiť poškodených je fajn, ale nie z peňazí určených na iné účely.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne nie Je nemysliteľné, aby štát zachraňoval takýmto spôsobom Váhostav. Je potrebné, aby sa štát pozrel do Váhostavu a zistil kde odišli peniaze, ktoré dostal za štátne zákazky a vyvodil trestnoprávnu zodpovednosť voči štatutárom podniku.
Je nemysliteľné, aby štát zachraňoval takýmto spôsobom Váhostav. Je potrebné, aby sa štát pozrel do Váhostavu a zistil kde odišli peniaze, ktoré dostal za štátne zákazky a vyvodil trestnoprávnu zodpovednosť voči štatutárom podniku.
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
rozhodne nie
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
HANALEX, s.r.o.
rozhodne nie potom každá súkromná spoločnosť by mohla požiadať o zaplatenie vlastných dlhov z "peňaženky" všetkých ...
potom každá súkromná spoločnosť by mohla požiadať o zaplatenie vlastných dlhov z "peňaženky" všetkých ...
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
rozhodne nie Malým dodávateľom samozrejme doprajem splatenie čo najväčšej časti pohľadávok. Nesúhlasím však s tým, aby sa to riešilo ako výnimočná akcia a pritom z peňazí, ktoré patria nám všetkým a sú určené pre iné účely. A je mi zle z toho, ako súčasná vláda čoraz viac skĺzava k operatívnemu haseniu problémov namiesto koncepčnej práce, pre ktorú má pohodlné parlamentné podmienky.
Malým dodávateľom samozrejme doprajem splatenie čo najväčšej časti pohľadávok. Nesúhlasím však s tým, aby sa to riešilo ako výnimočná akcia a pritom z peňazí, ktoré patria nám všetkým a sú určené pre iné účely. A je mi zle z toho, ako súčasná vláda čoraz viac skĺzava k operatívnemu haseniu problémov namiesto koncepčnej práce, pre ktorú má pohodlné parlamentné podmienky.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
rozhodne nie Samozrejme nie. Dodávateľov má vyplatiť firma, ktorá u nich objednala výkony a ktorá za tie výkony dostala od štátu zaplatené. Všetky ostatné riešenia sú neakceptovateľné.
Samozrejme nie. Dodávateľov má vyplatiť firma, ktorá u nich objednala výkony a ktorá za tie výkony dostala od štátu zaplatené. Všetky ostatné riešenia sú neakceptovateľné.
Lichardus Branislav Lichardus
CEO
City University of Seattle, spol. s r.o.
skôr nie
Vaculčiak Branislav Vaculčiak
konateľ
Indexpodnikatela.sk
rozhodne nie Plne podporujem nezabezpečených veriteľov a nárok na vyplatenie ich pohľadávok. Odmietam ale spôsob, akým vláda rýchlo hasí v súčastnosti médiami asi najpreberanejšiu tému Váhostavu a jeho reštrukturalizácie. Nerozumiem prečo by mal štát uspokojovať veriteľov Váhostavu z fondu bankových odvodov, ktorého účel je úplne iný. Je naivné si myslieť, že chýbajúce peniaze zaplatia banky a nie ich klienti či daňoví poplatníci. Spôsobenú škodu by mal znášať dlžník a pocítiť na svojom majetku dôsledky svojich činov. Ak tomu tak nebude, dávame ďalším veľkým firmám návod, ako sa jednoducho a "legálne" zbaviť svojich dlhov. Preto aj súhlasím z viacerými zmenami v zákone o konkurze a reštrukturalizácii.
Plne podporujem nezabezpečených veriteľov a nárok na vyplatenie ich pohľadávok. Odmietam ale spôsob, akým vláda rýchlo hasí v súčastnosti médiami asi najpreberanejšiu tému Váhostavu a jeho reštrukturalizácie. Nerozumiem prečo by mal štát uspokojovať veriteľov Váhostavu z fondu bankových odvodov, ktorého účel je úplne iný. Je naivné si myslieť, že chýbajúce peniaze zaplatia banky a nie ich klienti či daňoví poplatníci. Spôsobenú škodu by mal znášať dlžník a pocítiť na svojom majetku dôsledky svojich činov. Ak tomu tak nebude, dávame ďalším veľkým firmám návod, ako sa jednoducho a "legálne" zbaviť svojich dlhov. Preto aj súhlasím z viacerými zmenami v zákone o konkurze a reštrukturalizácii.
Abrahám Daniel Abrahám
Group CEO, Effectivity POWERED BY PUBLICIS
Relations consulting, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr áno V tomto vyslovenom nestasti pre malych zivnostnikov, zivitelov rodin, je to podla mna lepsie ako nic, hoci by mal zaplatit ten, kto na to aj ma, len keby sa v nom pohlo svedomie!
V tomto vyslovenom nestasti pre malych zivnostnikov, zivitelov rodin, je to podla mna lepsie ako nic, hoci by mal zaplatit ten, kto na to aj ma, len keby sa v nom pohlo svedomie!
Očkaik Dušan Očkaik
Chief Commercial Officer CZ&SK
GfK Slovakia
rozhodne nie
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Fitoš Emil Fitoš
Country Manager a CEO, SR a ČR
Atos IT Solutions and Services, s.r.o., Bratislava
skôr áno Malým doddávateľom by vláda pomôcť mala a pri jednorázovej akcii možno nie je až tak rozhodujúce, z akých zdrojov. Dôležité je, či vláda dokáže prijať opatrenia na to, aby sa situácia neopakovala.
Malým doddávateľom by vláda pomôcť mala a pri jednorázovej akcii možno nie je až tak rozhodujúce, z akých zdrojov. Dôležité je, či vláda dokáže prijať opatrenia na to, aby sa situácia neopakovala.
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
rozhodne nie
Homola Igor Homola
konateľ
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne nie Nehovorím, že nesúcitím s dodavateľmi Váhostavu, štát ale nemá byť inštanciou posledného ručenia v súkromno-právnych vzťahoch. Štát by mal v prvom rade zabezpečiť, aby sa také niečo vôbec nemohlo stať.
Nehovorím, že nesúcitím s dodavateľmi Váhostavu, štát ale nemá byť inštanciou posledného ručenia v súkromno-právnych vzťahoch. Štát by mal v prvom rade zabezpečiť, aby sa také niečo vôbec nemohlo stať.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne nie Vahostav ma dost aktiv na to,aby ich predajom dokazal uspokojit 100% pohladavok vsetkych veritelov.Vsetko co sa teraz deje je len predvolebna saskaren na prvoplanoveho volica.
Vahostav ma dost aktiv na to,aby ich predajom dokazal uspokojit 100% pohladavok vsetkych veritelov.Vsetko co sa teraz deje je len predvolebna saskaren na prvoplanoveho volica.
Paule Ivan Paule
konateľ
TPA Horwath, s.r.o., Bratislava
skôr nie Je to vážna situácia pre veľa firiem ale vo všeobecnosti nie som zástancom nesystémových krokov. Myslím, že vláda tu robí chybu a tvorí nie dobrý precedens, ktorý sa navyše môže obrátiť proti nej. Veritelia Doprastavu "už stoja pre Úradom Vlády" a k ním sa skoro môžu pridať ďalší.
Je to vážna situácia pre veľa firiem ale vo všeobecnosti nie som zástancom nesystémových krokov. Myslím, že vláda tu robí chybu a tvorí nie dobrý precedens, ktorý sa navyše môže obrátiť proti nej. Veritelia Doprastavu "už stoja pre Úradom Vlády" a k ním sa skoro môžu pridať ďalší.
Novák Ivan Novák
predseda predstavenstva
PPA Controll, a.s.
skôr nie
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Sabol Ján Sabol
viceprezident
Republiková únia zamestnávateľov
skôr nie
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne nie Dodávatelia mali nárok na to, aby 100% ich dlhov bolo vyplatené z majetku Váhostavu a nie z peňazí štátu. Pán Fico sa správa ako monarcha, ale jemu štát a jeho peniaze nepatria, on ich má spravovať a robí to zle pre občanov a dobre pre svojich sponzorov. Toto je okrádanie ľudí v priamom prenose, za ktoré by malo okamžite nastúpiť komando a odviezť zodpovedných do cely. A oni sa z nás smejú. Ak nemá peniaze Váhostav, treba skúmať kde sú a siahnuť na majetok jeho majiteľa. Ešte je jedna možnosť - nech to celé zaplatí SMER so svojim šéfom, ktorý evidentne stráca súdnosť a zdravý rozum.
Dodávatelia mali nárok na to, aby 100% ich dlhov bolo vyplatené z majetku Váhostavu a nie z peňazí štátu. Pán Fico sa správa ako monarcha, ale jemu štát a jeho peniaze nepatria, on ich má spravovať a robí to zle pre občanov a dobre pre svojich sponzorov. Toto je okrádanie ľudí v priamom prenose, za ktoré by malo okamžite nastúpiť komando a odviezť zodpovedných do cely. A oni sa z nás smejú. Ak nemá peniaze Váhostav, treba skúmať kde sú a siahnuť na majetok jeho majiteľa. Ešte je jedna možnosť - nech to celé zaplatí SMER so svojim šéfom, ktorý evidentne stráca súdnosť a zdravý rozum.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne nie Celý tento marketingový mix (chudák stavební firma, zlé banky, hodní politici zachránci apod.) už působí trošku absurdně a stává se z toho guláš. Bohužel je to myšleno vážně a případná realizace bude jen dalším krokem, který výrazně naruší kvalitu a stabilitu podnikatelského prostředí a přinese mj. i sérii požadavků na záchranu dalších soukromých firem z daní občanů a jiných podnikatelů a firem.
Celý tento marketingový mix (chudák stavební firma, zlé banky, hodní politici zachránci apod.) už působí trošku absurdně a stává se z toho guláš. Bohužel je to myšleno vážně a případná realizace bude jen dalším krokem, který výrazně naruší kvalitu a stabilitu podnikatelského prostředí a přinese mj. i sérii požadavků na záchranu dalších soukromých firem z daní občanů a jiných podnikatelů a firem.
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
rozhodne nie
Halgašová Jarmila Halgašová
riaditeľka
Potravinárska komora Slovenska
rozhodne nie
Špirko Jozef Špirko
predseda predstavenstva
Aspin
rozhodne nie
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rozhodne nie Sú to dve otázky: po prvé nevyplatí to vláda Roberta Fica ale občania tejto republiky. Po druhé - napriek zúfalej pozícii dodávateľských firiem Váhostavu-SK - bankový fond bol vytvorený a je určený na iné účely, ako na marketing vlády a sanovanie akýchkoľvek spoločností. Okrem toho tým dávame signál pre všetky iné firmy, že až tak nemusia dodržiavať platobnú morálku.
Sú to dve otázky: po prvé nevyplatí to vláda Roberta Fica ale občania tejto republiky. Po druhé - napriek zúfalej pozícii dodávateľských firiem Váhostavu-SK - bankový fond bol vytvorený a je určený na iné účely, ako na marketing vlády a sanovanie akýchkoľvek spoločností. Okrem toho tým dávame signál pre všetky iné firmy, že až tak nemusia dodržiavať platobnú morálku.
Galdun Jozef Galdun
riaditeľ pobočky Žilina
Cofely
rozhodne nie Je mi veľmi ľúto všetkých , ktorí prídu pri reštrukturalizáciách o poctivo zarobené peniaze , ale riešiť len veriteľov Váhostavu týmto spôsobov je nesystémové a neférové riešenie.
Je mi veľmi ľúto všetkých , ktorí prídu pri reštrukturalizáciách o poctivo zarobené peniaze , ale riešiť len veriteľov Váhostavu týmto spôsobov je nesystémové a neférové riešenie.
Hajko Jozef Hajko
člen Výkonnej rady
Podnikateľská aliancia Slovenska
rozhodne nie
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
skôr áno
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr áno Hlavne by ale mala byť zavedená trestnoprávna zodpovednosť štatutárov, ak pri štátnych zakázkach, ktoré sú kompletne zaplatené, nezaplatia dodávateľom.
Hlavne by ale mala byť zavedená trestnoprávna zodpovednosť štatutárov, ak pri štátnych zakázkach, ktoré sú kompletne zaplatené, nezaplatia dodávateľom.
Krajcár Juraj Krajcár
predseda predstavenstva
ZSE Energia
skôr nie
Máťuš Juraj Máťuš
obchodný riaditeľ
Unimedia, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Veršovský Ladislav Veršovský
predseda predstavenstva
YIT Reding a.s.
rozhodne nie To čo sa deje okolo Váhostavu je tragédia a zároveň výsmech pomerov na Slovensku.Je to zároveň následok skutočnosti, aká je u nás úroveň vymožiteľnosti práva.Je to hanba politikov,právneho systému aj vlády. Tých chudákov, čo za odvedenú prácu nedostali zaplatené ľutujem, ale žiaľ navrhované riešenie považujem za nesystémové. Návrh na odvolanie Figeľa, ako zodpovedného za túto kauzu radšej nekomewnujem,lebo nechcem autora tohto nápadu uraziť.
To čo sa deje okolo Váhostavu je tragédia a zároveň výsmech pomerov na Slovensku.Je to zároveň následok skutočnosti, aká je u nás úroveň vymožiteľnosti práva.Je to hanba politikov,právneho systému aj vlády. Tých chudákov, čo za odvedenú prácu nedostali zaplatené ľutujem, ale žiaľ navrhované riešenie považujem za nesystémové. Návrh na odvolanie Figeľa, ako zodpovedného za túto kauzu radšej nekomewnujem,lebo nechcem autora tohto nápadu uraziť.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
rozhodne nie
Lopatka Ľuboš Lopatka
generálny riaditeľ
Svet zdravia, a.s., Bratislava
rozhodne nie
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
rozhodne nie Rozhodne nesúhlasím , pretože je to zjavný výsmech všetkým , ktorí prišli o peniaze pri reštruktualizácii iných firiem . Či už sa použijú peniaze také alebo iné , stále sa jedná priamo alebo nepriamo o prostriedky z verejnýchh zdrojov.
Rozhodne nesúhlasím , pretože je to zjavný výsmech všetkým , ktorí prišli o peniaze pri reštruktualizácii iných firiem . Či už sa použijú peniaze také alebo iné , stále sa jedná priamo alebo nepriamo o prostriedky z verejnýchh zdrojov.
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
rozhodne nie
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr nie
Bodi Marián Bodi
finančný riaditeľ
IBM Slovensko
skôr nie Bolo by to ako poziadat zaplatenie uctu v restauracii niekym kto sedi pri inom stole.
Bolo by to ako poziadat zaplatenie uctu v restauracii niekym kto sedi pri inom stole.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Banky ani daňový poplatníci s touto kauzou nemajú nič spoločné. Malo by sa to riešiť tak, ako pri hociktorej inej bežnej obchodnej spoločnosti. Teda že by svoj dlh mal zaplatiť samotný dlžník a to zo svojich peňazí alebo svojich iných aktív. Banky ani štát neposkytli v tejto veci žiadne ručenie. Do budúcnosti by sa mali prijať prísnejšie opatrenia na nepoctivých dlžníkov. O zlepšení celkovej vymožiteľnosti práva ani nehovoriac !...
Banky ani daňový poplatníci s touto kauzou nemajú nič spoločné. Malo by sa to riešiť tak, ako pri hociktorej inej bežnej obchodnej spoločnosti. Teda že by svoj dlh mal zaplatiť samotný dlžník a to zo svojich peňazí alebo svojich iných aktív. Banky ani štát neposkytli v tejto veci žiadne ručenie. Do budúcnosti by sa mali prijať prísnejšie opatrenia na nepoctivých dlžníkov. O zlepšení celkovej vymožiteľnosti práva ani nehovoriac !...
Lelovský Mário Lelovský
prezident
IT Asociácia Slovenska
rozhodne nie Váhostav je súkromná spoločnosť a ako taká musí (a jej majitelia) niesť zodpovednosť za svoje konanie sama (sami). Toto je veľmi nebezpečný precedens a významne môže ovplyvniť vnímanie zodpovednosti vysokých manažérov a majiteľov spoločností za svoje podnikanie do budúcnosti.
Váhostav je súkromná spoločnosť a ako taká musí (a jej majitelia) niesť zodpovednosť za svoje konanie sama (sami). Toto je veľmi nebezpečný precedens a významne môže ovplyvniť vnímanie zodpovednosti vysokých manažérov a majiteľov spoločností za svoje podnikanie do budúcnosti.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne nie Nic to totiz neriesi.
Nic to totiz neriesi.
Magál Martin Magál
partner
Allen & Overy
rozhodne nie Podľa zákona o špeciálnom bankovom odvode sú jeho zdroje účelovo určené na krytie nákladov spojených s riešením finančných kríz v bankovom sektore a na ochranu stability bankového sektora Slovenskej republiky. Ochrana kleptokratických záujmov betonárskej lobby ani podpora populizmu politikov hranolieho tvaru do žiadnej z týchto kategórií nespadá.
Podľa zákona o špeciálnom bankovom odvode sú jeho zdroje účelovo určené na krytie nákladov spojených s riešením finančných kríz v bankovom sektore a na ochranu stability bankového sektora Slovenskej republiky. Ochrana kleptokratických záujmov betonárskej lobby ani podpora populizmu politikov hranolieho tvaru do žiadnej z týchto kategórií nespadá.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne nie Keď firma, súkromník dodáva firme, ktorá skrachuje, pretože nie je konkurencie schopná, nemôže štát ich neuhradené pohľadávky vyplatiť. V roku 2013 Skanska dostavala R4 Košice - Milhosť za vysúťaženú a nízku cenu (cca o 40% menej ako NDS čakala). Dokázala, že sa dá stavať lacno. V roku 2010 Zväz stavebných podnikateľov Slovenska na čele s Doprastavom a Váhostavom adresoval list ministrovi dopravy, šéfovi NDS a riaditeľovi ŽSR, že Skanska ponúka nereálne ceny. Čas ukázal opak. Doprastav a Váhostav sú neefektívné firmy a stavajú draho. Preto nemajú čo na trhu robiť. Ich záchrana spôsobí, že diaľnice budú drahé a o pár rokov ich opäť bude treba zachraňovať aj ich dodávateľov. Nebráňme nevyhnutnému.
Keď firma, súkromník dodáva firme, ktorá skrachuje, pretože nie je konkurencie schopná, nemôže štát ich neuhradené pohľadávky vyplatiť. V roku 2013 Skanska dostavala R4 Košice - Milhosť za vysúťaženú a nízku cenu (cca o 40% menej ako NDS čakala). Dokázala, že sa dá stavať lacno. V roku 2010 Zväz stavebných podnikateľov Slovenska na čele s Doprastavom a Váhostavom adresoval list ministrovi dopravy, šéfovi NDS a riaditeľovi ŽSR, že Skanska ponúka nereálne ceny. Čas ukázal opak. Doprastav a Váhostav sú neefektívné firmy a stavajú draho. Preto nemajú čo na trhu robiť. Ich záchrana spôsobí, že diaľnice budú drahé a o pár rokov ich opäť bude treba zachraňovať aj ich dodávateľov. Nebráňme nevyhnutnému.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne nie To, čo predvádza Fico so Smerom pri Váhostave prekračuje už všetky medze elementárnej slušnosti. Ak manažment dovedie firmu do krachu, tak majiteľ firmy musí za to pykať. Nehovoriac o trestnom konaní. Neviem prečo by sme sa mali skladať všetci na odliate peniaze na súkromné účty.
To, čo predvádza Fico so Smerom pri Váhostave prekračuje už všetky medze elementárnej slušnosti. Ak manažment dovedie firmu do krachu, tak majiteľ firmy musí za to pykať. Nehovoriac o trestnom konaní. Neviem prečo by sme sa mali skladať všetci na odliate peniaze na súkromné účty.
Melišek Martin Melišek
riaditeľ
Softec
rozhodne nie Považujem to za zneužitie príslušného fondu. Ja vidím len deve možnosti jasnú a spravodlivú reštrukturalizáciu s možno so špeciálnym dohľadom v rámci zákona, vzhľadom na množstvo podozrení v tomto prípade alebo bankrot.
Považujem to za zneužitie príslušného fondu. Ja vidím len deve možnosti jasnú a spravodlivú reštrukturalizáciu s možno so špeciálnym dohľadom v rámci zákona, vzhľadom na množstvo podozrení v tomto prípade alebo bankrot.
Urban Martin Urban
konateľ
Jungheinrich
rozhodne nie Išlo by o nebezpečný precedens. Prečo by vláda potom nemala odškodniť aj dodávateľov iných firiem, ktoré sa dostali do reštrukturalizácie? Navyše fond, ktorý vytvárajú banky má slúžiť na úplne iné účely.
Išlo by o nebezpečný precedens. Prečo by vláda potom nemala odškodniť aj dodávateľov iných firiem, ktoré sa dostali do reštrukturalizácie? Navyše fond, ktorý vytvárajú banky má slúžiť na úplne iné účely.
Obeda Michal Obeda
majiteľ
Autobazar.EU, s.r.o, Nové Mesto nad Váhom
rozhodne áno
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
skôr nie
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
rozhodne nie
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
rozhodne nie
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
rozhodne nie Nesystémové politické rozhodnutie. Písané zákony (ktoré naviac prijímali naši politickí predstavitelia, ktorí sa aktuálne vadia), stále viac strácajú význam.
Nesystémové politické rozhodnutie. Písané zákony (ktoré naviac prijímali naši politickí predstavitelia, ktorí sa aktuálne vadia), stále viac strácajú význam.
Kraus Miloš Kraus
generálny riaditeľ
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne nie Situácia veriteľov Váhostavu nie je na závidenie, ale toto nie je riešenie. Čo s veriteľmi, ktorí prišli o peniaze v predchádzajúcich reštrukturalizáciách? Doplatí im vláda rozdiel do 40%? Vláda a parlament majú v rukách iné nástroje, hlavne v kvalitných zákonoch, ako predchádzať takýmto situáciám.
Situácia veriteľov Váhostavu nie je na závidenie, ale toto nie je riešenie. Čo s veriteľmi, ktorí prišli o peniaze v predchádzajúcich reštrukturalizáciách? Doplatí im vláda rozdiel do 40%? Vláda a parlament majú v rukách iné nástroje, hlavne v kvalitných zákonoch, ako predchádzať takýmto situáciám.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie Neviem nájsť žiadny súvis medzi výpalným, ktoré platia banky na (vraj) prorastové opatrenia a podvedenými malými dodávateľmi štátom protežovanej stavebnej firmy. Ale v rámci volebnej kampane účel svätí prostriedky.
Neviem nájsť žiadny súvis medzi výpalným, ktoré platia banky na (vraj) prorastové opatrenia a podvedenými malými dodávateľmi štátom protežovanej stavebnej firmy. Ale v rámci volebnej kampane účel svätí prostriedky.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Nerozumiem, prečo by takýto megapodvod mali sanovať daňoví poplatníci. Bankové dane sú aj tak iba iné nepriame dane, ktoré pre štát vyberajú banky. Štát by mal zabezpečiť, aby v prvom rade bol v podobných prípadoch poškodený akcionár, nie veritelia.
Nerozumiem, prečo by takýto megapodvod mali sanovať daňoví poplatníci. Bankové dane sú aj tak iba iné nepriame dane, ktoré pre štát vyberajú banky. Štát by mal zabezpečiť, aby v prvom rade bol v podobných prípadoch poškodený akcionár, nie veritelia.
Štrokendl Miroslav Štrokendl
generálny riaditeľ
UniCredit Bank Slovakia a. s.
rozhodne nie
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
rozhodne nie Alebo potom potrebujeme poriadne veľký fond, lebo čo spravíme so všetkými ostatnými obeťami reštrukturalizácií za posledných pár rokov. Tí si nezaslúžia kompenzácie? Chce to určite úpravu legislatívy.
Alebo potom potrebujeme poriadne veľký fond, lebo čo spravíme so všetkými ostatnými obeťami reštrukturalizácií za posledných pár rokov. Tí si nezaslúžia kompenzácie? Chce to určite úpravu legislatívy.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
rozhodne nie Fond podľa mňa nie je rezervou predsedu vlády. Jeho použitie je predsa určené zákonom. Prostriedky doň vložili banky s cieľom mať možnosť stabilizovať bankový sektor pri prípadných problémoch. Nie je mi jasné, prečo by sa tieto prostriedky mali použiť na stabilizáciu sektoru stavebníctva. Musím povedať, že sa mi až rozum zastavuje nad množstvom nesystémových ad hoc návrhov, ktoré sa vyrojili okolo reštrukturalizácie Váhostavu.
Fond podľa mňa nie je rezervou predsedu vlády. Jeho použitie je predsa určené zákonom. Prostriedky doň vložili banky s cieľom mať možnosť stabilizovať bankový sektor pri prípadných problémoch. Nie je mi jasné, prečo by sa tieto prostriedky mali použiť na stabilizáciu sektoru stavebníctva. Musím povedať, že sa mi až rozum zastavuje nad množstvom nesystémových ad hoc návrhov, ktoré sa vyrojili okolo reštrukturalizácie Váhostavu.
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
neviem / nevyjadrujem sa / iné Zatialco prechovavam vysoke sympatie k dotknutym firmam a zivnostnikom, nepride mi to ako dobre opatrenie, nakolko sa pre taketo pripady treba zamyslat nad systemovym riesenim a nie riesit taketo pripady ad hoc a najma az v tej chvili, ked sa stanu predmetom verejneho zaujmu a maju potencial zobrat volebne preferencie.
Zatialco prechovavam vysoke sympatie k dotknutym firmam a zivnostnikom, nepride mi to ako dobre opatrenie, nakolko sa pre taketo pripady treba zamyslat nad systemovym riesenim a nie riesit taketo pripady ad hoc a najma az v tej chvili, ked sa stanu predmetom verejneho zaujmu a maju potencial zobrat volebne preferencie.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne nie V tomto prípade je možné zistiť zodpovednosť konkrétných osôb a je úlohou štátu tak aj urobiť. Dôležitým poučením aj pre menších podnikateľov je, že by mali poznať svojho obchodného partnera a primerane k tomu si zabezpečovať svoje pohľadávky. Súhlasím však s rozhorčením, ktoré živnostníci prejavujú, nakoľko štát zlyháva v základných funkciach. Riešením by však nemala byť dvojitá platba z verejných zdrojov.
V tomto prípade je možné zistiť zodpovednosť konkrétných osôb a je úlohou štátu tak aj urobiť. Dôležitým poučením aj pre menších podnikateľov je, že by mali poznať svojho obchodného partnera a primerane k tomu si zabezpečovať svoje pohľadávky. Súhlasím však s rozhorčením, ktoré živnostníci prejavujú, nakoľko štát zlyháva v základných funkciach. Riešením by však nemala byť dvojitá platba z verejných zdrojov.
Smetana Pavel Smetana
člen predstavenstva
Universal maklérsky dom, a.s., Bratislava
rozhodne nie Úkolem státu je mimo jiné, trvale vytvářet příznivé a spravedlivé prostředí pro podnikatele, kteří přinášejí hodnoty. Platit dluhy jednotho podnikatele z peněz druhého nebo přesněji z peněz daňových poplatníků není pro toto prostředí, podle mého názoru, ani spravedlivé ani trvale možné.
Úkolem státu je mimo jiné, trvale vytvářet příznivé a spravedlivé prostředí pro podnikatele, kteří přinášejí hodnoty. Platit dluhy jednotho podnikatele z peněz druhého nebo přesněji z peněz daňových poplatníků není pro toto prostředí, podle mého názoru, ani spravedlivé ani trvale možné.
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Múdry Pavol Múdry
predseda správnej rady
IPI Slovensko
skôr áno Dodávatelia si svoje peniaze za odvedenú prácu zaslúžia. A štát by ich mal chrániť, ak žijeme v právnom štáte. Výnosy zo špeciálneho odvodu bánk majú však iné určené využitie. Štát a ním riadené orgány by mali hľadať možnosti na vyrovnanie pohľadávok zákonnými metódami skôr u tých, ktorí ich spôsobili - teda u veľkých stavebných firiem, napríklad speňažením ich majetku. Či si nevieme bez Váhostavu či Doprastavu tento štát predstaviť?
Dodávatelia si svoje peniaze za odvedenú prácu zaslúžia. A štát by ich mal chrániť, ak žijeme v právnom štáte. Výnosy zo špeciálneho odvodu bánk majú však iné určené využitie. Štát a ním riadené orgány by mali hľadať možnosti na vyrovnanie pohľadávok zákonnými metódami skôr u tých, ktorí ich spôsobili - teda u veľkých stavebných firiem, napríklad speňažením ich majetku. Či si nevieme bez Váhostavu či Doprastavu tento štát predstaviť?
Lančarič Pavol Lančarič
generálny riaditeľ
Orange Slovensko, a.s.
rozhodne nie
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Kožík Pavol Kožík
predseda dozornej rady
PROXENTA Finance, o.c.p., a.s., Bratislava
rozhodne nie Určite nie. Súhlasím však s tým, aby si súkromná spoločnosť Váhostav splnila všetky svoje záväzky voči svojim veriteľom.
Určite nie. Súhlasím však s tým, aby si súkromná spoločnosť Váhostav splnila všetky svoje záväzky voči svojim veriteľom.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Červeň Peter Červeň
DPD
generálny riaditeľ
rozhodne áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno Firmy a ludia , ktori odviedli pracu ako subdodavatelia by mali rozhodne dostat zaplatene. Zaraza ma, ze za kartel sa vylucuje z verejneho obstaravania, ale v tomto pripade nie.
Firmy a ludia , ktori odviedli pracu ako subdodavatelia by mali rozhodne dostat zaplatene. Zaraza ma, ze za kartel sa vylucuje z verejneho obstaravania, ale v tomto pripade nie.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr nie
Strýček Peter Strýček
generálny riaditeľ
Cofely východná Európa
rozhodne nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Viem, ze volby sa blizia, ale toto je uz naozaj prehnane. Ktore podniky sa kvalifikuju do takejto "restrukturalizacie"? Firma, ktora to dopracovala do takehoto stavu nema byt zachranovana z penazi danovych poplatnikov, ma ist do konkurzu co najskor, nech nesposobuje dalsie skody, inak to bude len dalsi v rade tunelov...
Viem, ze volby sa blizia, ale toto je uz naozaj prehnane. Ktore podniky sa kvalifikuju do takejto "restrukturalizacie"? Firma, ktora to dopracovala do takehoto stavu nema byt zachranovana z penazi danovych poplatnikov, ma ist do konkurzu co najskor, nech nesposobuje dalsie skody, inak to bude len dalsi v rade tunelov...
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne nie
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o.
rozhodne nie
Škodný Peter Škodný
generálny riaditeľ, partner
Accenture, s.r.o.
rozhodne nie Aj ked rozumiem marketingovym pohnutkam vzhladom na bliziace sa volby, domnievam sa ze ide nekoncepcne riesenie, ktore neriesi podstatu problemu a cielom je odviest pozornost. Vahostav je iba spicka ladovca, a problem okradania mensich subdoddavatelov nielen pri statnych zakazkach nielenze neriesi, ale vytvara nebezpecny precedens do buducnosti.
Aj ked rozumiem marketingovym pohnutkam vzhladom na bliziace sa volby, domnievam sa ze ide nekoncepcne riesenie, ktore neriesi podstatu problemu a cielom je odviest pozornost. Vahostav je iba spicka ladovca, a problem okradania mensich subdoddavatelov nielen pri statnych zakazkach nielenze neriesi, ale vytvara nebezpecny precedens do buducnosti.
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
ZUNO BANK pre Slovensko a Česko
rozhodne nie Naozaj oceňujem až neuveriteľnú mieru kreativity R. Fica. Škoda, že sa nevenuje nejakej umeleckej činnosti.
Naozaj oceňujem až neuveriteľnú mieru kreativity R. Fica. Škoda, že sa nevenuje nejakej umeleckej činnosti.
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
rozhodne nie
Pažitný Peter Pažitný
CEO
HPI
rozhodne nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rozhodne nie Váhostav-SK nie je ojedinelý prípad. Reštrukturalizácia, v súčasnom ponímaní je v podstate krádež v medziach zákona. Zdá sa mi, že sa dokonca "úspešná" reštrukturalizácia považuje za manažérsky úspech. Z hľadiska prostredia považujem za správnejšie "tvrdšie" riešenie - konkurz.
Váhostav-SK nie je ojedinelý prípad. Reštrukturalizácia, v súčasnom ponímaní je v podstate krádež v medziach zákona. Zdá sa mi, že sa dokonca "úspešná" reštrukturalizácia považuje za manažérsky úspech. Z hľadiska prostredia považujem za správnejšie "tvrdšie" riešenie - konkurz.
Baláž Peter Baláž
vedúci Katedry medzinárodného obchodu
Ekonomická univerzita v Bratislave
rozhodne nie Toto rozhodnutie je veľmi zlé. Môžu sa nám ako huby po daždi objaviť ďalšie tunelované firmy, ktoré využijú tento recept a štát vyplatí ich záväzky z peňazí všetkých daňových poplatníkov. Vláda by si na na takéto rozhodnutia mala pýtať mandát od svojich voličov. Komu takéto rozhodnutia prospejú? Výsledkom môže byť, že banky logicky prestanú financovať takéto rizikové projekty a čo sa stane potom? Na koho potom prenesú straty plynúce zo zlých rozhodnutí vlády? Vláda ich zoštátni? Neuvedomujeme si, že vlastne tí ktorí sporia, kryjú riziká a refinancujú tých, ktorí tak nečinia?
Toto rozhodnutie je veľmi zlé. Môžu sa nám ako huby po daždi objaviť ďalšie tunelované firmy, ktoré využijú tento recept a štát vyplatí ich záväzky z peňazí všetkých daňových poplatníkov. Vláda by si na na takéto rozhodnutia mala pýtať mandát od svojich voličov. Komu takéto rozhodnutia prospejú? Výsledkom môže byť, že banky logicky prestanú financovať takéto rizikové projekty a čo sa stane potom? Na koho potom prenesú straty plynúce zo zlých rozhodnutí vlády? Vláda ich zoštátni? Neuvedomujeme si, že vlastne tí ktorí sporia, kryjú riziká a refinancujú tých, ktorí tak nečinia?
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
rozhodne nie Keď už chce pán premiér meniť zákony podľa toho, komu sa chce pred voľbami zalíškať, tak nech zákonom vyvodí osobnú zodpovednosť voči predstavenstvu spoločnosti, ktoré predkladalo nereálne ponuky do tendrov na štátne zákazky.
Keď už chce pán premiér meniť zákony podľa toho, komu sa chce pred voľbami zalíškať, tak nech zákonom vyvodí osobnú zodpovednosť voči predstavenstvu spoločnosti, ktoré predkladalo nereálne ponuky do tendrov na štátne zákazky.
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nie je to dobré ani štandardné riešenie, ale také už v tomto prípade neexistujú. Politicky sa však dá odôvodniť tým, že work-outy bánk nezohrali pri reštrukturalizáciách pozitívnu úlohu, keďže vymazanie pohľadávok nezabezpečených veriteľov vo vlastnom záujme aktívne podporujú a spolupracujú najmä s dlžníkmi. Podstata je však inde: právna úprava si vyžaduje zásadné zmeny - na tomto príklade sa treba poučiť a nastaviť pravidlá tak, aby nemusel zasahovať štát a vyvodzovala sa zodpovednosť od manažmentu v prípadoch "tunelovania" aj od vlastníkov.
Nie je to dobré ani štandardné riešenie, ale také už v tomto prípade neexistujú. Politicky sa však dá odôvodniť tým, že work-outy bánk nezohrali pri reštrukturalizáciách pozitívnu úlohu, keďže vymazanie pohľadávok nezabezpečených veriteľov vo vlastnom záujme aktívne podporujú a spolupracujú najmä s dlžníkmi. Podstata je však inde: právna úprava si vyžaduje zásadné zmeny - na tomto príklade sa treba poučiť a nastaviť pravidlá tak, aby nemusel zasahovať štát a vyvodzovala sa zodpovednosť od manažmentu v prípadoch "tunelovania" aj od vlastníkov.
Dula Radúz Dula
člen predstavenstva
Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky
rozhodne nie Nesúhlasím. Bez ohľadu na to, odkiaľ peniaze budú. Riešením je vrátenie zaplatenej DPH, nakoľko túto naozaj dodávatelia nedostali. Všetko ostatné je podnikateľské riziko. Nepochopiteľné pre mňa je to, prečo ktokoľvek pracuje napriek tomu, že viac ako osem mesiacov nedostal zaplatené. Ešte nepochopiteľnejšie je to, že dnes spolupracuje naďalej. Samozrejme by v tomto prípade mal byť hlavný fokus na trestoprávnu zodpovednosť páchateľov.
Nesúhlasím. Bez ohľadu na to, odkiaľ peniaze budú. Riešením je vrátenie zaplatenej DPH, nakoľko túto naozaj dodávatelia nedostali. Všetko ostatné je podnikateľské riziko. Nepochopiteľné pre mňa je to, prečo ktokoľvek pracuje napriek tomu, že viac ako osem mesiacov nedostal zaplatené. Ešte nepochopiteľnejšie je to, že dnes spolupracuje naďalej. Samozrejme by v tomto prípade mal byť hlavný fokus na trestoprávnu zodpovednosť páchateľov.
Kiselicová Renáta Kiselicová
konateľka
Centire
skôr nie Je to nesystémový krok, pomôže síce súčasným dodávateľom Váhostavu, ale je nespravodlivý voči dodávateľom, ktorí boli v rovnakej situácii pri reštrukturalizáciách Doprastavu, TSS Grade, ... to spätne odškodní vláda aj ich? Zákony by mali byť spravodlivé a mali by platiť rovnako pre všetkých, preto by sa vláda a príslušní odborníci mali teraz sústrediť na kvalitnú úpravu zákona do budúcna a potrestanie tých, ktorí v minulosti zákon porušili. Do rozbehnutého procesu s Váhostavom by mala vláda zasahovať len z pozície kľúčového zákazníka, ktorému nie je jedno, ako dopadnú rozpracované zákazky a kde skončia peniaze, ktoré za ne štát zaplatí.
Je to nesystémový krok, pomôže síce súčasným dodávateľom Váhostavu, ale je nespravodlivý voči dodávateľom, ktorí boli v rovnakej situácii pri reštrukturalizáciách Doprastavu, TSS Grade, ... to spätne odškodní vláda aj ich? Zákony by mali byť spravodlivé a mali by platiť rovnako pre všetkých, preto by sa vláda a príslušní odborníci mali teraz sústrediť na kvalitnú úpravu zákona do budúcna a potrestanie tých, ktorí v minulosti zákon porušili. Do rozbehnutého procesu s Váhostavom by mala vláda zasahovať len z pozície kľúčového zákazníka, ktorému nie je jedno, ako dopadnú rozpracované zákazky a kde skončia peniaze, ktoré za ne štát zaplatí.
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
rozhodne nie Je to nepremyslený, neprofesionálny a nekoncepčný krok. A hazard so stabilitou. Tento týždeň Poštová banka prehrala arbitráž s Gréckom, čím definitívne prišla o pol miliardu investovanú do gréckych dlhopisov, to može veľmi bolieť. Peniaze vo fonde mali byť určené ako prvá pomoc pre bankový sektor, nie pre stavebný a už vobec nie na záchranu oligarchov.
Je to nepremyslený, neprofesionálny a nekoncepčný krok. A hazard so stabilitou. Tento týždeň Poštová banka prehrala arbitráž s Gréckom, čím definitívne prišla o pol miliardu investovanú do gréckych dlhopisov, to može veľmi bolieť. Peniaze vo fonde mali byť určené ako prvá pomoc pre bankový sektor, nie pre stavebný a už vobec nie na záchranu oligarchov.
Flimel Richard Flimel
predseda predstavenstva
JOJ Media House
rozhodne nie
Strapko Richard Strapko
generálny riaditeľ
Aegon Životná poisťovňa, a.s., Bratislava
rozhodne nie Štát by nemal vôbec preberať na seba záväzky súkromnej firmy. Takisto, ako by peniaze bánk nemali byť použité na vyrovnanie cudzích dlhov. Celú transakciu v podstate opäť odfinancujú daňoví poplatníci. To považujem za neprijateľné.
Štát by nemal vôbec preberať na seba záväzky súkromnej firmy. Takisto, ako by peniaze bánk nemali byť použité na vyrovnanie cudzích dlhov. Celú transakciu v podstate opäť odfinancujú daňoví poplatníci. To považujem za neprijateľné.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne nie
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
rozhodne nie Navrhované riešenie je morálnym hazardom. Cieľom tvorby daného fondu ktorý je mimochodom tvorený z peňazí klientov bánk teda občanov je kryť iné situácie než je prípad Váhostavu a jemu podobných spol. Úpadok súkromnej spoločnosti by mali v prvom rade znášať manažeri a majitelia spoločnosti a nie na vysanovanie strát sukromnej spoločnosti klásť na plecia daňových poplatníkov resp. bežných občanov. Dočká sa slovenský občan toho že zodpovednosť a následky svojho konania budú niesť osoby ktoré daný stav spôsobili?
Navrhované riešenie je morálnym hazardom. Cieľom tvorby daného fondu ktorý je mimochodom tvorený z peňazí klientov bánk teda občanov je kryť iné situácie než je prípad Váhostavu a jemu podobných spol. Úpadok súkromnej spoločnosti by mali v prvom rade znášať manažeri a majitelia spoločnosti a nie na vysanovanie strát sukromnej spoločnosti klásť na plecia daňových poplatníkov resp. bežných občanov. Dočká sa slovenský občan toho že zodpovednosť a následky svojho konania budú niesť osoby ktoré daný stav spôsobili?
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
rozhodne nie
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne nie
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
rozhodne nie
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr nie Je to lepsie ako 15%, ale aj to sa mi zda neciste riesenie a rozkladanie zodpovednosti za chybu Vahostavu na ine subjekty ktore tu chybu nesposobili
Je to lepsie ako 15%, ale aj to sa mi zda neciste riesenie a rozkladanie zodpovednosti za chybu Vahostavu na ine subjekty ktore tu chybu nesposobili
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Spôsob, akým štát reprezentovaný nominantmi strany Smer pristupuje k problematike Váhostavu, pôsobí dojmom, že štát nezastupuje záujmy občanov, ale úzkej skupiny oligarchov. Už to nie je len otázka financií, ale aj skutočnosť, že niektorí politici dlhodobo vedome podkopávajú dôveru občanov vo verejné inštitúcie a demokraciu, čo môže mať dramatické spoločenské a politické dôsledky.
Spôsob, akým štát reprezentovaný nominantmi strany Smer pristupuje k problematike Váhostavu, pôsobí dojmom, že štát nezastupuje záujmy občanov, ale úzkej skupiny oligarchov. Už to nie je len otázka financií, ale aj skutočnosť, že niektorí politici dlhodobo vedome podkopávajú dôveru občanov vo verejné inštitúcie a demokraciu, čo môže mať dramatické spoločenské a politické dôsledky.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
SWAN, a.s., Bratislava
rozhodne nie Nie preto, že by som im to nedoprial - naopak, tie prostriedky im bez akýchkoľvek pochybností patria. No považujem to za nesystémový krok, ktorý sa ani len nepokúša vytvárať dojem, že je snaha riešiť príčiny nežiadúcej situácie, ale zato sa snaží "zapáčiť sa".
Nie preto, že by som im to nedoprial - naopak, tie prostriedky im bez akýchkoľvek pochybností patria. No považujem to za nesystémový krok, ktorý sa ani len nepokúša vytvárať dojem, že je snaha riešiť príčiny nežiadúcej situácie, ale zato sa snaží "zapáčiť sa".
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
neviem / nevyjadrujem sa / iné ziadam urobit v tejto malej republike aspon trochu poriadok ! ak skutocne vobec nevieme ako na to, mozno sa ist dobrym skusenostiam poducit trebars aj do Polska !
ziadam urobit v tejto malej republike aspon trochu poriadok ! ak skutocne vobec nevieme ako na to, mozno sa ist dobrym skusenostiam poducit trebars aj do Polska !
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ťažko posúdiť skutočnosť na základe minima informácii plati však´ že zakonitosti trhového hospodárstva by mali platiť ako záväzok obchodných partnerov Spoluúčasť štátu je nutná v kritických momentoch´ "ak ide o vsetko" Kto ma o tom rozhodnúť?
Ťažko posúdiť skutočnosť na základe minima informácii plati však´ že zakonitosti trhového hospodárstva by mali platiť ako záväzok obchodných partnerov Spoluúčasť štátu je nutná v kritických momentoch´ "ak ide o vsetko" Kto ma o tom rozhodnúť?
Lazarovič Tibor Lazarovič
generálny riaditeľ
BC Torsion, s.r.o.
rozhodne nie
Drucker Tomáš Drucker
generálny riaditeľ
Slovenská pošta, a.s.
skôr nie
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ
Groupama Garancia poisťovna, a.s.
skôr nie Nesúhlasím, aby sme sa na dlhy Váhostavu skladali všetci. A prenesením zodpovednosti Váhostavu do navýšeného odvodu bánk si to odnesú nakoniec všetci bankový klienti, teda občania. Je to populistické. Štát by sa mal v prvom rade starať o to, aby sa v štátnych tendroch nemohli zúčastňovať a následne vyhrávať schránkové spoločnosti, vyhýbajúce sa plateniu daní na Slovensku a skrývajúcu svoju skutočnú vlastnícku štruktúru.
Nesúhlasím, aby sme sa na dlhy Váhostavu skladali všetci. A prenesením zodpovednosti Váhostavu do navýšeného odvodu bánk si to odnesú nakoniec všetci bankový klienti, teda občania. Je to populistické. Štát by sa mal v prvom rade starať o to, aby sa v štátnych tendroch nemohli zúčastňovať a následne vyhrávať schránkové spoločnosti, vyhýbajúce sa plateniu daní na Slovensku a skrývajúcu svoju skutočnú vlastnícku štruktúru.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr nie Ten špeciálny fond je predsa určený na to, aby sme v prípade finančného kolapsu mali peniaze na záchranu finančného systému. Dnes nekolabuje finančný systém, ale pravdepodobne nejaký manažéri podvodne alebo nekvalifikovane manažovali spoločnosť a teraz podozrievavo manažujú reštrukturalizáciu. Vláda 3 roky nekonala, neumožnila prijať zákony, ktoré by tejto situácii mohli zabrániť. Treba zavrieť toho, kto konal podvodom, rozdeliť našu vládu od mecenášov, zvoliť nových poctivých politikov. Poškodení živnostníci by mali dostať toľko, koľko v tej spoločnosti po bankrote zostane a nabudúce pracovať pre solídne spoločnosti, ktoré im budú platiť. Ak by sme mali nadštandardne vyplatiť týchto ľudí, potom by sme mali aj v budúcnosti nadštandardne vyplácať všetkých krachujúcich a to je nesprávna cesta.
Ten špeciálny fond je predsa určený na to, aby sme v prípade finančného kolapsu mali peniaze na záchranu finančného systému. Dnes nekolabuje finančný systém, ale pravdepodobne nejaký manažéri podvodne alebo nekvalifikovane manažovali spoločnosť a teraz podozrievavo manažujú reštrukturalizáciu. Vláda 3 roky nekonala, neumožnila prijať zákony, ktoré by tejto situácii mohli zabrániť. Treba zavrieť toho, kto konal podvodom, rozdeliť našu vládu od mecenášov, zvoliť nových poctivých politikov. Poškodení živnostníci by mali dostať toľko, koľko v tej spoločnosti po bankrote zostane a nabudúce pracovať pre solídne spoločnosti, ktoré im budú platiť. Ak by sme mali nadštandardne vyplatiť týchto ľudí, potom by sme mali aj v budúcnosti nadštandardne vyplácať všetkých krachujúcich a to je nesprávna cesta.
Jančo Tomáš Jančo
generálny riaditeľ
Pantheon Technologies, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Vlada a stat nema zasahovat do vzajomnych obchodnych dohod v trhovej ekonomike. Taketo statne zasahy vytvaraju nebezpecne predpoklady, diskriminuju a deformuju trh.
Vlada a stat nema zasahovat do vzajomnych obchodnych dohod v trhovej ekonomike. Taketo statne zasahy vytvaraju nebezpecne predpoklady, diskriminuju a deformuju trh.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
rozhodne nie
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr áno Ide o neštandardnú situáciu, kedy sa z jednej zo stoviek reštrukturalizácií na Slovensku urobil politický problém. Preto rozumiem aj navrhovanému, osobitnému postupu vlády. A to napriek tomu, že môže slúžiť ako precedens v prípade reštrukturalizácie iných firiem.
Ide o neštandardnú situáciu, kedy sa z jednej zo stoviek reštrukturalizácií na Slovensku urobil politický problém. Preto rozumiem aj navrhovanému, osobitnému postupu vlády. A to napriek tomu, že môže slúžiť ako precedens v prípade reštrukturalizácie iných firiem.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní