Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Podporujete požiadavky štrajkujúcich učiteľov?

  1. rozhodne áno 53 %
  2. skôr áno 25 %
  3. skôr nie 8 %
  4. rozhodne nie 3 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa/iné 10 %


Uzávierka hlasovania: 01.02.2016. Počet respondentov: 118.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
rozhodne áno
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr áno Požiadavky učiteľov podporujem, ale splnenie len týchto podmienok neprinesie požadovanú zmenu v kvalite vzdelávacieho procesu. Hovoria síce, že im nejde len o platy, ale práve tlak na celkovú zmenu systému vzdelávania zo strany učiteľov mi chýba v ich požiadavkách.
Požiadavky učiteľov podporujem, ale splnenie len týchto podmienok neprinesie požadovanú zmenu v kvalite vzdelávacieho procesu. Hovoria síce, že im nejde len o platy, ale práve tlak na celkovú zmenu systému vzdelávania zo strany učiteľov mi chýba v ich požiadavkách.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné rešpektujem formu vyjadrenia nespokojnosti s dlhodobo neriešeným stavom v našom školstve
rešpektujem formu vyjadrenia nespokojnosti s dlhodobo neriešeným stavom v našom školstve
Benedek Bohuslav Benedek
predseda predstavenstva
PARTNERS GROUP SK
rozhodne áno
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr nie Požiadavky tohto typu je vhodnejšie riešiť na začiatku volebného obdobia ako v závere, ideálne pred schválením štátneho rozpočtu.
Požiadavky tohto typu je vhodnejšie riešiť na začiatku volebného obdobia ako v závere, ideálne pred schválením štátneho rozpočtu.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr áno Najma v tej oblasti, kde sa im jedna o zlepsenie skolstva ako takeho.
Najma v tej oblasti, kde sa im jedna o zlepsenie skolstva ako takeho.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné Čo mi veľmi vadí na tejto iniciatíve, je pochybná vnútorná motivácia organizátorov, ktorá viedla k tomu, že drvivá väčšina učiteľov sa k tomuto štrajku nepripojila. Podľa mňa je slovenské školstvo v tak zlom stave, že si jeho náprava zaslúži profesionálne systémové vecné, ale aj časové riešenie. Verím, že si nová vláda do svojho programového vyhlásenia zaradí dve absolútne priority, a to profesionálnu reformu školstva a dôstojné finančné zabezpečenie rodičov, ktorí sa starajú o deti do 5 rokov.
Čo mi veľmi vadí na tejto iniciatíve, je pochybná vnútorná motivácia organizátorov, ktorá viedla k tomu, že drvivá väčšina učiteľov sa k tomuto štrajku nepripojila. Podľa mňa je slovenské školstvo v tak zlom stave, že si jeho náprava zaslúži profesionálne systémové vecné, ale aj časové riešenie. Verím, že si nová vláda do svojho programového vyhlásenia zaradí dve absolútne priority, a to profesionálnu reformu školstva a dôstojné finančné zabezpečenie rodičov, ktorí sa starajú o deti do 5 rokov.
Vítek Filip Vítek
CRM director
Mediworx software solutions, a.s.
rozhodne áno Arogancia a rutinérstvo vládnej strany s akou mávla rukou nad formulovanými požiadavkami stavia každého súdneho na stranu učiteľov.
Arogancia a rutinérstvo vládnej strany s akou mávla rukou nad formulovanými požiadavkami stavia každého súdneho na stranu učiteľov.
Czirák Gabriel Czirák
konateľ
Marketinger, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Je dôležité, aby sa rozprúdila debata o komplexných problémoch školstva,aby sa aj občania dozvedeli detaily financovania jednotlivých oblastí a aj personálne postavenie učiteľov
Je dôležité, aby sa rozprúdila debata o komplexných problémoch školstva,aby sa aj občania dozvedeli detaily financovania jednotlivých oblastí a aj personálne postavenie učiteľov
Kolla Igor Kolla
konateľ
ANTIK Telecom s.r.o.
rozhodne áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Učitelia štrajkujú za peniaze a nejaké zmeny v školstve. Štrajkom sa ale školstvo zmeniť nedá. Ostane to isté ministerstvo, tie isté odborné komisie, tá istá štruktúra a ti istí ľudia s nálepkou "odborníci". Reforma školstva musí ísť cez peniaze, ale nie tým, že ich do škôl naleje štát ale tým, že si ho budú ľudia platiť priamo, pričom sa časť so zaplatenej sumy započíta ako zaplatená daň. Možno riešenie odporujúce európskej socialistickej tradícii riešení, ale ako mám možnosť pozorovať, tie európske socialistické riešenia sú čím ďalej viac nanič.
Učitelia štrajkujú za peniaze a nejaké zmeny v školstve. Štrajkom sa ale školstvo zmeniť nedá. Ostane to isté ministerstvo, tie isté odborné komisie, tá istá štruktúra a ti istí ľudia s nálepkou "odborníci". Reforma školstva musí ísť cez peniaze, ale nie tým, že ich do škôl naleje štát ale tým, že si ho budú ľudia platiť priamo, pričom sa časť so zaplatenej sumy započíta ako zaplatená daň. Možno riešenie odporujúce európskej socialistickej tradícii riešení, ale ako mám možnosť pozorovať, tie európske socialistické riešenia sú čím ďalej viac nanič.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr áno Obsah je spravny, ale forma je zle zvolena.5 tyzdnov pred volbami a pri schvalenom rozpocte je casovanie nestastne.
Obsah je spravny, ale forma je zle zvolena.5 tyzdnov pred volbami a pri schvalenom rozpocte je casovanie nestastne.
Štefunko Ivan Štefunko
predseda predstavenstva
Neulogy
rozhodne áno Ano, podporujem požiadavky učiteľov už niekoľko rokov a žiadna vláda sa nimi seriozne nezaoberala. Dokonca mi nevadí keď to robia pred voľbami, keďže mimo volieb by sa nimi už vôbec nikto nezaoberal. Treba celospoločenský, že vzdelanie je prioritou a platy pre učiteľov a ich postavenie v spoločnosti prvym krokom ku zmenám.
Ano, podporujem požiadavky učiteľov už niekoľko rokov a žiadna vláda sa nimi seriozne nezaoberala. Dokonca mi nevadí keď to robia pred voľbami, keďže mimo volieb by sa nimi už vôbec nikto nezaoberal. Treba celospoločenský, že vzdelanie je prioritou a platy pre učiteľov a ich postavenie v spoločnosti prvym krokom ku zmenám.
Novák Ivan Novák
predseda predstavenstva
PPA Controll, a.s.
rozhodne áno
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
rozhodne áno
Paule Ivan Paule
konateľ
TPA Horwath, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Kvalitné školstvo je z dlhodobého hľadiska liek na všetky choroby spoločnosti. Preto by mala byť profesia učiteľa honorovaná tak aby učitelia mali dostatočný finančný komfort pre svoje rodiny. Zohľadnené by mali byť regionálne rozdiely v príjmoch a životných nákladoch.
Kvalitné školstvo je z dlhodobého hľadiska liek na všetky choroby spoločnosti. Preto by mala byť profesia učiteľa honorovaná tak aby učitelia mali dostatočný finančný komfort pre svoje rodiny. Zohľadnené by mali byť regionálne rozdiely v príjmoch a životných nákladoch.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
rozhodne áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne áno Viem, ze strajk ja osobne nepovazujem za vhodny nastroj...ale tesim sa, ze sa konecne tema skolstva dostala do medii, ze zacali o tom diskutovat bezny ludia...ze tema skolstva nie je prioritou firiem, ktore su zufale z toho co vychadza zo skol...Uprimne ma tesi fakt, ze tento strajk nie je len o odmenovani ale je to o tom, aby nam deti chodili radi do skoly, aby sa deti citili stastne v skolskom prostredi...ako to dosiahnut, ze nase deti budu ucit spokojni ucitelia.
Viem, ze strajk ja osobne nepovazujem za vhodny nastroj...ale tesim sa, ze sa konecne tema skolstva dostala do medii, ze zacali o tom diskutovat bezny ludia...ze tema skolstva nie je prioritou firiem, ktore su zufale z toho co vychadza zo skol...Uprimne ma tesi fakt, ze tento strajk nie je len o odmenovani ale je to o tom, aby nam deti chodili radi do skoly, aby sa deti citili stastne v skolskom prostredi...ako to dosiahnut, ze nase deti budu ucit spokojni ucitelia.
Havelka Ján Havelka
CEO
GroupM Slovakia
rozhodne áno Aj keď si nemyslim, ze štrajk ma šancu na uspech, vďaka týmto učiteľom sa otvára širšia spoločenská diskusia. Tá je základom pre tak potrebné zmeny v našom školstve, ktoré nie je prioritou vlády, ale (bohužial) ani veľkej väčšiny našej spoločnosti.
Aj keď si nemyslim, ze štrajk ma šancu na uspech, vďaka týmto učiteľom sa otvára širšia spoločenská diskusia. Tá je základom pre tak potrebné zmeny v našom školstve, ktoré nie je prioritou vlády, ale (bohužial) ani veľkej väčšiny našej spoločnosti.
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr nie
Sabol Ján Sabol
viceprezident
Republiková únia zamestnávateľov
skôr nie
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Kazdy zamestnanec by mel sve odmenovani resit primo se svym nadrizenym a pokud neni spokojen tak si vybrat jineho zamestnavatele, pripadne se zivit vlastnim podnikanim. Nepovazuji za vhodne do osobnich veci zapojovat siroke okoli ci dokonce verejnost. Pokud jde o nespokojenost se stavem sektoru jako celku tak to je v rukach politiku a ty mame pravo si pravidelne vybirat ve volbach. Zatim to ale vypada, ze volici jsou se stavem statu i skolstvi spokojeni...(i kdyz za tim muze byt i naprosta neschopnost opozice predstavit jak ideove, tak osobnostne duveryhodnou alternativu...)
Kazdy zamestnanec by mel sve odmenovani resit primo se svym nadrizenym a pokud neni spokojen tak si vybrat jineho zamestnavatele, pripadne se zivit vlastnim podnikanim. Nepovazuji za vhodne do osobnich veci zapojovat siroke okoli ci dokonce verejnost. Pokud jde o nespokojenost se stavem sektoru jako celku tak to je v rukach politiku a ty mame pravo si pravidelne vybirat ve volbach. Zatim to ale vypada, ze volici jsou se stavem statu i skolstvi spokojeni...(i kdyz za tim muze byt i naprosta neschopnost opozice predstavit jak ideove, tak osobnostne duveryhodnou alternativu...)
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
skôr áno Samozrejme, téma školstvo je podstatne širšia a kopí sa každé volebné obdobie vyhýbavým postojom vlád. Je to téma budúcnosti Slovenska a tá je asi za horizontom vládnych programov. štrajk samotný môže iba dôraznejšie upozorniť na naliehavosť situácie a možno povedie k zopár nesystémovým krokom na zažehnanie nepríjemnej situácie pred voľbami. Až po nich sa ukážu "skutočné šance" na riešenie.
Samozrejme, téma školstvo je podstatne širšia a kopí sa každé volebné obdobie vyhýbavým postojom vlád. Je to téma budúcnosti Slovenska a tá je asi za horizontom vládnych programov. štrajk samotný môže iba dôraznejšie upozorniť na naliehavosť situácie a možno povedie k zopár nesystémovým krokom na zažehnanie nepríjemnej situácie pred voľbami. Až po nich sa ukážu "skutočné šance" na riešenie.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr nie Aj keď si vážim prácu učiteľov, štrajk pred voľbami považujem za nevhodne načasovaný, pretože odchádzajúca vláda by nemala prijímať zásadné rozhodnutia, ktoré ovplyvnia stratégiu a podmienky pre novú vládu (ktorej prináleží toto rozhodnutie). Potom to vyzerá tak, že kontext štrajku nie je zameraný na odbornú diskusiu a podstatu veci, ale má skôr politický podtón.
Aj keď si vážim prácu učiteľov, štrajk pred voľbami považujem za nevhodne načasovaný, pretože odchádzajúca vláda by nemala prijímať zásadné rozhodnutia, ktoré ovplyvnia stratégiu a podmienky pre novú vládu (ktorej prináleží toto rozhodnutie). Potom to vyzerá tak, že kontext štrajku nie je zameraný na odbornú diskusiu a podstatu veci, ale má skôr politický podtón.
Galdun Jozef Galdun
riaditeľ pobočky Žilina
Cofely
rozhodne áno
Hajko Jozef Hajko
člen Výkonnej rady
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr áno
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
rozhodne áno
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr áno
Bednárová Klaudia Bednárová
managing director
the Bridge
rozhodne áno Ako už ktosi povedal, "naučili nás písať, čítať, počítať a teraz nás učia občianskej spoločnosti". Je nemysliteľné, aby učitelia zarábali tak málo. Ako majú byť šikovní a ambiciózni mladí ľudia motivovaní byť učiteľmi? Ako chceme, aby školstvo fungovalo ak nezaplatí kvalitných ľudí? Ak si však predsa len myslíme, že 600€ je dostatočný plat pre človeka, ktorý vychováva naše deti, našu spoločnosť a našich budúcich zamestnancov - lekárov, právnikov, obchodníkov atď., prečo potom platíme našim riadiacim zamestnancom raz toľko a viac? Mrháme peniazmi?
Ako už ktosi povedal, "naučili nás písať, čítať, počítať a teraz nás učia občianskej spoločnosti". Je nemysliteľné, aby učitelia zarábali tak málo. Ako majú byť šikovní a ambiciózni mladí ľudia motivovaní byť učiteľmi? Ako chceme, aby školstvo fungovalo ak nezaplatí kvalitných ľudí? Ak si však predsa len myslíme, že 600€ je dostatočný plat pre človeka, ktorý vychováva naše deti, našu spoločnosť a našich budúcich zamestnancov - lekárov, právnikov, obchodníkov atď., prečo potom platíme našim riadiacim zamestnancom raz toľko a viac? Mrháme peniazmi?
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
neviem/nevyjadrujem sa/iné Postavenie učiteľov, čo sa týka morálneho i finančného ocenenia nie je dobré. Ale požadovať zmeny tesne pred parlamentnými voľbami je nešťastné.
Postavenie učiteľov, čo sa týka morálneho i finančného ocenenia nie je dobré. Ale požadovať zmeny tesne pred parlamentnými voľbami je nešťastné.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
rozhodne áno
Lopatka Ľuboš Lopatka
generálny riaditeľ
Svet zdravia, a.s., Bratislava
skôr áno Treba jednoznačne odlišovať pracovné podmienky učiteľov a štrajk ako nástroj na ich dosiahnutie. Určite podporujem zlepšenie podmienok učiteľov, uplatnenie princípu zásluhovosti, ale nie cestou štrajku, rozkladu škôl a za cenu polarizácie školských kolektívov. Je mi úprimne ľúto tých učiteľov, ktorí uverili, že štrajk v terciárnej sfére a spolčenie sa s odbormi je správnym riešením.
Treba jednoznačne odlišovať pracovné podmienky učiteľov a štrajk ako nástroj na ich dosiahnutie. Určite podporujem zlepšenie podmienok učiteľov, uplatnenie princípu zásluhovosti, ale nie cestou štrajku, rozkladu škôl a za cenu polarizácie školských kolektívov. Je mi úprimne ľúto tých učiteľov, ktorí uverili, že štrajk v terciárnej sfére a spolčenie sa s odbormi je správnym riešením.
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
rozhodne nie aj keď musím povedať bohužiaľ, a to iba z toho dôvodu, že vo svojej praxi som sa stretla so zástupcami škôl a výchovných zariadení, ktorí vôbec neboli ochotní zapojiť sa do duálneho vzdelávania, ktoré by bolo vhodné a prínosné pre školu samotnú, pre deti a študentov a v neposlednom rade i pre firmu. Tá neochota bohužiaľ pramenila v ich skostnatenosti, nevedomostiach. Študenti na ich školách sa ešte do dnes učia o strojoch fungujúcich na báze dierovaných štítkov, a sú nútení donekonečna prepauzovávať obrysy strojových súčiastok. Akoby sa na tých školách zastavil vývoj v posledných rokoch minulého storočia. Pričom najväčším problémom nie je nedostatočná podpora techniky a nových technológií, problém je v zastavenom myslení samotných učiteľov a riaditeľov. Bohužiaľ...
aj keď musím povedať bohužiaľ, a to iba z toho dôvodu, že vo svojej praxi som sa stretla so zástupcami škôl a výchovných zariadení, ktorí vôbec neboli ochotní zapojiť sa do duálneho vzdelávania, ktoré by bolo vhodné a prínosné pre školu samotnú, pre deti a študentov a v neposlednom rade i pre firmu. Tá neochota bohužiaľ pramenila v ich skostnatenosti, nevedomostiach. Študenti na ich školách sa ešte do dnes učia o strojoch fungujúcich na báze dierovaných štítkov, a sú nútení donekonečna prepauzovávať obrysy strojových súčiastok. Akoby sa na tých školách zastavil vývoj v posledných rokoch minulého storočia. Pričom najväčším problémom nie je nedostatočná podpora techniky a nových technológií, problém je v zastavenom myslení samotných učiteľov a riaditeľov. Bohužiaľ...
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
skôr áno
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Rozhodne si zaslúžia vyššie platy a nebyť rôznych predražených CT-čiek, komp, systémov na automatické evidenciu pokút a pod., boli by na ne aj zdroje. Načasovanie mesiac pred voľbami však nepovažujem za najšťastnejšie.
Rozhodne si zaslúžia vyššie platy a nebyť rôznych predražených CT-čiek, komp, systémov na automatické evidenciu pokút a pod., boli by na ne aj zdroje. Načasovanie mesiac pred voľbami však nepovažujem za najšťastnejšie.
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr áno
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
skôr áno
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr áno
Kopecký Marián Kopecký
Predseda predstavenstva
Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, a.s., (Allianz SDSS)
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Kríž Martin Kríž
managing partner
PRK Partner
rozhodne áno
Guttman Martin Guttman
managing director
Tuli.sk
rozhodne áno
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
rozhodne áno Je šokujúce, ako podhodnotení sú ľudia, ktorí priamo a významne ovplyvňujú budúcnosť našich detí. Slovensko nebude rásť vďaka eurofondom či iným "skratkám". Jediná cesta sú investície do ľudí, kvality ich vzdelania a motivácie niečo dosiahnuť. Samotné zvýšenie platov však nie je riešenie. Je potrebné, aby učitelia (nie úradníci) urobili komplexnú, systémovú zmenu smerom k motivačnému prostrediu pre schopných ľudí učiť iných ľudí, zameraniu pozornosti na šikovné deti, otvorenému mysleniu a progresu v učebných metódach. Zostáva už len veriť, že sa nájde líder, ktorý tento rozmer pochopí a potiahne.
Je šokujúce, ako podhodnotení sú ľudia, ktorí priamo a významne ovplyvňujú budúcnosť našich detí. Slovensko nebude rásť vďaka eurofondom či iným "skratkám". Jediná cesta sú investície do ľudí, kvality ich vzdelania a motivácie niečo dosiahnuť. Samotné zvýšenie platov však nie je riešenie. Je potrebné, aby učitelia (nie úradníci) urobili komplexnú, systémovú zmenu smerom k motivačnému prostrediu pre schopných ľudí učiť iných ľudí, zameraniu pozornosti na šikovné deti, otvorenému mysleniu a progresu v učebných metódach. Zostáva už len veriť, že sa nájde líder, ktorý tento rozmer pochopí a potiahne.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
rozhodne áno
Melišek Martin Melišek
riaditeľ
Softec
rozhodne áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr áno Podporujem ale aj požiadavky ostatných profesií, ktorých zástupcovia neštrajkujú: pracujúcich v hoteliérstve, doprave, stavebníctve, v službách, technikom vo výrobe, dôchodcom s dôchodkom menej ako 600 €, atď., atď., atď. Všetci čo na Slovensku riadne pracujú by mali mať vyššie mzdy. Lenže to by museli nespravodlivo bohatí a politické strany prestať kradnúť.
Podporujem ale aj požiadavky ostatných profesií, ktorých zástupcovia neštrajkujú: pracujúcich v hoteliérstve, doprave, stavebníctve, v službách, technikom vo výrobe, dôchodcom s dôchodkom menej ako 600 €, atď., atď., atď. Všetci čo na Slovensku riadne pracujú by mali mať vyššie mzdy. Lenže to by museli nespravodlivo bohatí a politické strany prestať kradnúť.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
skôr nie
Krekáč Martin Krekáč
vedúci partner
Jenewein Group
skôr nie
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
rozhodne áno Výška platov učiteľov svedčí o našej neúcte ku výchove našich detí.
Výška platov učiteľov svedčí o našej neúcte ku výchove našich detí.
Obeda Michal Obeda
majiteľ
Autobazar.EU, s.r.o, Nové Mesto nad Váhom
rozhodne áno
Král Michal Král
CEO
Pricemania, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
skôr áno Súhlasím s tým, že platy učiteľov aj financovanie školstva majú vážne trhliny. Vzdelanie je pre rozvoj krajiny veľmi dôležité, nesmieme ho zanedbávať. Je v záujme našej budúcnosti, aby sme v školstve mali kvalitných učiteľov, a to bez peňazí nejde.
Súhlasím s tým, že platy učiteľov aj financovanie školstva majú vážne trhliny. Vzdelanie je pre rozvoj krajiny veľmi dôležité, nesmieme ho zanedbávať. Je v záujme našej budúcnosti, aby sme v školstve mali kvalitných učiteľov, a to bez peňazí nejde.
Kalnický Milan Kalnický
finančný riaditeľ
Viena International
rozhodne áno
Masaryk MIlan Masaryk
CFO
Eset
rozhodne áno
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
skôr áno
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne áno Samozrejme, nie je to len o platoch, ale aj o obsahu a kvalite vzdelávania. Na druhej strane, vzhľadom na klesajúce populačné ročníky otvorene hovorím, že súčasný počet učiteľov je ekonomicky neudržateľný.
Samozrejme, nie je to len o platoch, ale aj o obsahu a kvalite vzdelávania. Na druhej strane, vzhľadom na klesajúce populačné ročníky otvorene hovorím, že súčasný počet učiteľov je ekonomicky neudržateľný.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne áno
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Požiadavky učiteľov podporujem. Naopak, myslím si, že sú veľmi mierne, pretože spoločenská hodnota ich práce pre našu spoločnosť je veľmi vysoká. So štrajkom ako formou vyjadrenia nesúhlasím tak nejak principiálne, ale rozumiem, že naša vláda inej forme diskusie najskôr nerozumie.
Požiadavky učiteľov podporujem. Naopak, myslím si, že sú veľmi mierne, pretože spoločenská hodnota ich práce pre našu spoločnosť je veľmi vysoká. So štrajkom ako formou vyjadrenia nesúhlasím tak nejak principiálne, ale rozumiem, že naša vláda inej forme diskusie najskôr nerozumie.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
rozhodne áno Vo vseobecnosti nie som zastanca plosneho navysovania odmien bez ohladu na kvalitu odvedenej prace. Avsak situacia v skolstve je podla vsetkeho v bode, kedy sa v prvom kroku da s tymto pristupom suhlasit. Zaroven (mozno naivne) verim, ze budu nasledovat dalsie reformne zmeny. Ako rodic dvoch deti dopady strajku pocitujem, ale s deklarovanymi poziadavkami suhlasim a sposob strajku akceptujem.
Vo vseobecnosti nie som zastanca plosneho navysovania odmien bez ohladu na kvalitu odvedenej prace. Avsak situacia v skolstve je podla vsetkeho v bode, kedy sa v prvom kroku da s tymto pristupom suhlasit. Zaroven (mozno naivne) verim, ze budu nasledovat dalsie reformne zmeny. Ako rodic dvoch deti dopady strajku pocitujem, ale s deklarovanymi poziadavkami suhlasim a sposob strajku akceptujem.
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
skôr áno
Barnáš Miroslav Barnáš
konateľ a vedúci investičného oddelenia
JLL
skôr áno Forma, nacasovanie a plosnost asi nie je uplne idealna. Nepodporit vsak ludi, ktori su spoluzodpovedni za to ako bude vyzerat nasa spolocnost o par rokov by bolo pokrytectvo.
Forma, nacasovanie a plosnost asi nie je uplne idealna. Nepodporit vsak ludi, ktori su spoluzodpovedni za to ako bude vyzerat nasa spolocnost o par rokov by bolo pokrytectvo.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
rozhodne áno Patrím medzi tých, ktorí volajú za prinavrátenie dôstojnosti a pozície "dobrej strednej triedy" pre učiteľský stav. Napriek mojej neochote na zvyšovanie výdavkov štátu považujem za jedine možné najpr napraviť príjmové deformácie a až následne riešiť kvalitu. Obávam sa, že opačný postup je nerealizovateľný.
Patrím medzi tých, ktorí volajú za prinavrátenie dôstojnosti a pozície "dobrej strednej triedy" pre učiteľský stav. Napriek mojej neochote na zvyšovanie výdavkov štátu považujem za jedine možné najpr napraviť príjmové deformácie a až následne riešiť kvalitu. Obávam sa, že opačný postup je nerealizovateľný.
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
skôr áno
Petráš Patrik Petráš
prezident
Asociácia personálnych agentúr Slovenska
skôr nie
Smetana Pavel Smetana
člen predstavenstva
Universal maklérsky dom, a.s., Bratislava
rozhodne áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne áno Podporujem zúfalý hlas učiteľov upozorňujúci na dlho zanedbávaný problém stavu verejných škôl. Téma školstva by sa mala stať prioritou ďalšej vlády.
Podporujem zúfalý hlas učiteľov upozorňujúci na dlho zanedbávaný problém stavu verejných škôl. Téma školstva by sa mala stať prioritou ďalšej vlády.
Lančarič Pavol Lančarič
generálny riaditeľ
Orange Slovensko, a.s.
rozhodne áno
Múdry Pavol Múdry
predseda správnej rady
IPI Slovensko
rozhodne áno Keďže štrajkujúci učitelia vo svojich požiadavkách nezostali len pri platoch ale hovoria aj o systémových zmenách v školskom systéme plne ich podporujem. Hovoria o budúcnosti našej krajiny.
Keďže štrajkujúci učitelia vo svojich požiadavkách nezostali len pri platoch ale hovoria aj o systémových zmenách v školskom systéme plne ich podporujem. Hovoria o budúcnosti našej krajiny.
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Škodný Peter Škodný
generálny riaditeľ, partner
Accenture, s.r.o.
rozhodne áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno Ucitelia mozu dosiahnut pre seba vela. Omnoho viac, ale mozu strajkom pomoct tejto krajine.
Ucitelia mozu dosiahnut pre seba vela. Omnoho viac, ale mozu strajkom pomoct tejto krajine.
Lengyel Peter Lengyel
riaditeľ
Peter Lengyel - Education
rozhodne áno sám štrajkujem
sám štrajkujem
Baláž Peter Baláž
vedúci Katedry medzinárodného obchodu
Ekonomická univerzita v Bratislave
rozhodne áno Požiadavky síce neprišli v správny čas, ale sú akútne a jasné. V oblasti rozvoja vzdelávania systémovo a asi účelov zlyhala väčšina vlád. Pokiaľ ide o financie sú odpovede ministra, ak ich berieme v kontexte najnovších informácií o "bačovaní" MŠaV SR, kde zmizli prostriedky možno väčšie ako boli očakávania učiteľov, úplne scestné. Mal by za to prevziať osobnú zodpovednosť.
Požiadavky síce neprišli v správny čas, ale sú akútne a jasné. V oblasti rozvoja vzdelávania systémovo a asi účelov zlyhala väčšina vlád. Pokiaľ ide o financie sú odpovede ministra, ak ich berieme v kontexte najnovších informácií o "bačovaní" MŠaV SR, kde zmizli prostriedky možno väčšie ako boli očakávania učiteľov, úplne scestné. Mal by za to prevziať osobnú zodpovednosť.
Bahník Peter Bahník
Head of Leasing
P3 Logistic Parks
rozhodne áno ucitelia najlepsie vedia, co icm chyba a co chcu zlepsit, aby fungovalo skolstvo efektivne. Uroven skolstva by mala urcovat uroven spolocnosti. Slovensko ma teda v tomto smere co dohanat.
ucitelia najlepsie vedia, co icm chyba a co chcu zlepsit, aby fungovalo skolstvo efektivne. Uroven skolstva by mala urcovat uroven spolocnosti. Slovensko ma teda v tomto smere co dohanat.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno V krajine, ktora ma na to, aby generovala kvoli volebnemu vysledku jednej strany socialne alebo skor uplatkove balicky pre obcanov, mala by najst dostatok zdrojov pre zabezpecenie dostojnych podmienok pre vychovu a vzdelavanie.
V krajine, ktora ma na to, aby generovala kvoli volebnemu vysledku jednej strany socialne alebo skor uplatkove balicky pre obcanov, mala by najst dostatok zdrojov pre zabezpecenie dostojnych podmienok pre vychovu a vzdelavanie.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Healthcare Consulting & Research Center
rozhodne áno
Krištofovič Peter Krištofovič
majoritný akcionár a predseda predstavenstva
Salve Group, a.s.
rozhodne áno Reforma školstva by mala byť dlhodobá a hlboká, ale za 20 rokov, na rozdiel od ostatných odvetví, sa v školstve nič zásadné nezmenilo. Kým však nebude profesia učiteľa riadne honorovaná a post učiteľa nebude mať vážnosť , ktorú si zaslúži, dovtedy sa nič v celoplošnom meradle nezmení.
Reforma školstva by mala byť dlhodobá a hlboká, ale za 20 rokov, na rozdiel od ostatných odvetví, sa v školstve nič zásadné nezmenilo. Kým však nebude profesia učiteľa riadne honorovaná a post učiteľa nebude mať vážnosť , ktorú si zaslúži, dovtedy sa nič v celoplošnom meradle nezmení.
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
rozhodne áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Strýček Peter Strýček
generálny riaditeľ
Cofely východná Európa
skôr áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr áno
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr áno Skolstvo a vzdelavanie je oblast, ktore je v dlhodobom horizonte klucom k uspechu jednotlivcov aj spolocnosti. Je fakt, ze rezort skolstva nebol prioritou ziadnej ponovembrovej vlady. Ako otcovi deti, ktore cochvila zavitaju do skoly mi prirodzene zalezi na tom, aby dostali vzdelanie advekvatne 21. storociu.
Skolstvo a vzdelavanie je oblast, ktore je v dlhodobom horizonte klucom k uspechu jednotlivcov aj spolocnosti. Je fakt, ze rezort skolstva nebol prioritou ziadnej ponovembrovej vlady. Ako otcovi deti, ktore cochvila zavitaju do skoly mi prirodzene zalezi na tom, aby dostali vzdelanie advekvatne 21. storociu.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr áno Komentáre hovoria o nesprávnom načasovaní. Realita časového harmonogramu: Súčasná vláda už len svieti a kúri. Nová vláda v marci, sto dní koniec júna, prázdniny do septembra, migranti a sestričky do konca roka. Školstvo v nedohľadne. Iný pohľad: V týchto dňoch je výročie havárie raketoplánu Challenger. Prvou civilnou astronautkou bola učiteľka - symbol americkej spoločnosti.
Komentáre hovoria o nesprávnom načasovaní. Realita časového harmonogramu: Súčasná vláda už len svieti a kúri. Nová vláda v marci, sto dní koniec júna, prázdniny do septembra, migranti a sestričky do konca roka. Školstvo v nedohľadne. Iný pohľad: V týchto dňoch je výročie havárie raketoplánu Challenger. Prvou civilnou astronautkou bola učiteľka - symbol americkej spoločnosti.
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o. , Bratislava
rozhodne nie
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
rozhodne nie Racionálně uvažující člověk nemůže podporovat nesystémový, nátlakový prostředek jako je stávka. A už vůbec ne takový, kdy si stávkující učitelé berou jako vazaly děti a jejich rodiče. Mezi roky 1989 -2013 poklesl počet dětí na základních školách ze cca 725 tisíc na 427 tisíc, počet učitelů neklesnul, počet škol klesl o cca 10% ale počet učeben dokonce narostl! Je třeba provést zásadní reformu školství - a to jak základního, středoškolského i vysokoškolského!
Racionálně uvažující člověk nemůže podporovat nesystémový, nátlakový prostředek jako je stávka. A už vůbec ne takový, kdy si stávkující učitelé berou jako vazaly děti a jejich rodiče. Mezi roky 1989 -2013 poklesl počet dětí na základních školách ze cca 725 tisíc na 427 tisíc, počet učitelů neklesnul, počet škol klesl o cca 10% ale počet učeben dokonce narostl! Je třeba provést zásadní reformu školství - a to jak základního, středoškolského i vysokoškolského!
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
rozhodne áno Ak sa krajine darí a napriek "kontrolovaným" únikom na DPH sú verejné financie konsolidované, tak je nutné systémovo podporiť stredná vrstvu, kam z definície musia patriť aj učitelia (a zdravotné sestry, súdni úradníci atď). Podhadzovanie ohlodaných "balíčkov" spolu s marketingovým divadlom okolo vnímam ako dobre maskovaný výsmech strednej vrstve, ktorý určite k zlepšeniu vzdelávania neprispeje, mnoho ľudí znechutí a motivuje k odchodu.
Ak sa krajine darí a napriek "kontrolovaným" únikom na DPH sú verejné financie konsolidované, tak je nutné systémovo podporiť stredná vrstvu, kam z definície musia patriť aj učitelia (a zdravotné sestry, súdni úradníci atď). Podhadzovanie ohlodaných "balíčkov" spolu s marketingovým divadlom okolo vnímam ako dobre maskovaný výsmech strednej vrstve, ktorý určite k zlepšeniu vzdelávania neprispeje, mnoho ľudí znechutí a motivuje k odchodu.
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
skôr áno
Dula Radúz Dula
člen predstavenstva
Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky
rozhodne áno Potrebujeme hrubú čiaru za vecami, ktoré sa udiali/nediali posledných 20 rokov v školstve. Bez ohľadu na politickú príslušnosť ministra. Inak ako násilne sa to však určite nestane, inak by sa to stalo už dávno.
Potrebujeme hrubú čiaru za vecami, ktoré sa udiali/nediali posledných 20 rokov v školstve. Bez ohľadu na politickú príslušnosť ministra. Inak ako násilne sa to však určite nestane, inak by sa to stalo už dávno.
Kočan Rastislav Kočan
Chief Commercial Officer
GfK
rozhodne áno Kľúčové je zvýšenie kvality základných a stredných škôl. Zvýšenie platov učiteľov nie je dostatočná podmienka, ale je nevyhnutná. Ťažko očakávať zanietenie a kreativitu učiteľov, keď sa na uživenie rodiny musia ponáhľať do druhého zamestnania.
Kľúčové je zvýšenie kvality základných a stredných škôl. Zvýšenie platov učiteľov nie je dostatočná podmienka, ale je nevyhnutná. Ťažko očakávať zanietenie a kreativitu učiteľov, keď sa na uživenie rodiny musia ponáhľať do druhého zamestnania.
Strapko Richard Strapko
generálny riaditeľ
Aegon Životná poisťovňa, a.s., Bratislava
rozhodne áno Slovenské školstvo je dlhodobo finančne podhodnotené, rovnako ako samotní učitelia. Vzdelávanie a kvalita školstva musí byť ozajstnou prioritou tohto štátu, nie iba v rovine politických sľubov. Štrajk považujem za legitímnu voľbu učiteľov najmä preto, že iným možnostiam, ako zlepšiť stav v školách, sa doteraz nevenovala náležitá pozornosť.
Slovenské školstvo je dlhodobo finančne podhodnotené, rovnako ako samotní učitelia. Vzdelávanie a kvalita školstva musí byť ozajstnou prioritou tohto štátu, nie iba v rovine politických sľubov. Štrajk považujem za legitímnu voľbu učiteľov najmä preto, že iným možnostiam, ako zlepšiť stav v školách, sa doteraz nevenovala náležitá pozornosť.
Flimel Richard Flimel
predseda predstavenstva
JOJ Media House
skôr áno
Willmann Richard Willmann
riaditeľ
crooce.com
rozhodne nie Inštitút štrajku a celú tú hru na odbory a kolektívne vyjednávanie by som najradšej postavil mimo zákon. Štrajk je obyčajné a sprosté vydieranie. Ak sa niekomu nepáči učiť za podmienok aké má, môže dať výpoveď a ísť robiť inam alebo niečo iné. Dopyt / ponuka. Málo učiteľov = vyššie platy. Oni v podstate iba nariekajú, že je to zlé a nie sú ochotní spraviť nič, aby sa mali lepšie. Týmto cirkusom nevyriešia vôbec nič. Pridajú im v tom lepšom prípade k platu stovku. Ale to im život aj tak nezmení. Týmto samozrejme nespochybňujem, že ich ohodnotenie je v mnohých prípadoch viac než neadekvátne. O pracovných podmienkach ani nehovím. Slovenské školstvo je prakticky v rovnakom prúseri ako zdravotníctvo.
Inštitút štrajku a celú tú hru na odbory a kolektívne vyjednávanie by som najradšej postavil mimo zákon. Štrajk je obyčajné a sprosté vydieranie. Ak sa niekomu nepáči učiť za podmienok aké má, môže dať výpoveď a ísť robiť inam alebo niečo iné. Dopyt / ponuka. Málo učiteľov = vyššie platy. Oni v podstate iba nariekajú, že je to zlé a nie sú ochotní spraviť nič, aby sa mali lepšie. Týmto cirkusom nevyriešia vôbec nič. Pridajú im v tom lepšom prípade k platu stovku. Ale to im život aj tak nezmení. Týmto samozrejme nespochybňujem, že ich ohodnotenie je v mnohých prípadoch viac než neadekvátne. O pracovných podmienkach ani nehovím. Slovenské školstvo je prakticky v rovnakom prúseri ako zdravotníctvo.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne áno Rozhodne si ale tiež myslím, že treba paralelne prijať riešenia, ktoré povedú k diferenciácii platov podľa kvality, regiónov, špecializácie a podobných kritérií, ktoré sú v úspešných firmách desiatky rokov samozrejmosťou.
Rozhodne si ale tiež myslím, že treba paralelne prijať riešenia, ktoré povedú k diferenciácii platov podľa kvality, regiónov, špecializácie a podobných kritérií, ktoré sú v úspešných firmách desiatky rokov samozrejmosťou.
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Asset Management Slovenskej sporiteľne, správ. spol., a.s.
skôr nie
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr áno Myslím si ze školstvo je dlhodobo prehliadané aj napriek všetkým deklaráciami o potrebe zmien z úst našich politikov (a je jedno z ktorého politického subjektu sú). A pri plytvani prostriedkov akého sme v poslednom obdobi svedkami by vôbec nebol problém dohodnúť s učiteľmi nejaké kompromisné riešenie.
Myslím si ze školstvo je dlhodobo prehliadané aj napriek všetkým deklaráciami o potrebe zmien z úst našich politikov (a je jedno z ktorého politického subjektu sú). A pri plytvani prostriedkov akého sme v poslednom obdobi svedkami by vôbec nebol problém dohodnúť s učiteľmi nejaké kompromisné riešenie.
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
rozhodne áno
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Zanedbávanie školstva je typickým prejavom zlého smerovania našej spoločnosti. Je to pritom výkonná moc štátu, ktorá má najsilnejšie nástroje na to aby ovplyvnil ako sa bude spoločnosť vyvíjať. Je správne, že sa učitelia ozvali a je optimistickým poznaním, že ich požiadavky nachádzajú podporu aj mimo školstva.
Zanedbávanie školstva je typickým prejavom zlého smerovania našej spoločnosti. Je to pritom výkonná moc štátu, ktorá má najsilnejšie nástroje na to aby ovplyvnil ako sa bude spoločnosť vyvíjať. Je správne, že sa učitelia ozvali a je optimistickým poznaním, že ich požiadavky nachádzajú podporu aj mimo školstva.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
skôr áno Minimálne preto, že školstvo a vzdelávanie má priamu väzbu na výkonnosť a produktivitu ekonomiky. A dnes asi ťažko možno tvrdiť, že učitelia sú odmeňovaní podľa spoločenskej dôležitosti a významnosti. Problémy školstva vnímam ako riesené dlhodobo nekoncepčne a nesystémovo, čo sa postupne prejavuje v poklese kvality a využiteľnosti vedomostí absolventov. Ak učitelia situáciu vnímajú kriticky a nie je im umožnený adekvátny dialóg, je štrajk ich legitímnym nástrojom.
Minimálne preto, že školstvo a vzdelávanie má priamu väzbu na výkonnosť a produktivitu ekonomiky. A dnes asi ťažko možno tvrdiť, že učitelia sú odmeňovaní podľa spoločenskej dôležitosti a významnosti. Problémy školstva vnímam ako riesené dlhodobo nekoncepčne a nesystémovo, čo sa postupne prejavuje v poklese kvality a využiteľnosti vedomostí absolventov. Ak učitelia situáciu vnímajú kriticky a nie je im umožnený adekvátny dialóg, je štrajk ich legitímnym nástrojom.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr áno ked nic ine aspon to trochu uci - a nielen ucitelov - demokracii
ked nic ine aspon to trochu uci - a nielen ucitelov - demokracii
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
rozhodne áno Každé násilie sa končí strata mi, Priamymi alebo následnými. Uznávam,, že učitelia si zaplatia viac ako dostávajú, ale otázka znie, či je vôbec možné vyhovieť všetkým? Aj mnohí iní majú málo, ale dokážu dnes existovať aj pri skromných príjmoch.
Každé násilie sa končí strata mi, Priamymi alebo následnými. Uznávam,, že učitelia si zaplatia viac ako dostávajú, ale otázka znie, či je vôbec možné vyhovieť všetkým? Aj mnohí iní majú málo, ale dokážu dnes existovať aj pri skromných príjmoch.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
rozhodne áno Vačšina "projektov" a "balíčkov" tejto vlády by bola ľahko opomenuteľná v porovnaní s aspoň malým pozdvihnutím nášho potácajúceho sa školstva.
Vačšina "projektov" a "balíčkov" tejto vlády by bola ľahko opomenuteľná v porovnaní s aspoň malým pozdvihnutím nášho potácajúceho sa školstva.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Mám školopovinné deti a denne vidím, že učitelia dennodenne zápasia s mnohými problémami, ktoré sú zapríčinené finančným poddimenzovaním tohto sektora. Vidím tiež, že mnohí z nich sú ochotní toto učiteľské poslanie síce s ťažkosťami, ale napĺňať a dokonca investovať do našich detí veľa osobného času a osobných finančných prostriedkov. A to už musí skončiť, musíme dať učiteľom vyššie platy, povýšiť ich spoločenské postavenie a som presvedčený, že sa to spoločnosti vráti.
Mám školopovinné deti a denne vidím, že učitelia dennodenne zápasia s mnohými problémami, ktoré sú zapríčinené finančným poddimenzovaním tohto sektora. Vidím tiež, že mnohí z nich sú ochotní toto učiteľské poslanie síce s ťažkosťami, ale napĺňať a dokonca investovať do našich detí veľa osobného času a osobných finančných prostriedkov. A to už musí skončiť, musíme dať učiteľom vyššie platy, povýšiť ich spoločenské postavenie a som presvedčený, že sa to spoločnosti vráti.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr nie Právo na štrajk má každý, vrátane učiteľov. A z jednej strany ich požiadavky aj chápem. Na strane druhej, vyhlásiť ho ale takto krátko pred voľbami nepokladám za šťastné. Priživovať sa na ňom začali opoziční politici, hoci aj prezident Andrej Kiska priznal, že problém školstva je problémom všetkých doterajších vlád na Slovensku po roku 1993. Školstvo potrebuje zmenu, nie však politickú, ale odbornú. A to by mala byť jedna z hlavných úloh novej vlády u nás.
Právo na štrajk má každý, vrátane učiteľov. A z jednej strany ich požiadavky aj chápem. Na strane druhej, vyhlásiť ho ale takto krátko pred voľbami nepokladám za šťastné. Priživovať sa na ňom začali opoziční politici, hoci aj prezident Andrej Kiska priznal, že problém školstva je problémom všetkých doterajších vlád na Slovensku po roku 1993. Školstvo potrebuje zmenu, nie však politickú, ale odbornú. A to by mala byť jedna z hlavných úloh novej vlády u nás.
Hoschek Zdenko Hoschek
riaditeľ
portál ZlavaDna.sk
skôr áno Školstvo je poddimenzované nie len finančne, ale aj z pohľadu celkovej ochoty tejto i predchádzajúcich vlád riešiť komplexnú reformu vzdelávacieho systému. Zvýšenie platov síce všetky problémy nevyrieši, no v štátnom rozpočte sa prideľovali a prideľujú zdroje na menej dôležité priority, než akou by mali byť učitelia.
Školstvo je poddimenzované nie len finančne, ale aj z pohľadu celkovej ochoty tejto i predchádzajúcich vlád riešiť komplexnú reformu vzdelávacieho systému. Zvýšenie platov síce všetky problémy nevyrieši, no v štátnom rozpočte sa prideľovali a prideľujú zdroje na menej dôležité priority, než akou by mali byť učitelia.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní