Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno. Respondenti venujú symbolický honorár za hlasovanie v TREND Barometri na rozvoj ekonomického myslenia študentov stredných škôl v rámci projektu Myslím ekonomicky.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že rozvíjajúca sa kultúra start-upov ovplyvňuje aj všeobecne biznisové myslenie a môže byť zdrojom riešení aj pre verejný sektor? TREND sa v novom čísle bude venovať stavu start-upovej scény na Slovensku, vzhľadom na investičné možnosti a aj pri príležitosti piateho ročníka súťaže Startup Awards.

  1. rozhodne áno 39 %
  2. skôr áno 37 %
  3. skôr nie 15 %
  4. rozhodne nie 1 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 8 %

Počet respondentov: 113. Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
rozhodne áno
Novotná Alexandra Novotná
majiteľka
Klinika Esthetic
skôr nie
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr áno Ak sa jedná o inovatívne nápady, tie sa na trhu zákonite časom rozšíria a pomáhajú celému podnikateľskému prostrediu posúvať sa vpred.
Ak sa jedná o inovatívne nápady, tie sa na trhu zákonite časom rozšíria a pomáhajú celému podnikateľskému prostrediu posúvať sa vpred.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr áno
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
skôr áno Startupy u nás môžu byť platformou na naštartovanie mladých ľudí, aby premýšľali kreatívne. Vedú ich k tomu, aby hľadali nápady, ako priniesť nové riešenia, ako začať podnikať a stavať sa k životu aktívne. Z pohľadu investora ale kvalitatívne ešte stále prevyšuje dopyt nad ponukou, pretože častokrát chýba projektom ekonomický význam a svetových riešení sme videli len pár. Preto podpora startupov ako platformy aj konzervatívnou verejnou správou cez menšie zákazky, alebo ako silná osveta môže byť len na prospech veci. Trend startupov totiž rastie a treba to využiť.
Startupy u nás môžu byť platformou na naštartovanie mladých ľudí, aby premýšľali kreatívne. Vedú ich k tomu, aby hľadali nápady, ako priniesť nové riešenia, ako začať podnikať a stavať sa k životu aktívne. Z pohľadu investora ale kvalitatívne ešte stále prevyšuje dopyt nad ponukou, pretože častokrát chýba projektom ekonomický význam a svetových riešení sme videli len pár. Preto podpora startupov ako platformy aj konzervatívnou verejnou správou cez menšie zákazky, alebo ako silná osveta môže byť len na prospech veci. Trend startupov totiž rastie a treba to využiť.
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
rozhodne áno Urcite. Start up firmy prichadzaju s inovativnymi business modelmi,novymi rieseniami, ktore sa mozu stat aj sucastou vacsich celkov a byt vyuzivane v mnohých oblastiach. Vidime ako sa mnohe riesenia uspesne uchytili v komercnej oblasti, takze urcite by to mohlo prospiet aj statnej sprave.
Urcite. Start up firmy prichadzaju s inovativnymi business modelmi,novymi rieseniami, ktore sa mozu stat aj sucastou vacsich celkov a byt vyuzivane v mnohých oblastiach. Vidime ako sa mnohe riesenia uspesne uchytili v komercnej oblasti, takze urcite by to mohlo prospiet aj statnej sprave.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
HANALEX, s.r.o.
rozhodne áno len si to v rutine fungovania "zabehnutého" businessu niekedy nechceme pripustiť ...
len si to v rutine fungovania "zabehnutého" businessu niekedy nechceme pripustiť ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Benedek Bohuslav Benedek
predseda predstavenstva
PARTNERS GROUP SK
skôr áno
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr nie Podnikateľské prostredie v SR je odlišné od prostredí ( Západná Európa, USA ), z ktorých skúseností sa snažia start-upové projekty aplikovať u nás.
Podnikateľské prostredie v SR je odlišné od prostredí ( Západná Európa, USA ), z ktorých skúseností sa snažia start-upové projekty aplikovať u nás.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
rozhodne áno
Straka Branislav Straka
vrchný riaditeľ pre retail
ČSOB
rozhodne áno Som presvedčený, že spolupráca veľkých spoločností so start-upovou scénou je jedným z kľúčových a strategických potrieb pre všetky veľké firmy, vrátane verejného sektoru, ak chcú prežiť v tejto dobe. Nie je možné mať len interný firemný vývoj, ktorý obsiahne všetky možné oblasti vývoja.
Som presvedčený, že spolupráca veľkých spoločností so start-upovou scénou je jedným z kľúčových a strategických potrieb pre všetky veľké firmy, vrátane verejného sektoru, ak chcú prežiť v tejto dobe. Nie je možné mať len interný firemný vývoj, ktorý obsiahne všetky možné oblasti vývoja.
Vaculčiak Branislav Vaculčiak
konateľ
Indexpodnikatela.sk
rozhodne áno Som presvedčený, že inovácie, ktoré prinášajú start-upy môžu priniesť (a prinášajú) do biznisu veľkú pridanú hodnotu vo forme zefektívnenia niektorých procesov, služieb a tovarov. Dokonca prinášajú nové biznis príležitosti. Je ale škoda, že veľké spoločnosti sa start-upov príliž boja. Pritom sa niekedy oberajú o zaujímavú synergiu spojenia stabilného hráča na trhu a skvelých nápadov, vylepšení start-upov. Zároveň si myslím, že aj start-upy môžu byť riešením pre verejnú správu. Treba začať ale pomaly a postupne.
Som presvedčený, že inovácie, ktoré prinášajú start-upy môžu priniesť (a prinášajú) do biznisu veľkú pridanú hodnotu vo forme zefektívnenia niektorých procesov, služieb a tovarov. Dokonca prinášajú nové biznis príležitosti. Je ale škoda, že veľké spoločnosti sa start-upov príliž boja. Pritom sa niekedy oberajú o zaujímavú synergiu spojenia stabilného hráča na trhu a skvelých nápadov, vylepšení start-upov. Zároveň si myslím, že aj start-upy môžu byť riešením pre verejnú správu. Treba začať ale pomaly a postupne.
Lichardus Branislav Lichardus
CEO
City University of Seattle, spol. s r.o.
skôr áno
Serugová Christiana Serugová
Partner
PwC
rozhodne áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Vítek Filip Vítek
CRM director
Mediworx software solutions, a.s.
rozhodne áno Nápady vždy boli a budú infekčné. Informatizácia jedného odvetvia bude vznikať z tlaku klientov, ktorí si na podobné služby už navykli v inom odvetví.
Nápady vždy boli a budú infekčné. Informatizácia jedného odvetvia bude vznikať z tlaku klientov, ktorí si na podobné služby už navykli v inom odvetví.
Zászlós Gábor Zászlós
predseda predstavenstva
TriGranit Centrum, a.s.
rozhodne áno Startapy sú o slobode, kreativite a zodpovednosti. Ďalej o záujme jednotlivca sebarealizovať sa profesne, ľudsky aj ekonomicky. Bónusom takýchto aktivít je mi. verejný prospech.
Startapy sú o slobode, kreativite a zodpovednosti. Ďalej o záujme jednotlivca sebarealizovať sa profesne, ľudsky aj ekonomicky. Bónusom takýchto aktivít je mi. verejný prospech.
Czirák Gabriel Czirák
konateľ
Marketinger, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Startupové zmýšľanie je veľmi pozitívne v tom, že hľadá riešenia tam, kde sa doteraz nehľadali. Dokonca, myslím si, môže na seba v niektorých prípadoch prevziať zodpovednosť verejného sektora - spomeňme napríklad FinStat či foaf.sk. Okrem toho môže byť pre verejný sektor aj inšpiráciou, ako robiť veci kvalitne a pri nízkych nákladoch. V tomto sa mi veľmi páčila iniciatíva nového katasterportálu, ktorá, bohužiaľ, dopadla... či nedopadla?
Startupové zmýšľanie je veľmi pozitívne v tom, že hľadá riešenia tam, kde sa doteraz nehľadali. Dokonca, myslím si, môže na seba v niektorých prípadoch prevziať zodpovednosť verejného sektora - spomeňme napríklad FinStat či foaf.sk. Okrem toho môže byť pre verejný sektor aj inšpiráciou, ako robiť veci kvalitne a pri nízkych nákladoch. V tomto sa mi veľmi páčila iniciatíva nového katasterportálu, ktorá, bohužiaľ, dopadla... či nedopadla?
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Gnap Igor Gnap
riaditeľ
Vaša Slovensko
rozhodne áno Start-up je v podstate podmienený tým, že dokáže nájsť efektívne riešenie určitej požiadavky alebo dopytu, prípadne dokáže požiadavku alebo záujem vytvoriť. Nie je ovplyvnený sektorom ani regiónom. Práve naopak, čím širšie využitie a globálnosť, tým lepší potenciál pre získanie rozvojových zdrojov. Jeho úspešnosť je primárne podmienená efektívnosťou riešenia a ochotou alebo schopnosťou akceptovania zo strany trhu. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o nové myšlienky a projekty, často ovplyvnené obmedzenými zdrojmi a značným rizikom neúspechu, tlak na efektívnosť je podmienkou úspechu. Čo by samo o sebe mohlo prispieť nielen k efektívnejším riešeniam pre verejný sektor ale aj efektívnejšiemu využívaniu zdrojov vo verejnom sektore.
Start-up je v podstate podmienený tým, že dokáže nájsť efektívne riešenie určitej požiadavky alebo dopytu, prípadne dokáže požiadavku alebo záujem vytvoriť. Nie je ovplyvnený sektorom ani regiónom. Práve naopak, čím širšie využitie a globálnosť, tým lepší potenciál pre získanie rozvojových zdrojov. Jeho úspešnosť je primárne podmienená efektívnosťou riešenia a ochotou alebo schopnosťou akceptovania zo strany trhu. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o nové myšlienky a projekty, často ovplyvnené obmedzenými zdrojmi a značným rizikom neúspechu, tlak na efektívnosť je podmienkou úspechu. Čo by samo o sebe mohlo prispieť nielen k efektívnejším riešeniam pre verejný sektor ale aj efektívnejšiemu využívaniu zdrojov vo verejnom sektore.
Šulík Igor Šulík
managing partner
Amrop Slovakia
skôr áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne nie Kultura startupov je prirodzená každému dobrému podnikateľskému prostrediu, keď ľudia prirodzene vstupujú s novými nápadmi do podnikania. Nepotrebujú na to marxizmom-leninizmom podbitých politikov. Lapotanie vlády o podpore start-upov je priznanie, že podnikanie v tejto krajine vlastne zabili.
Kultura startupov je prirodzená každému dobrému podnikateľskému prostrediu, keď ľudia prirodzene vstupujú s novými nápadmi do podnikania. Nepotrebujú na to marxizmom-leninizmom podbitých politikov. Lapotanie vlády o podpore start-upov je priznanie, že podnikanie v tejto krajine vlastne zabili.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
rozhodne áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
skôr áno
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr áno
Paule Ivan Paule
konateľ
TPA Horwath, s.r.o., Bratislava
skôr nie Priority by mali byť skôr nasledovné: 1. Zvýšenie kvality manažérov a ich trhové ohodnotenie - ideálne využiť úspešných ľudí zo súkromnej sféry. Lacní ľudia sú totiž veľmi drahí.. 2. Kontroling verejného sektora - merať a vyhodnocovať činnosť verejnej správy a zdieľať tieto informácie s verejnosťou / vlastníkmi:-) 3. Obmedzenie politických vplyvov na personálne obsadenie verejnej správy, čo má legislatívnu aj kultúrnu rovinu. To však neznamená, že manažment, ktorý chce reštrukturalizovať subjekt verejnej správy, bude mať zviazané ruky v oblasti personálnych zmien.
Priority by mali byť skôr nasledovné: 1. Zvýšenie kvality manažérov a ich trhové ohodnotenie - ideálne využiť úspešných ľudí zo súkromnej sféry. Lacní ľudia sú totiž veľmi drahí.. 2. Kontroling verejného sektora - merať a vyhodnocovať činnosť verejnej správy a zdieľať tieto informácie s verejnosťou / vlastníkmi:-) 3. Obmedzenie politických vplyvov na personálne obsadenie verejnej správy, čo má legislatívnu aj kultúrnu rovinu. To však neznamená, že manažment, ktorý chce reštrukturalizovať subjekt verejnej správy, bude mať zviazané ruky v oblasti personálnych zmien.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne áno V mnohych aj globalnych spolocnostiach vznikaju male timy, ktore nemusia prechadzat zlozitym procesom globalnej spolocnosti, ale maju uplne ine pravidla a volnejsie ruky na experimenty a skusanie novych pristupov. Hlavne mnohe firmy pochopili, ze je potrebne flexibilnejsie myslenie, ked chcu uspiet v konkurencii.
V mnohych aj globalnych spolocnostiach vznikaju male timy, ktore nemusia prechadzat zlozitym procesom globalnej spolocnosti, ale maju uplne ine pravidla a volnejsie ruky na experimenty a skusanie novych pristupov. Hlavne mnohe firmy pochopili, ze je potrebne flexibilnejsie myslenie, ked chcu uspiet v konkurencii.
Sabol Ján Sabol
viceprezident
Republiková únia zamestnávateľov
skôr nie
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Neviem, co je "kultura start-upov" a "biznisove myslenie" ale mam obavu, ze od verejneho sektora su pojmy kultura a myslenie dost vzdialene..
Neviem, co je "kultura start-upov" a "biznisove myslenie" ale mam obavu, ze od verejneho sektora su pojmy kultura a myslenie dost vzdialene..
Halgašová Jarmila Halgašová
riaditeľka
Potravinárska komora Slovenska
rozhodne áno Problematické sú skôr start-upy vo verejnom sektore. Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by mohol naštartovať nezávislý a dobrý biznis vo verejnom sektore.
Problematické sú skôr start-upy vo verejnom sektore. Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by mohol naštartovať nezávislý a dobrý biznis vo verejnom sektore.
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
skôr áno V podnikateľskom sektore môžu start-upy prispieť k posunu k inováciám a k podpore v hľadaní nových riešení. Mohli by aj vo verejnom sektore, ale byrokracia s korupciou nebudú, pravdepodobne, priťahovať tých správnych ľudí.
V podnikateľskom sektore môžu start-upy prispieť k posunu k inováciám a k podpore v hľadaní nových riešení. Mohli by aj vo verejnom sektore, ale byrokracia s korupciou nebudú, pravdepodobne, priťahovať tých správnych ľudí.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr nie
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rozhodne áno
Hajko Jozef Hajko
člen Výkonnej rady
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr nie
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
skôr áno
Sinay Juraj Sinay
prezident
Zväz automobilového priemyslu
skôr áno V prípade efektívnej motivácie Star-upistov je možné očakávať kreovanie nových nápadov. Myslím si však, že realizácia nápadov bude však efektívnejšia v súkromnom sektore.
V prípade efektívnej motivácie Star-upistov je možné očakávať kreovanie nových nápadov. Myslím si však, že realizácia nápadov bude však efektívnejšia v súkromnom sektore.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr nie
Bednárová Klaudia Bednárová
managing director
the Bridge
rozhodne áno
Veršovský Ladislav Veršovský
predseda predstavenstva
YIT Reding a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
skôr áno
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
skôr áno
Lopatka Ľuboš Lopatka
generálny riaditeľ
Svet zdravia, a.s., Bratislava
skôr áno
Fussek Ľuboš Fussek
generálny riaditeľ
Baumit, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
skôr áno Áno , start-up môže byť zdrojom riešení pre všetky oblasti a ovplyvňuje aj biznisové myslenie , je potrebné ich podporovať , ale nie sú všeliekom . Musíme zlepšiť hlavne podporu inovácií a výskumu ako celku . Takže viac zdrojov pre SAV , podpora inovatívnych projektov a zvýhodnenia pre firmy , investujúce do výskumu .
Áno , start-up môže byť zdrojom riešení pre všetky oblasti a ovplyvňuje aj biznisové myslenie , je potrebné ich podporovať , ale nie sú všeliekom . Musíme zlepšiť hlavne podporu inovácií a výskumu ako celku . Takže viac zdrojov pre SAV , podpora inovatívnych projektov a zvýhodnenia pre firmy , investujúce do výskumu .
van der Hoek Marcel van der Hoek
generálny riaditeľ
ABB, s.r.o.
rozhodne áno Kultúra start-upov je z pohľadu inovácií výhodou pre všetky sektory. Aj v prípade, že niektorý z nich neuspeje, jej rozvíjanie pomôže všetkým. Núti už aj zabehnuté spoločnosti, aby sledovali najnovší vývoj a inovácie vo svojej oblasti pôsobenia. Napokon z toho všetkého budú ťažiť spotrebitelia.
Kultúra start-upov je z pohľadu inovácií výhodou pre všetky sektory. Aj v prípade, že niektorý z nich neuspeje, jej rozvíjanie pomôže všetkým. Núti už aj zabehnuté spoločnosti, aby sledovali najnovší vývoj a inovácie vo svojej oblasti pôsobenia. Napokon z toho všetkého budú ťažiť spotrebitelia.
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
skôr áno myslím si, že kultúra start-upov by rozhodne mala ovplyvňovať biznisové myslenie, a ak tomu tak nie je, potom je to chyba. Pokiaľ ide o verejný sektor, určite sa nájdu spomedzi všetkých start-upov i také, ktoré by boli vhodným zdrojom pre tento sektor, no záleží na zainteresovaní kompetentných.
myslím si, že kultúra start-upov by rozhodne mala ovplyvňovať biznisové myslenie, a ak tomu tak nie je, potom je to chyba. Pokiaľ ide o verejný sektor, určite sa nájdu spomedzi všetkých start-upov i také, ktoré by boli vhodným zdrojom pre tento sektor, no záleží na zainteresovaní kompetentných.
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
skôr áno
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
neviem / nevyjadrujem sa / iné POjem start up sa stal mimoriedne sexy, ale v skutocnosti vyjadruje len "obycajne" podnikanie na zaciatku. Mali by sme ho vyzliect z modnosti a zacat sa seriozne venovat vyuke podnikania na strednyc odbornych skolach, vysokych skolach, kurzoch, aby mladi ludia dostali chut podnikat uz na skole a k tomu aj fungujuci know how. Podpora statu v podobe minimalnej byrokracie a dostupnych poziciek z eurofondov.A vratit podnikatelom a zivnostnikom respekt a uznanie od politikov.
POjem start up sa stal mimoriedne sexy, ale v skutocnosti vyjadruje len "obycajne" podnikanie na zaciatku. Mali by sme ho vyzliect z modnosti a zacat sa seriozne venovat vyuke podnikania na strednyc odbornych skolach, vysokych skolach, kurzoch, aby mladi ludia dostali chut podnikat uz na skole a k tomu aj fungujuci know how. Podpora statu v podobe minimalnej byrokracie a dostupnych poziciek z eurofondov.A vratit podnikatelom a zivnostnikom respekt a uznanie od politikov.
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
rozhodne áno
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
rozhodne áno Každý start-up je inovácia procesov, produktov resp služieb. Pre zachovanie dlhodobo udržateľného postavenia na trhu by mala každá firma prinášať inovácie a nové myšlienky s cieľom zaujať zákazníka a dať mu buď lepšiu alebo úplne novú službu. Páči sa mi, že start-upy sú preverované trhom. Je to ako pri iných projektoch. Úspešné sú maximálne dva z desiatich. Start-upy ako také môžu priniesť nové svetlo v riešeniach aj pre verejný sektor.
Každý start-up je inovácia procesov, produktov resp služieb. Pre zachovanie dlhodobo udržateľného postavenia na trhu by mala každá firma prinášať inovácie a nové myšlienky s cieľom zaujať zákazníka a dať mu buď lepšiu alebo úplne novú službu. Páči sa mi, že start-upy sú preverované trhom. Je to ako pri iných projektoch. Úspešné sú maximálne dva z desiatich. Start-upy ako také môžu priniesť nové svetlo v riešeniach aj pre verejný sektor.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Start-up kultúra môže byť zdrojom riešení. Možno sa v nej inšpirovať pri skvalitňovaní a zefektívňovaní poskytovania služieb úradmi pre občanov. Všetko však závisí od ľudí, ktorý vo verejnom sektore pracujú, a od ich vôle nadchnúť sa pre tento spôsob uvažovania. Dnešná realita je však skôr taká,že úradník sa často vyžíva v pocite nadradenosti a v situáciach, keď môže občanovi znepríjemniť život.
Start-up kultúra môže byť zdrojom riešení. Možno sa v nej inšpirovať pri skvalitňovaní a zefektívňovaní poskytovania služieb úradmi pre občanov. Všetko však závisí od ľudí, ktorý vo verejnom sektore pracujú, a od ich vôle nadchnúť sa pre tento spôsob uvažovania. Dnešná realita je však skôr taká,že úradník sa často vyžíva v pocite nadradenosti a v situáciach, keď môže občanovi znepríjemniť život.
Bodi Marián Bodi
finančný riaditeľ
IBM Slovensko
skôr áno Myslim ze isty zdroj ispiracie to moze byt pri tvorbe legislativy urcujucej postupy statnych organov smerom k mensej byrokracii a obehu papierovych potvrdeni.
Myslim ze isty zdroj ispiracie to moze byt pri tvorbe legislativy urcujucej postupy statnych organov smerom k mensej byrokracii a obehu papierovych potvrdeni.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne áno Určite áno, kultúra start-upov môže byť zdrojom riešení pre verejný sektor. Aj keď verejný sektor sa tomu bude v niektorých prípadoch zubami nechtami brániť.
Určite áno, kultúra start-upov môže byť zdrojom riešení pre verejný sektor. Aj keď verejný sektor sa tomu bude v niektorých prípadoch zubami nechtami brániť.
Guttman Martin Guttman
managing director
Tuli.sk
rozhodne áno
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
skôr áno
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
skôr áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr áno
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
skôr áno Slová "startup" a "startupper" sa už na Slovensku stali klišé. Na jednej strane je výborné, že tento trend inšpiruje mladých ľudí k aktivite a sekundárne tiež ostatných k zamysleniu sa nad svojimi podnikateľskými modelmi. Na druhej strane je veľké množstvo ľudí, ktorí si myslia, že "overnight success" príde sám. Problém verejného sektora je, že v ňom platia iné determinanty úspešnosti ako v komerčnej sfére a preto aj pôvodne výborné a vznešené myšlienky obvykle končia neúspešne. Startup sám o sebe však nie je riešením, ale prostriedkom. Riešením pre verejný sektor je požiadavka ľudí na pridanú hodnotu zo strany štátu a zmena systému jeho riadenia. Verím, že aj vďaka startupom vznikne energia, ktorá k tomuto posunu prispeje.
Slová "startup" a "startupper" sa už na Slovensku stali klišé. Na jednej strane je výborné, že tento trend inšpiruje mladých ľudí k aktivite a sekundárne tiež ostatných k zamysleniu sa nad svojimi podnikateľskými modelmi. Na druhej strane je veľké množstvo ľudí, ktorí si myslia, že "overnight success" príde sám. Problém verejného sektora je, že v ňom platia iné determinanty úspešnosti ako v komerčnej sfére a preto aj pôvodne výborné a vznešené myšlienky obvykle končia neúspešne. Startup sám o sebe však nie je riešením, ale prostriedkom. Riešením pre verejný sektor je požiadavka ľudí na pridanú hodnotu zo strany štátu a zmena systému jeho riadenia. Verím, že aj vďaka startupom vznikne energia, ktorá k tomuto posunu prispeje.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr áno
Morháč Martin Morháč
riaditeľ
Sova Digital, a.s., Bratislava
skôr áno Start-upy sú určite zaujímavá forma rozbehu podnikania mladých ľudí a som presvedčený, že môžu prispieť aj riešeniami pre verejný sektor. Na druhej strane je start-upom v poslednom období venovaná ďaleko väčšia pozornosť a očakávania, než sú ich možnosti. Poďme sa viacej venovať celkovej podpore výskumu a vývoja na Slovensku.
Start-upy sú určite zaujímavá forma rozbehu podnikania mladých ľudí a som presvedčený, že môžu prispieť aj riešeniami pre verejný sektor. Na druhej strane je start-upom v poslednom období venovaná ďaleko väčšia pozornosť a očakávania, než sú ich možnosti. Poďme sa viacej venovať celkovej podpore výskumu a vývoja na Slovensku.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
skôr nie Bol by som rád, keby tomu tak bolo. Žial, som skeptický, pretože kvalita a "nastavenie" ľudí pracujúcich vo verejnom sektore neumožňuje aplikáciu start-upových riešení v tejto oblasti.
Bol by som rád, keby tomu tak bolo. Žial, som skeptický, pretože kvalita a "nastavenie" ľudí pracujúcich vo verejnom sektore neumožňuje aplikáciu start-upových riešení v tejto oblasti.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Sučanský Michal Sučanský
konateľ
Marketinger, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Rizikom start-upov v poslednej dobe je, že sa príliš spoliehajú na investorov, lebo aktuálne sú veľké finančné možnosti. Samozrejme to následne ovplivňuje aj súkromný sektor, hlavne mladších nadšencov, ktorý si radšej založia start-up, ako sa ísť regulérne zamestnať. Ale čo keď venujú drahocenný čas budovaniu niečoho, čo im nakoniec nedá ani skúsenosti a ani referencie, ak sa karta obráti. Avšak pre verejný sektor sú start-upy určite príležitosťou, ako využiť mladých ambicióznych ľudí, či už na zviditeľnenie sa vo svete, ale aj ako zdroj informácií na skvalitňovanie procesov vo verejnom sektore.
Rizikom start-upov v poslednej dobe je, že sa príliš spoliehajú na investorov, lebo aktuálne sú veľké finančné možnosti. Samozrejme to následne ovplivňuje aj súkromný sektor, hlavne mladších nadšencov, ktorý si radšej založia start-up, ako sa ísť regulérne zamestnať. Ale čo keď venujú drahocenný čas budovaniu niečoho, čo im nakoniec nedá ani skúsenosti a ani referencie, ak sa karta obráti. Avšak pre verejný sektor sú start-upy určite príležitosťou, ako využiť mladých ambicióznych ľudí, či už na zviditeľnenie sa vo svete, ale aj ako zdroj informácií na skvalitňovanie procesov vo verejnom sektore.
Obeda Michal Obeda
majiteľ
Autobazar.EU, s.r.o, Nové Mesto nad Váhom
skôr áno
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
rozhodne áno
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Podpora podnikania, podpora iniciatívy motivácia kreativity určte ovplyvňuje nie len všeobecné biznisové myslenie ale aj spoločnosť ako takú. Vytváranie technologických centrier ako aj podpora start-upov je rozhodne dobrá investícia spoločnosti možno jedná z najlepších.
Podpora podnikania, podpora iniciatívy motivácia kreativity určte ovplyvňuje nie len všeobecné biznisové myslenie ale aj spoločnosť ako takú. Vytváranie technologických centrier ako aj podpora start-upov je rozhodne dobrá investícia spoločnosti možno jedná z najlepších.
Kraus Miloš Kraus
člen predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s., Považská Bystrica
rozhodne áno
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
skôr áno Ak sa zo startupov odstráni ten závoj dobrodružstva a romantiky, ostanú častokrát tvrdo zaslúžené skúsenosti a zmena postoja k práci. Všeobecne aj k očakávaniam od života, okolia a od spoločnosti. Startupy väčšinou realizuje mladšia generácie, ktorá je budúcnosťou tejto krajiny. A preto je šanca, že môže inšpirovať verejný sektor k väčšej efektivite.
Ak sa zo startupov odstráni ten závoj dobrodružstva a romantiky, ostanú častokrát tvrdo zaslúžené skúsenosti a zmena postoja k práci. Všeobecne aj k očakávaniam od života, okolia a od spoločnosti. Startupy väčšinou realizuje mladšia generácie, ktorá je budúcnosťou tejto krajiny. A preto je šanca, že môže inšpirovať verejný sektor k väčšej efektivite.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr áno Startupove pristupy (lean, agile a pod.) nie su aplikovatelne vzdy a vsade. Naslo by sa vsak urcite mnoho projektov vo verejnom sektore, kde by pomohli lepsie a rychlejsie zadefinovat poziadavky a doiterovat k rieseniu. Problemom pre aktualnych ucastnikov niektorych projektov by ale mohlo byt riziko zistenia, ze ich projekty su zbytocne ovela skor ako po fakturacii...
Startupove pristupy (lean, agile a pod.) nie su aplikovatelne vzdy a vsade. Naslo by sa vsak urcite mnoho projektov vo verejnom sektore, kde by pomohli lepsie a rychlejsie zadefinovat poziadavky a doiterovat k rieseniu. Problemom pre aktualnych ucastnikov niektorych projektov by ale mohlo byt riziko zistenia, ze ich projekty su zbytocne ovela skor ako po fakturacii...
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
skôr nie
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
rozhodne áno Zvyšuje sa podiel kreatívej práce a kultúra start-upov sa prelieva do ďalšíchh oblastí. Prispieť môže verejná správa priamo poskytnutím priestorov na inkubáciu ale aj ak bude cielene otvárať big data pre možné aplikácie.
Zvyšuje sa podiel kreatívej práce a kultúra start-upov sa prelieva do ďalšíchh oblastí. Prispieť môže verejná správa priamo poskytnutím priestorov na inkubáciu ale aj ak bude cielene otvárať big data pre možné aplikácie.
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
skôr nie
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
rozhodne áno
Smetana Pavel Smetana
člen predstavenstva
Universal maklérsky dom, a.s., Bratislava
skôr nie
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr nie Ak chceme zlepšenia pri budovaní štátnej správy, tak sa inšpirujme skôr vo Veľkej Británii, USA alebo Austrálii. Tieto krajiny zriadili špecializované organizácie, ktoré využívajú najnovšie poznatky behaviorálnej ekonómie pri spravovaní štátu. Treba tiež dodať, že prvé pokusy sa už realizujú.
Ak chceme zlepšenia pri budovaní štátnej správy, tak sa inšpirujme skôr vo Veľkej Británii, USA alebo Austrálii. Tieto krajiny zriadili špecializované organizácie, ktoré využívajú najnovšie poznatky behaviorálnej ekonómie pri spravovaní štátu. Treba tiež dodať, že prvé pokusy sa už realizujú.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
rozhodne áno Akokoľvek to nazvete je to snaha tvoriť riešenia, ktoré sa dajú využívať plošne podľa potreby.
Akokoľvek to nazvete je to snaha tvoriť riešenia, ktoré sa dajú využívať plošne podľa potreby.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Kožík Pavol Kožík
predseda dozornej rady
PROXENTA Finance, o.c.p., a.s., Bratislava
rozhodne áno
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Uhrín Pavol Uhrín
generálny riaditeľ
Novofruct SK
skôr nie
Socha Peter Socha
prevadzkovy riaditel
Axa
rozhodne áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Healthcare Consulting & Research Center
rozhodne áno
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o. , Bratislava
rozhodne áno
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Start-upy prinasalai a budu prinasat riesenia, ktore bud vyplnaju medzery na trhu alebo prinasaju inovativne riesenia. Benefitovat by z toho mohla cela spolocnost, vratane verejnenj spravy. Aj ked v sucasnosti si neviem predstavit, ako by pri platnych pravidlach a postupoch obstaravania a hlavne mysleni vo verejnej sprave mohlo k takej priamej interakcii dojst. Rovnako zatial nie su podmienky vo verejnej sprave na vytvarania plne autonomnych inovativnych timov pre hladanie a vytvaranie rieseni pre VS, kde by mohla byt vyuzita dynamika a pruznost podobna start-upom.
Start-upy prinasalai a budu prinasat riesenia, ktore bud vyplnaju medzery na trhu alebo prinasaju inovativne riesenia. Benefitovat by z toho mohla cela spolocnost, vratane verejnenj spravy. Aj ked v sucasnosti si neviem predstavit, ako by pri platnych pravidlach a postupoch obstaravania a hlavne mysleni vo verejnej sprave mohlo k takej priamej interakcii dojst. Rovnako zatial nie su podmienky vo verejnej sprave na vytvarania plne autonomnych inovativnych timov pre hladanie a vytvaranie rieseni pre VS, kde by mohla byt vyuzita dynamika a pruznost podobna start-upom.
Škodný Peter Škodný
generálny riaditeľ, partner
Accenture, s.r.o.
rozhodne áno Urcite ano ale na druhej strane si vyzaduje podobne masivnu zmenu myslenia aj na druhej strane.
Urcite ano ale na druhej strane si vyzaduje podobne masivnu zmenu myslenia aj na druhej strane.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno Všetko čo súvisí so startupmi je v súčasnosti veľmi žiadané a moderné. Na jednej strane sú zúfalí investori, ktorí sa snažia investovať prebytočný kapitál a na druhej sú startupisti, ktorí majú rýchly a relatívne ľahký prístup k zdrojom financovania a za každým nápadom vidia možnosť rýchleho komerčného úspechu. Táto kultúra má samozrejme vplyv aj na štandardné komerčné subjekty a prirodzene startupy môžu ponúknuť riešenia aj pre verejný sektor, ale nemyslím si, že systém startupov dokáže ponúknuť až takú pridanú hodnotu ako sa všeobecne prezentuje.
Všetko čo súvisí so startupmi je v súčasnosti veľmi žiadané a moderné. Na jednej strane sú zúfalí investori, ktorí sa snažia investovať prebytočný kapitál a na druhej sú startupisti, ktorí majú rýchly a relatívne ľahký prístup k zdrojom financovania a za každým nápadom vidia možnosť rýchleho komerčného úspechu. Táto kultúra má samozrejme vplyv aj na štandardné komerčné subjekty a prirodzene startupy môžu ponúknuť riešenia aj pre verejný sektor, ale nemyslím si, že systém startupov dokáže ponúknuť až takú pridanú hodnotu ako sa všeobecne prezentuje.
Strýček Peter Strýček
generálny riaditeľ
Cofely východná Európa
skôr nie
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr nie Start-upy su aktualne strasne sexi tema. Moja opakovana skusenost je zial taka, ze startupistom sice obvykle nechyba sebadovera, odvaha a vidina velkoryseho investora. Chyba im ale jasna vizia monetizacie idey, produkt, trzby, biznisplan, a vytrvalost.
Start-upy su aktualne strasne sexi tema. Moja opakovana skusenost je zial taka, ze startupistom sice obvykle nechyba sebadovera, odvaha a vidina velkoryseho investora. Chyba im ale jasna vizia monetizacie idey, produkt, trzby, biznisplan, a vytrvalost.
Novanský Radoslav Novanský
obchodný riaditeľ
Siecit, s.r.o., Banská Bystrica
rozhodne áno Rastúca kultúra start-upov spôsobila najmä to, že aj etablované firmy menia svoje biznisové myslenie a dávajú príležitosť novým progresívnym nápadom a to aj vo sférach, ktoré netvoria ich core biznis. Projekt vo fáze start-upu poháňa a predáva najmä myšlienka niečoho, čo na trhu ešte nie je. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo majú uplatnenie a podporu hlavne v komerčnej sfére. V oblasti verejného sektora je potrebné koncepčne zmeniť spôsob, ktorý umožní priestor pre start-up projekty a eliminuje nekonkurenčné prostredie a dlhodobo preferovaných dodávateľov. Zo strany verejnej správy chýba najmä systematická podpora start-upov a vytvorenie testovacej platformy riešení. Následne by bolo možné priniesť aj do štátnej sféry fungujúce riešenie, zníženie nákladov, presadenie nových nápadov a rozvoj konkurenčného prostredia.
Rastúca kultúra start-upov spôsobila najmä to, že aj etablované firmy menia svoje biznisové myslenie a dávajú príležitosť novým progresívnym nápadom a to aj vo sférach, ktoré netvoria ich core biznis. Projekt vo fáze start-upu poháňa a predáva najmä myšlienka niečoho, čo na trhu ešte nie je. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo majú uplatnenie a podporu hlavne v komerčnej sfére. V oblasti verejného sektora je potrebné koncepčne zmeniť spôsob, ktorý umožní priestor pre start-up projekty a eliminuje nekonkurenčné prostredie a dlhodobo preferovaných dodávateľov. Zo strany verejnej správy chýba najmä systematická podpora start-upov a vytvorenie testovacej platformy riešení. Následne by bolo možné priniesť aj do štátnej sféry fungujúce riešenie, zníženie nákladov, presadenie nových nápadov a rozvoj konkurenčného prostredia.
Strapko Richard Strapko
generálny riaditeľ
Aegon Životná poisťovňa, a.s., Bratislava
rozhodne áno Rozvíjajúca sa kultúra start-upov určite pôsobí i na podnikateľskú sféru. Jej dynamika núti etablované korporácie rozmýšľať inovatívne a meniť dlhoročne zaužívané procesy. Som presvedčený, že táto kultúra by bola veľkým prínosom i pre verejný sektor.
Rozvíjajúca sa kultúra start-upov určite pôsobí i na podnikateľskú sféru. Jej dynamika núti etablované korporácie rozmýšľať inovatívne a meniť dlhoročne zaužívané procesy. Som presvedčený, že táto kultúra by bola veľkým prínosom i pre verejný sektor.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
skôr áno
Kučák Roman Kučák
managing partner
Anodius
rozhodne áno Určite áno, kde je vôľa, tam je určite aj cesta... :)
Určite áno, kde je vôľa, tam je určite aj cesta... :)
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
rozhodne áno Urcite ano prave som robila mentora na startupweekend, medzi sutaziacimi bol aj starup ktory riesil gemifikaciu v skolstve. Autori boli mladucki ucitelia. Je to velmi povzbudive ze startup scena vie nastartovat po prve mladych, po druhe muzov a hlavne ucitelov! Co sa mi zda priamy dokaz toho, ze cele startup podhubie je pre spolocnost velmi inspirativne. Okrem investicnych prilezitosti a prilezitosti pre jednotlivcov ako si najst biznis je to velmi vykonny nastroj motivujuci mladych ludi k angazovanosti. Omnoho vykonnejsi ako reklamne kampane.
Urcite ano prave som robila mentora na startupweekend, medzi sutaziacimi bol aj starup ktory riesil gemifikaciu v skolstve. Autori boli mladucki ucitelia. Je to velmi povzbudive ze startup scena vie nastartovat po prve mladych, po druhe muzov a hlavne ucitelov! Co sa mi zda priamy dokaz toho, ze cele startup podhubie je pre spolocnost velmi inspirativne. Okrem investicnych prilezitosti a prilezitosti pre jednotlivcov ako si najst biznis je to velmi vykonny nastroj motivujuci mladych ludi k angazovanosti. Omnoho vykonnejsi ako reklamne kampane.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
rozhodne áno Start-up projekty síce asi primárne nesmerujú do verejného sektora, lebo to "nemajú v natureli". Ale na druhej strane start-upy - najmä tie úspešné - prinášajú nové biznis podnety, a tie v konečnom dôsledku ovplyvňujú v nejakej miere celé ekonomické prostredie - a teda aj verejný sektor. A tá miera ovplyvnenia je úmerná faktu, nakoľko politici verejný sektor, ako súčasť ekonomiky krajiny, ovplyvňujú, či deformujú.
Start-up projekty síce asi primárne nesmerujú do verejného sektora, lebo to "nemajú v natureli". Ale na druhej strane start-upy - najmä tie úspešné - prinášajú nové biznis podnety, a tie v konečnom dôsledku ovplyvňujú v nejakej miere celé ekonomické prostredie - a teda aj verejný sektor. A tá miera ovplyvnenia je úmerná faktu, nakoľko politici verejný sektor, ako súčasť ekonomiky krajiny, ovplyvňujú, či deformujú.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr áno
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr áno Je náročné predikovať budúcnosť. Start-upy sú veľa sľubujúcim spoločenským potenciálom, avšak treba rátať aj s veľkým výpadkom naplnenia očakávaní.Isto je ale už dosť podkladov na rozhodovanie, či áno, alebo nie, vzhľadom na to, sa koná už piaty ročník Startup-Awards.
Je náročné predikovať budúcnosť. Start-upy sú veľa sľubujúcim spoločenským potenciálom, avšak treba rátať aj s veľkým výpadkom naplnenia očakávaní.Isto je ale už dosť podkladov na rozhodovanie, či áno, alebo nie, vzhľadom na to, sa koná už piaty ročník Startup-Awards.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr áno
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Tak ako kedysi, keď Superstar vkročila do štandardných umeleckých vzťahov a z jedného dňa na druhý sme objavili množstvo mladých a vynikajúcich spevákov, ktorí to svojim elánom, mladosťou a talentom natreli mnohým klasickým umelcom, tak aj start-upy určite rozvíria tradičné biznisové vody a prinesú množstvo netradičných inovatívnych a hlavne lacných riešení.
Tak ako kedysi, keď Superstar vkročila do štandardných umeleckých vzťahov a z jedného dňa na druhý sme objavili množstvo mladých a vynikajúcich spevákov, ktorí to svojim elánom, mladosťou a talentom natreli mnohým klasickým umelcom, tak aj start-upy určite rozvíria tradičné biznisové vody a prinesú množstvo netradičných inovatívnych a hlavne lacných riešení.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
neviem / nevyjadrujem sa / iné V tomto smere politická scéna biznis predbehla. Strana Smer je najúspešnejší start-up, jej investori sú s výnosnosťou investície určite spokojní. Start-up 99% nevyšiel, TIP ešte nie je stratený. Síce to tu nie je Silicon Valley, ale aspoň hladovú dolinu to zaistí.
V tomto smere politická scéna biznis predbehla. Strana Smer je najúspešnejší start-up, jej investori sú s výnosnosťou investície určite spokojní. Start-up 99% nevyšiel, TIP ešte nie je stratený. Síce to tu nie je Silicon Valley, ale aspoň hladovú dolinu to zaistí.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
rozhodne áno
Hoschek Zdenko Hoschek
riaditeľ
portál ZlavaDna.sk
neviem / nevyjadrujem sa / iné Je ťažké to jednoznačne zhodnotiť. Na jednej strane je sturt-upová komunita vítaným osviežením pre ekonomiku a trh, na strane druhej je tu značný rozdiel medzi očakávaniami komunity a realitou. Nemyslím, že by sa biznisové myslenie v súčasnosti zásadne menilo. No už dnes existuje niekoľko projektov, ktoré môžu byť inšpiráciou aj pre verejný sektor.
Je ťažké to jednoznačne zhodnotiť. Na jednej strane je sturt-upová komunita vítaným osviežením pre ekonomiku a trh, na strane druhej je tu značný rozdiel medzi očakávaniami komunity a realitou. Nemyslím, že by sa biznisové myslenie v súčasnosti zásadne menilo. No už dnes existuje niekoľko projektov, ktoré môžu byť inšpiráciou aj pre verejný sektor.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní