Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Test BMW 430i Cabrio: Berte ho so zadným pohonom

19.10.2016, 05:00 | Ľuboš Mistrík | © 2016 News and Media Holding

Veľká časť predaných nových áut prémiových nemeckých značiek má pohon všetkých kolies. Pritom BMW bolo vždy synonymom jazdy dverami napred a hravej radosti z posunov zadku do rôznych strán. Najnovší kabriolet 430i, ktorý už po novom neoznačuje šesť, ale len štvorvalec, to potvrdzuje.

  • Tlačiť
  • 2

Pevná strecha

Na prvý pohľad je so zatiahnutou strechou nenápadný a pôsobí ako dobre postavené športové kupé. OK, zadok je z niektorých uhlov trochu priveľký, ale vzhľadom na veľkosť strechy sa to dá očakávať. Ako celok však pôsobí vyvážene a bez strechy vyslovene atraktívne. Dokonca si ho ľahko možno pomýliť s vrcholným "emkovým" modelom.

Testovaný kus sa naňho pomaly doťahuje aj cenovkou. BMW si ho cení na 74-tisíc eur s daňou. Treba si však všimnúť drahý príplatkový lak, luxusné sfarbenie interiéru a množstvo ďalšej výbavy. Dotykový tablet idrive, nastaviteľný podvozok, M paket.

BMW 430i CabrioZdroj: Ľuboš Mistrík

A, samozrejme, atmosféra je typická pre BMW, čo znamená veľmi tradičné rozmiestnenie prvkov, ale aj vôňa či kvalitné materiály. Okrem toho s vytiahnutou strechou výborná izolácia od okolia a ticho. Ak dám strechu dole, aj diaľničné rýchlosti sú v pohode s namontovaným deflektorom na zadných sedadlách. V chladnom počasí pomáha príjemný teplý vzduch fúkajúci na krk.

Operácie so strechou sú jednoduché a zaberú jedno stlačenie tlačidla. Celé divadlo potom trvá cca 20 sekúnd, automobilka pridala aj možnosť elektronicky zdvihnúť batožinu v kufri pre lepšie nakladanie vecí. Vtedy auto už ozaj pripomína transformer.

BMW 430i CabrioZdroj: Ľuboš Mistrík

Ako to jazdí

Pod kapotou je vylepšený štvorvalcový dvojliter pôvodne známy ako 28i. Hoci nemá toľko charakteru a zvuku ako jeho predchodca so šiestimi valcami, sily má dostatok. Ani zvuk nie je na zahodenie, hlavne bez strechy sa dočkáte práskania pri radení nahor a brblania pri pustení plynu.

Ale testovaný kus je v prvom rade o pohone zadných kolies. V čase štvorkoliek pomaly aj na bicykloch prináša tradičná "zadokolka" už zabudnutú radosť z hier s plynom, a to najmä keď trochu naprší. Vtedy sa kultivované a luxusné 430i zmení na starú školu, ktorá s vypnutou stabilizáciou hádže zadkom na každej neopatrnejšie prejdenej križovatke.

BMW 430i CabrioZdroj: Ľuboš Mistrík

A keď nájdete dostatočne veľký voľný priestor po daždi, stiahnite si strechu a vychutnajte si všetky zvuky menších či väčších driftov a vôňu páliacich sa pneumatík, pokiaľ už asfalt trochu schne. Poznámka pre zástupcov BMW - toto, samozrejme, nie je vlastná skúsenosť.

Nový motor sa okrem odlišného charakteru zvuku výrazne podpisuje aj pod nižšiu spotrebu - dosiahnutých 8,2 litra na 100 kilometrov, kde je aj využívanie schopností auta, by bolo pri šesťvalci nereálne číslo.

BMW 430i CabrioZdroj: Ľuboš Mistrík

Verdikt

Kúp BMW so zadným pohonom, zachrániš históriu. Nehovoriac o dobrom benzínovom motore a príťažlivom obale bez strechy. Takáto štvorka bude robiť radosť nielen pri večernej jazde mestom, ale aj v zákrutách nad ním.

Plusy Mínusy
jazdné vlastnosti nostalgia za šesťvalcom
dizajn so strechou aj bez zvuk mohol byť výraznejší
fúkanie vzduchu na krk
slušná spotreba
bohatá výbava

BMW 430i CabrioZdroj: Ľuboš Mistrík

Technické údaje BMW 430i Cabrio
Parameter Hodnota
Motor 2,0 benzín
Výkon (kW (k) pri ot/min) 185 (252) pri 5200
Krútiaci moment (Nm pri ot/min) 350 pri 1450-4800
Pohon zadných kolies
Zrýchlenie - 0 na 100 km/h (s) 6.3
Spotreba - mesto/mimo mesta/kombinovaná (l/100 km) 7,9/5,3/6,3
Priemerná spotreba užívateľov podľa Spritmonitor.de n
Objem kufra - strecha dole/hore (l) 220/370
Pohotovostná hmotnosť (kg) 1735
Rozmery - dĺžka/šírka/výška (mm) 4638/1825/1384
Cena (eur s DPH) úplný základ 44 800; tento kus 74 062
  • Tlačiť
  • 2