Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno. Respondenti venujú symbolický honorár za hlasovanie v TREND Barometri na rozvoj ekonomického myslenia študentov stredných škôl v rámci projektu Myslím ekonomicky.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Považujete sprostredkovateľské platformy typu Uber (taxi) či Airbnb (ubytovanie) za pozitívny príspevok k biznisu a ekonomike? Spoločnosti takzvanej ekonomiky zdieľania neposkytujú samotné služby alebo produkty, ale vytvárajú len kontakt medzi zákazníkmi a súkromnými osobami, napĺňajúcimi dopyt.

  1. rozhodne áno 54 %
  2. skôr áno 26 %
  3. skôr nie 9 %
  4. rozhodne nie 1 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 10 %

Počet respondentov: 97. Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
skôr áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr áno Je to veľmi užitočný pomocník pre spotrebiteľa, pretože koncentruje veľmi širokú ponuku z netu na jedno miesto. Na druhej strane už je takýchto platforiem toľko, že bude čoskoro treba nového sprostredkovateľa, ktorý bude koncentrovať ponuku všetkých tých sprostredkovateľov na jedno miesto :)
Je to veľmi užitočný pomocník pre spotrebiteľa, pretože koncentruje veľmi širokú ponuku z netu na jedno miesto. Na druhej strane už je takýchto platforiem toľko, že bude čoskoro treba nového sprostredkovateľa, ktorý bude koncentrovať ponuku všetkých tých sprostredkovateľov na jedno miesto :)
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr áno
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
HANALEX, s.r.o.
rozhodne áno je to cesta ako využiť možnosti digitálnych technológií v prospech klienta, čím sa vytvára silnejší tlak na zmeny v existujúcich tradičných business modeloch ...
je to cesta ako využiť možnosti digitálnych technológií v prospech klienta, čím sa vytvára silnejší tlak na zmeny v existujúcich tradičných business modeloch ...
Bobovnický Artur Bobovnický
Managing Partner
Innovative Management Partner
rozhodne áno pokiaľ to vedie k zjednodušeniu života a zvýšeniu spokojnosti zákazníkov a na strane poskytovateľa príslušnej sprostredkovanej služby to vedie k rastu obratu, zisku a teda nepriamo aj k príjmom štátu ide o jednoznačne pozitívny príspevok nielen k ekonomike poskytovateľa služby a štátu.
pokiaľ to vedie k zjednodušeniu života a zvýšeniu spokojnosti zákazníkov a na strane poskytovateľa príslušnej sprostredkovanej služby to vedie k rastu obratu, zisku a teda nepriamo aj k príjmom štátu ide o jednoznačne pozitívny príspevok nielen k ekonomike poskytovateľa služby a štátu.
Palovič Bohuš Palovič
konateľ
Liptour CK
rozhodne áno
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
rozhodne áno
Lichardus Branislav Lichardus
CEO
City University of Seattle, spol. s r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr áno Ak nieco naplna dopyt, teda uspokujue normalne ludske potreby, tak sa to da povazovat za pozitivny prispevok.
Ak nieco naplna dopyt, teda uspokujue normalne ludske potreby, tak sa to da povazovat za pozitivny prispevok.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Kolla Igor Kolla
konateľ
ANTIK Telecom s.r.o.
rozhodne áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne áno Na jednej strane tu máme koncentráciu biznisov, narastajúcu reguláciu a cez ňu monopolizáciu prostredia. Skrátenie cesty od poskytovateľa k zákazníkovi, ktoré skracujú rôzne sprostredkovateľské služby je vítané narušenie týchto monopolov. Je pravda, že to vytvára tlak na tradičné biznisy, ale nech neplačú a prispôsobia sa. Ak chcete trochu sofistikovanejší biznis, je ale lepšie použiť tradičného dodávateľa - napr. v Bratislave mi taxik na nasledujúci deň na skorú rannú hodinu dosiaľ spoľahlivo zabezpečila len jedna firma.
Na jednej strane tu máme koncentráciu biznisov, narastajúcu reguláciu a cez ňu monopolizáciu prostredia. Skrátenie cesty od poskytovateľa k zákazníkovi, ktoré skracujú rôzne sprostredkovateľské služby je vítané narušenie týchto monopolov. Je pravda, že to vytvára tlak na tradičné biznisy, ale nech neplačú a prispôsobia sa. Ak chcete trochu sofistikovanejší biznis, je ale lepšie použiť tradičného dodávateľa - napr. v Bratislave mi taxik na nasledujúci deň na skorú rannú hodinu dosiaľ spoľahlivo zabezpečila len jedna firma.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr áno
Novák Ivan Novák
predseda predstavenstva
PPA Controll, a.s.
rozhodne áno
Paule Ivan Paule
konateľ
TPA Horwath, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Tieto platformy robia distribučný kanál od poskytovateľov služieb k zákazníkom jednoduchším, transparentnejším a aj lacnejším. Toto myslím je dôležitejšie ako to, že niektoré komponenty tradičných distribučných kanálov majú s týmto problém.
Tieto platformy robia distribučný kanál od poskytovateľov služieb k zákazníkom jednoduchším, transparentnejším a aj lacnejším. Toto myslím je dôležitejšie ako to, že niektoré komponenty tradičných distribučných kanálov majú s týmto problém.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
rozhodne áno
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
skôr áno Je to rovnaký druh priamych obchodných a distribučných aktivít aký poznáme aj z iných odvetví. Ich spoločným znakom je neoficialnosť, priamy vzťah dodávateľa a odberateľa, nekorporátnosť, zdieľanie, žiadna reklama a marža. Ale tiež nulová bezpečnosť a garancie. Trend je neveriť ničomu oficiálnemu, systémovému a tradične komerčnému. Vidíme to v obchode, distribúcii, zdravotníctve, financách, médiách aj politike. Individuálny zákazník, odberateľ, volič dnes trestá zkorumpovaný a neprehľadný systém v hocičom. Po čase budú aj tu škandály, ale dnes je to IN.
Je to rovnaký druh priamych obchodných a distribučných aktivít aký poznáme aj z iných odvetví. Ich spoločným znakom je neoficialnosť, priamy vzťah dodávateľa a odberateľa, nekorporátnosť, zdieľanie, žiadna reklama a marža. Ale tiež nulová bezpečnosť a garancie. Trend je neveriť ničomu oficiálnemu, systémovému a tradične komerčnému. Vidíme to v obchode, distribúcii, zdravotníctve, financách, médiách aj politike. Individuálny zákazník, odberateľ, volič dnes trestá zkorumpovaný a neprehľadný systém v hocičom. Po čase budú aj tu škandály, ale dnes je to IN.
Kasaj Ivan Kasaj
konateľ
Provocation bureau, s.r.o., Trnava
skôr nie Samotná platforma je zaujímavým biznis modelom a dostupnosť služieb sprostredkovaných týmto spôsobom pre koncového užívateľa môže naštartovať skvalitňovacie procesy u "oficiálnych" poskytovateľov služieb, keďže ich bude tlačiť lacná konkurencia, niekde sa však budú musieť tieto procesy finančne odzrkadliť a to nemusí byť ku prospechu veci.
Samotná platforma je zaujímavým biznis modelom a dostupnosť služieb sprostredkovaných týmto spôsobom pre koncového užívateľa môže naštartovať skvalitňovacie procesy u "oficiálnych" poskytovateľov služieb, keďže ich bude tlačiť lacná konkurencia, niekde sa však budú musieť tieto procesy finančne odzrkadliť a to nemusí byť ku prospechu veci.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne áno
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
člen Výkonnej rady
Podnikateľská aliancia Slovenska
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
rozhodne áno V skutočnosti je základnou otázkou, či platformy poskytujú reálne služby s realisticky udržateľným business modelom. Vyzerá to, že úspešné sú tie, ktoré začali nešpekulatívne ale nadšenecky.
V skutočnosti je základnou otázkou, či platformy poskytujú reálne služby s realisticky udržateľným business modelom. Vyzerá to, že úspešné sú tie, ktoré začali nešpekulatívne ale nadšenecky.
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
skôr áno
Bednárová Klaudia Bednárová
managing director
the Bridge
rozhodne áno
Veršovský Ladislav Veršovský
predseda predstavenstva
YIT Reding a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vačok Ľubomír Vačok
finančný riaditeľ
OMS
rozhodne áno Z jednej služby sa robí veľké haló a zneuživa sa jej význam a potenciál. Hovoríme o slobodnom trhu, slobodnom podnikaní a podmienkach podporujúcich podnikanie? Predsa aj tvorba služieb typu UBER je podnikaním, ktorý ako sami píšete len napĺňa dopyt! Ideme uprednostňovať / znevýhodňovať / rozlišovať typy podnikania, ktoré prinášajú nové technológie?
Z jednej služby sa robí veľké haló a zneuživa sa jej význam a potenciál. Hovoríme o slobodnom trhu, slobodnom podnikaní a podmienkach podporujúcich podnikanie? Predsa aj tvorba služieb typu UBER je podnikaním, ktorý ako sami píšete len napĺňa dopyt! Ideme uprednostňovať / znevýhodňovať / rozlišovať typy podnikania, ktoré prinášajú nové technológie?
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
skôr áno
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
skôr áno
Lopatka Ľuboš Lopatka
generálny riaditeľ
Svet zdravia, a.s., Bratislava
skôr áno Svet sa celkom iste mení, žiaľ nie vždy k lepšiemu a tak sa je lepšie, namiesto diskusie či sa jedná o pozitívnu alebo negatívnu zmenu, prispôsobiť. Jedná o nezastaviteľný proces a nie po prvý raz sa niečo divné, zvláštne, neobvyklé stane časom všedným a normálnym.
Svet sa celkom iste mení, žiaľ nie vždy k lepšiemu a tak sa je lepšie, namiesto diskusie či sa jedná o pozitívnu alebo negatívnu zmenu, prispôsobiť. Jedná o nezastaviteľný proces a nie po prvý raz sa niečo divné, zvláštne, neobvyklé stane časom všedným a normálnym.
van der Hoek Marcel van der Hoek
generálny riaditeľ
ABB, s.r.o.
rozhodne áno Áno, vnímam to pozitívne, pretože ide o silný signál etablovaným spoločnostiam, aby vo vzťahoch k svojim zákazníkom “nezaspali na vavrínoch”. Ide o ďalšiu konkurenciu, ktorá ich núti zostať inovatívnymi a prozákazníckymi.
Áno, vnímam to pozitívne, pretože ide o silný signál etablovaným spoločnostiam, aby vo vzťahoch k svojim zákazníkom “nezaspali na vavrínoch”. Ide o ďalšiu konkurenciu, ktorá ich núti zostať inovatívnymi a prozákazníckymi.
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
rozhodne áno
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
rozhodne áno
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr nie Ako spotrebitel pozerajuc len na moje vlastne zaujmy by som to mala ocenit a vitat, ale ako ekonom/manazer/majitel firmy to nepokladam za prosspesne. Kde su dane z prijmu, kde je bezpecnost a ine pravidla podnikania platne pre "tadicnych" poskytovatelov ale pre "novych" z toho nic neplati.Ich prisspevok k rovoju ekonomiky je velmi maly.
Ako spotrebitel pozerajuc len na moje vlastne zaujmy by som to mala ocenit a vitat, ale ako ekonom/manazer/majitel firmy to nepokladam za prosspesne. Kde su dane z prijmu, kde je bezpecnost a ine pravidla podnikania platne pre "tadicnych" poskytovatelov ale pre "novych" z toho nic neplati.Ich prisspevok k rovoju ekonomiky je velmi maly.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Ide o platformy, ktoré umožňujú efektívnejšie využitie zdrojov v ekonomike a podporujú ekonomickú činnosť jednotlivcov. Ich príspevok k biznisu a ekonomike hodnotím pozitívne, aj keď v SR zrejme zaostávame vo využívaní týchto platforiem v porovnaní so západnou Európou. Z národohospodárskeho hľadiska môže byť dôležité podchytiť uvedené služby poskytované jednotlivcami (vďaka predmetným platformám) tak, aby boli tieto činnosti započítané do výšky HDP krajiny a nedochádzalo pri ich poskytovaní k daňovým únikom. Ochota deklarovať príjem z týchto služieb môže byť nízka.
Ide o platformy, ktoré umožňujú efektívnejšie využitie zdrojov v ekonomike a podporujú ekonomickú činnosť jednotlivcov. Ich príspevok k biznisu a ekonomike hodnotím pozitívne, aj keď v SR zrejme zaostávame vo využívaní týchto platforiem v porovnaní so západnou Európou. Z národohospodárskeho hľadiska môže byť dôležité podchytiť uvedené služby poskytované jednotlivcami (vďaka predmetným platformám) tak, aby boli tieto činnosti započítané do výšky HDP krajiny a nedochádzalo pri ich poskytovaní k daňovým únikom. Ochota deklarovať príjem z týchto služieb môže byť nízka.
Hudák Marián Hudák
konateľ
Deloitte Audit
skôr áno Ekonomika zdieľania prináša nový pohľad na potreby spotrebiteľov a hľadá nové efektívnejšie možnosti ich uspokojenia. Je to nová realita, ktorú biznis a ekonomika musia brať na vedomie. Prínos platforiem ako Uber či Airbnb vidím najmä v presadzovaní inovácie. Sú výzvou pre niektoré existujúce modely podnikania a príkladom pre využitie nových technologických možností v praxi.
Ekonomika zdieľania prináša nový pohľad na potreby spotrebiteľov a hľadá nové efektívnejšie možnosti ich uspokojenia. Je to nová realita, ktorú biznis a ekonomika musia brať na vedomie. Prínos platforiem ako Uber či Airbnb vidím najmä v presadzovaní inovácie. Sú výzvou pre niektoré existujúce modely podnikania a príkladom pre využitie nových technologických možností v praxi.
Bodi Marián Bodi
finančný riaditeľ
IBM Slovensko
neviem / nevyjadrujem sa / iné Peer to peer sluzby casto zasahuju do odvetvi, ktore su regulovane, zatial co ich model regulacii nedpodlieha, cim sa do urcitej miery narusa princip rovnakeho zaobchadzania.
Peer to peer sluzby casto zasahuju do odvetvi, ktore su regulovane, zatial co ich model regulacii nedpodlieha, cim sa do urcitej miery narusa princip rovnakeho zaobchadzania.
Magál Martin Magál
partner
Allen & Overy
rozhodne áno
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Guttman Martin Guttman
managing director
Tuli.sk
rozhodne áno Sprostredkovateľské platformy Uber, či slovenská ZľavaDňa ponúkajú pozitívny príspevok najmä pre spotrebiteľov. A o to predsa ide :-)
Sprostredkovateľské platformy Uber, či slovenská ZľavaDňa ponúkajú pozitívny príspevok najmä pre spotrebiteľov. A o to predsa ide :-)
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne áno Každá iniciatíva, inovácia alebo dobrá podnikateľská myšlienka,je prínosom. Samozrejme, ak je pre klientov atraktívna, zaujme ich alebo im uľahčí život.
Každá iniciatíva, inovácia alebo dobrá podnikateľská myšlienka,je prínosom. Samozrejme, ak je pre klientov atraktívna, zaujme ich alebo im uľahčí život.
Morháč Martin Morháč
riaditeľ
Sova Digital, a.s., Bratislava
rozhodne áno Všetko čo má svojich zákazníkov, je životaschopné a nie je za hranicou etiky a morálky je vítané.
Všetko čo má svojich zákazníkov, je životaschopné a nie je za hranicou etiky a morálky je vítané.
Melišek Martin Melišek
riaditeľ
Softec
rozhodne áno Ja považujem podobné služby za prirodzený vývoj a využitie technických možnosti v prospech človeka. Protesty proti nim sú prirodzenou reakciou na skutočnosť, že právne prostredie nie je na takýto vývoj pripravené a napr. ak klasickí poskytovatelia musia platiť licencie na rozdiel od takto sprostredkovanej služby, je tu pachuť nespravodlivosti. Ja som presvedčený, že novinky si cestu k životu nájdu, právne prostredie sa prispôsobí a protesty zaniknú podobne ako luddizmus.
Ja považujem podobné služby za prirodzený vývoj a využitie technických možnosti v prospech človeka. Protesty proti nim sú prirodzenou reakciou na skutočnosť, že právne prostredie nie je na takýto vývoj pripravené a napr. ak klasickí poskytovatelia musia platiť licencie na rozdiel od takto sprostredkovanej služby, je tu pachuť nespravodlivosti. Ja som presvedčený, že novinky si cestu k životu nájdu, právne prostredie sa prispôsobí a protesty zaniknú podobne ako luddizmus.
Urban Martin Urban
konateľ
Jungheinrich
skôr áno Vývoj nemožno zastaviť. Internet a sociálne siete prinášajú ďalšie a ďalšie inovácie, nielen v oblasti predaja produktov, ale aj služieb. Pozítívne je, že tieto inovácie znamenajú pridanú hodnotu pre zákazníka napr. v podobe lepšej ceny, vyššej rýchlosti, flexibility, customizácii... a takto vytvárajú tlak na jestvújúcich hráčov na trhu neustále hľadať rezervy a vymýšľať novinky.
Vývoj nemožno zastaviť. Internet a sociálne siete prinášajú ďalšie a ďalšie inovácie, nielen v oblasti predaja produktov, ale aj služieb. Pozítívne je, že tieto inovácie znamenajú pridanú hodnotu pre zákazníka napr. v podobe lepšej ceny, vyššej rýchlosti, flexibility, customizácii... a takto vytvárajú tlak na jestvújúcich hráčov na trhu neustále hľadať rezervy a vymýšľať novinky.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Benedigová Michaela Benedigová
managing director
Seesame, s.r.o.
rozhodne áno
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
rozhodne áno
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
rozhodne áno Ak služba pomáha párovať súkromnú ponuku so súkromným dopytom, zákazníkom rozširuje výber a podnikateľom odoberá možné tržby. Je to dobré čí zlé? Ako pre koho. Ak by sme chceli zatracovať Uber, nezabudnime zatratiť aj eBay a všetky internetové bazáre a inzertné noviny - dopúšťajú sa rovnakých hriechov.
Ak služba pomáha párovať súkromnú ponuku so súkromným dopytom, zákazníkom rozširuje výber a podnikateľom odoberá možné tržby. Je to dobré čí zlé? Ako pre koho. Ak by sme chceli zatracovať Uber, nezabudnime zatratiť aj eBay a všetky internetové bazáre a inzertné noviny - dopúšťajú sa rovnakých hriechov.
Obeda Michal Obeda
majiteľ
Autobazar.EU, s.r.o, Nové Mesto nad Váhom
skôr nie
Szapu Mikuláš Szapu
predseda predstavenstva
YMS
rozhodne áno
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
skôr áno
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
skôr nie
Kraus Miloš Kraus
generálny riaditeľ
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne áno
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
skôr áno Ako sa hovorí, pokrok nezastavíš a ako liberálny človek si myslím, že ide o trend, ktorý má svoje rácio a netreba mu nezmyselne brániť. Na druhej strane, je potrebné domyslieť napríklad zdaňovanie.
Ako sa hovorí, pokrok nezastavíš a ako liberálny človek si myslím, že ide o trend, ktorý má svoje rácio a netreba mu nezmyselne brániť. Na druhej strane, je potrebné domyslieť napríklad zdaňovanie.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
rozhodne áno Existuju aj dalsie zatuchnute odvetvia plne prebujnelych regulacii a umelych medziclankov. Ulohou zakonodarcov nie je bezpodmienecne ochranovat existujuci stav a povazovat ludi na oboch stranach biznisu za nesvojpravne ovce ale primerane reagovat na zmeny nastavenim novych ferovych podmienok pre vsetkych ucastnikov trhu a zamedzit vzniku novych monopolov alebo inych anomalii znevyhodnujucich niektorych z ucastnikov.
Existuju aj dalsie zatuchnute odvetvia plne prebujnelych regulacii a umelych medziclankov. Ulohou zakonodarcov nie je bezpodmienecne ochranovat existujuci stav a povazovat ludi na oboch stranach biznisu za nesvojpravne ovce ale primerane reagovat na zmeny nastavenim novych ferovych podmienok pre vsetkych ucastnikov trhu a zamedzit vzniku novych monopolov alebo inych anomalii znevyhodnujucich niektorych z ucastnikov.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Čokoľvek, čo je dobre pre zákazníka, má pozitívny príspevok k biznisu. A služby ako Uber nie sú dobre, sú výborné! Tradičné poňatie podobných služieb je odsúdené na bolestivú a pomalú smrť.
Čokoľvek, čo je dobre pre zákazníka, má pozitívny príspevok k biznisu. A služby ako Uber nie sú dobre, sú výborné! Tradičné poňatie podobných služieb je odsúdené na bolestivú a pomalú smrť.
Adamis Miroslav Adamis
riaditeľ
Európska komisia
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Petráš Patrik Petráš
prezident
Asociácia personálnych agentúr Slovenska
rozhodne nie
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
rozhodne áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne áno Ide jednoducho o vývoj, ktorý ovplyvní zamestnávanie tak ako ho dnes poznáme. Netýka sa to zďaleka iba týchto odvetví. Či to bude dlhodobo úzpešné, teraz nevieme. Každopádne regulácia a obmedzenia môžu vývoj spomaliť, ale ho nezastavia.
Ide jednoducho o vývoj, ktorý ovplyvní zamestnávanie tak ako ho dnes poznáme. Netýka sa to zďaleka iba týchto odvetví. Či to bude dlhodobo úzpešné, teraz nevieme. Každopádne regulácia a obmedzenia môžu vývoj spomaliť, ale ho nezastavia.
Smetana Pavel Smetana
člen predstavenstva
Universal maklérsky dom, a.s., Bratislava
rozhodne áno
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Podobné služby považujem za prospešné pre všetkých zapojených. Tak poskytovateľov ako aj klientov.
Podobné služby považujem za prospešné pre všetkých zapojených. Tak poskytovateľov ako aj klientov.
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Múdry Pavol Múdry
predseda správnej rady
IPI Slovensko
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
ZUNO BANK pre Slovensko a Česko
rozhodne áno Určite, a to tak na strane ponuky (tlak na zvyšovanie kvality a znižovanie cien), ako aj na strane dopytu (celkové zvýšenie dopytu v danom odvetví). Tieto platformy som už niekoľkokrát úspešne využil a pre mňa znamenajú nový štandard v cestovaní, v prístupe ku klientovi, v transparentnosti a kvalite služieb.
Určite, a to tak na strane ponuky (tlak na zvyšovanie kvality a znižovanie cien), ako aj na strane dopytu (celkové zvýšenie dopytu v danom odvetví). Tieto platformy som už niekoľkokrát úspešne využil a pre mňa znamenajú nový štandard v cestovaní, v prístupe ku klientovi, v transparentnosti a kvalite služieb.
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr áno
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr áno Považujem ich len za isté spestrenie štandardných obchodných vzťahov, za isté rozvírenie ustálenej hladiny pokojných stálych cien a možných kartelových dohôd. Ak v dôsledku ich existencie došlo k zlepšeniu služieb, splnili svoju pozitívnu úlohu.
Považujem ich len za isté spestrenie štandardných obchodných vzťahov, za isté rozvírenie ustálenej hladiny pokojných stálych cien a možných kartelových dohôd. Ak v dôsledku ich existencie došlo k zlepšeniu služieb, splnili svoju pozitívnu úlohu.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr nie
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr nie
Strýček Peter Strýček
generálny riaditeľ
Cofely východná Európa
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
rozhodne áno Rovnako pred sto rokmi prakticky neexistovala napr. špedícia. Regulačne ide o problém, je to zmena paradigmy, ktorá nezapadá do dnešného právneho nastavenia - sprostredkovaný vzťah nie je B2B (business to business), ani B2C (business to customer), ale ani čistý C2C vzťah. Prirodzenou reakciou právneho prostredia bude upravenie podmienok pre takéto typy vzťahov (zodpovednosť) a samozrejme príde aj na zdanenie. Zákaz by bol popretím reality a bránil by tomu, aby sa "pôvodní" poskytovatelia služieb prispôsobili.
Rovnako pred sto rokmi prakticky neexistovala napr. špedícia. Regulačne ide o problém, je to zmena paradigmy, ktorá nezapadá do dnešného právneho nastavenia - sprostredkovaný vzťah nie je B2B (business to business), ani B2C (business to customer), ale ani čistý C2C vzťah. Prirodzenou reakciou právneho prostredia bude upravenie podmienok pre takéto typy vzťahov (zodpovednosť) a samozrejme príde aj na zdanenie. Zákaz by bol popretím reality a bránil by tomu, aby sa "pôvodní" poskytovatelia služieb prispôsobili.
Dula Radúz Dula
člen predstavenstva
Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky
skôr áno Veľké a silné spoločnosti dokážu osloviť väčšie masy. Na jednej strane je problémom výška provízie, na druhej strane sa však aj malému ubytovaciemu zariadeniu, alebo jednoosobovej taxislužbe dá týmto spôsobom pomôcť pri získavaní zákazníkov. Podobne ako pri zľavových portáloch. Myslím, že pri ich príspevku prevažujú skôr pozitíva.
Veľké a silné spoločnosti dokážu osloviť väčšie masy. Na jednej strane je problémom výška provízie, na druhej strane sa však aj malému ubytovaciemu zariadeniu, alebo jednoosobovej taxislužbe dá týmto spôsobom pomôcť pri získavaní zákazníkov. Podobne ako pri zľavových portáloch. Myslím, že pri ich príspevku prevažujú skôr pozitíva.
Flimel Richard Flimel
predseda predstavenstva
JOJ Media House
rozhodne áno
Strapko Richard Strapko
generálny riaditeľ
Aegon Životná poisťovňa, a.s., Bratislava
rozhodne áno "Sprostredkovateľské online platformy rozhodne považujem za prínosné. Šetria čas, sú ľahko dostupné a zrozumiteľné, pozitívne prispievajú k obehu peňazí na trhu. Prevažne fungujú aj na spätnej väzbe svojich klientov, čím prispievajú k prirodzenej eliminácii podvodných obchodníkov. Takéto platformy sa podieľajú na zvyšovaní kvality poskytovaných služieb.“
"Sprostredkovateľské online platformy rozhodne považujem za prínosné. Šetria čas, sú ľahko dostupné a zrozumiteľné, pozitívne prispievajú k obehu peňazí na trhu. Prevažne fungujú aj na spätnej väzbe svojich klientov, čím prispievajú k prirodzenej eliminácii podvodných obchodníkov. Takéto platformy sa podieľajú na zvyšovaní kvality poskytovaných služieb.“
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne áno
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
rozhodne áno
Kučák Roman Kučák
managing partner
Anodius
rozhodne áno Určite áno, treba však doriešiť nechcené vytváranie šedej ekonomiky. Napokon, dochádza k významnej dynamizácii dopytu a pohybu ľudí, čo v konečnom dôsledku podporuje ekonomiku.
Určite áno, treba však doriešiť nechcené vytváranie šedej ekonomiky. Napokon, dochádza k významnej dynamizácii dopytu a pohybu ľudí, čo v konečnom dôsledku podporuje ekonomiku.
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
rozhodne áno zhodou okolnosti sa pytate na platformy ktore obidve zvysuju mobilitu tym ze tlacia ceny dole a to sa mi javi ako rozhodne pozitivne.
zhodou okolnosti sa pytate na platformy ktore obidve zvysuju mobilitu tym ze tlacia ceny dole a to sa mi javi ako rozhodne pozitivne.
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr áno Avšak poskytovanie služieb súkromnými osobami, ktoré nespĺňajú legislatívne a daňové podmienky na príslušnú činnosť, vytvára priestor pre šedú ekonomiku a predstavuje neférovú konkurenciu pre tých, ktorí hrajú podľa všetkých pravidiel. Ak sme na druhej strane svedkami toho, že zákazníci akceptujú aj takýchto ničím neregulovaných poskytovateľov služieb, tak je to indikácia pre štát, že je potrebné znížiť administratívne nároky kladené na všetkých hráčov v príslušnom odvetví.
Avšak poskytovanie služieb súkromnými osobami, ktoré nespĺňajú legislatívne a daňové podmienky na príslušnú činnosť, vytvára priestor pre šedú ekonomiku a predstavuje neférovú konkurenciu pre tých, ktorí hrajú podľa všetkých pravidiel. Ak sme na druhej strane svedkami toho, že zákazníci akceptujú aj takýchto ničím neregulovaných poskytovateľov služieb, tak je to indikácia pre štát, že je potrebné znížiť administratívne nároky kladené na všetkých hráčov v príslušnom odvetví.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne áno Rad tieto platformy vyuzivam, kedze zrychluju a zaroven zefektivnuju vyhladavanie, rezervaciu a platby konkretne menovanych sluzieb - a teda pozitivne prispievaju k biznisu.
Rad tieto platformy vyuzivam, kedze zrychluju a zaroven zefektivnuju vyhladavanie, rezervaciu a platby konkretne menovanych sluzieb - a teda pozitivne prispievaju k biznisu.
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
rozhodne áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Jančo Tomáš Jančo
generálny riaditeľ
Pantheon Technologies, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Ja som veľký fanúšik nových prístupov v živote a v businesse. Na to máme predsa technológie, aby nám sprostredkovali priamy prístup v produktom, službám, kontaktom, poznaniu, riadeniu politiky atď. Viem, že takéto nové priame transakcie zabolia tých, čo mali výhodu v tom, že niečo viac vedeli, alebo prekonali nejakú špeciálnu podmienku (licenciu). Ale nový svet vytvára priame väzby a treba sa tomu prispôsobiť.
Ja som veľký fanúšik nových prístupov v živote a v businesse. Na to máme predsa technológie, aby nám sprostredkovali priamy prístup v produktom, službám, kontaktom, poznaniu, riadeniu politiky atď. Viem, že takéto nové priame transakcie zabolia tých, čo mali výhodu v tom, že niečo viac vedeli, alebo prekonali nejakú špeciálnu podmienku (licenciu). Ale nový svet vytvára priame väzby a treba sa tomu prispôsobiť.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ
Groupama Garancia poisťovna, a.s.
rozhodne áno Ide o služby, ktoré len zdokonaľujú fungovanie trhového mechanizmu. Dodávateľ sa dostane k väčšiemu počtu zákazníkov za predpokladu, že ponúkne konkurenčnú cenu. Klient má rovnako na výber veľké množstvo ponúk, a tiež istotu, že cena bude dobrá. Aj keď tieto služby logicky tlačia ceny smerom nadol, som presvedčený, že celkový objem transakcií sa ich používaním zvyšuje. A to je dobré nie len pre biznis, ale aj pre ekonomiku.
Ide o služby, ktoré len zdokonaľujú fungovanie trhového mechanizmu. Dodávateľ sa dostane k väčšiemu počtu zákazníkov za predpokladu, že ponúkne konkurenčnú cenu. Klient má rovnako na výber veľké množstvo ponúk, a tiež istotu, že cena bude dobrá. Aj keď tieto služby logicky tlačia ceny smerom nadol, som presvedčený, že celkový objem transakcií sa ich používaním zvyšuje. A to je dobré nie len pre biznis, ale aj pre ekonomiku.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr áno Sprostredkovateľské biznisy existovali vždy, hoci s nie tak globálnym dosahom. Je však dôležité, aby ich odplata/zrážka zodpovedala miere ich reálnej pridanej hodnoty.
Sprostredkovateľské biznisy existovali vždy, hoci s nie tak globálnym dosahom. Je však dôležité, aby ich odplata/zrážka zodpovedala miere ich reálnej pridanej hodnoty.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr nie Toto je komplikovaná otázka, ktorú priniesla doba a technologický vývoj. Chápem, že cenovo orientovaní zákazníci takéto typy kontaktu zvyknú oceniť. Ale keďže súkromné osoby, napĺňajúce tento dopyt, neplatia zo svojich bočných príjmov za to "vypĺňanie dopytu" dane, znerovnoprávňujú tie subjekty, ktoré v danom konkrétnom odvetví podnikajú legálne a teda aj odvádzajú dane.
Toto je komplikovaná otázka, ktorú priniesla doba a technologický vývoj. Chápem, že cenovo orientovaní zákazníci takéto typy kontaktu zvyknú oceniť. Ale keďže súkromné osoby, napĺňajúce tento dopyt, neplatia zo svojich bočných príjmov za to "vypĺňanie dopytu" dane, znerovnoprávňujú tie subjekty, ktoré v danom konkrétnom odvetví podnikajú legálne a teda aj odvádzajú dane.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
skôr áno

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní