Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

TREND test Mini Coupé Cooper S

08.02.2012, 10:02 | Jozef Prosnan | © 2012 News and Media Holding

Zábavné autíčko s náturou motokáry

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

Mini

Keď v polovici roka 2009 značka Mini oslávila okrúhle päťdesiatiny štúdiou kupé, zároveň si otestovala ohlas potenciálneho trhu. Pravdepodobne bola priaznivá, keď vlani spadol závoj zo sériového modelu. Má dvojmiestnu karosériu, pod prednou kapotou alternujú tri benzínové tisícšesťstovky diferencovaného maximálneho výkonu a jeden dvojlitrový diesel. Ako je to pri Mini už zaužívané, výkon pohonných jednotiek determinuje špecifické typové označenie Mini Cooper (90 kW/122 k), Mini Cooper S (135 kW/184 k), Mini John Cooper Works (155 kW/211 k) a Mini Cooper SD (105 kW/143 k). My sme otestovali druhý najvýkonnejší derivát vybavený šesťstupňovou automatickou prevodovkou Steptronic. Po skúsenostiach s rodokmeňom Mini očakávania sa blížili k maximu.

Charizma kontra fotoobjektív

Pri kreovaní dvojdverovej karosérie Mini Coupé autori údajne hľadali inšpiráciu v radosti z jazdy. Rezultuje kabína v tvare pretekárskej helmy, ktorá je zakotvená v automobilovej histórii podobne ako značka Mini. Mladšej generácii, zvyknutej skôr na integrálne prilby, bude asi viac konvenovať porovnanie s dozadu obrátenou šiltovkou. Prečo nie. No medzi diskutérmi nenachádza jednoznačný ohlas. TREND stojí na strane sympatizantov. Aj keď Mini Coupé patrí k autám, ktoré nepatria k tým najfotogenickejším. Asi preto, že charizmu, ktorú pri osobnom stretnutí doslova vyžaruje, fotoobjektív občas odfiltruje.

Mini retro kolorit

Veľké ťažké dvere, vysoké prahy, nízky posed. Toto konštatovanie vždy osloví športovo založeného vodiča. Ten sa nebude sťažovať, že pri pokusoch uchopiť bezpečnostný pás hrozí vykĺbenie ramena. Pohľad na pracovisko vodiča – originálne Mini. Do jeho retro koloritu už notoricky patrí na pohľad nezmyselný, ale krásny obrovský rýchlomer v strede palubnej dosky. Aspoň má spolujazdec vodiča pod kontrolou. A v centre zorného poľa na stĺpiku volantu zas čnie otáčkomer motocyklového typu. Paralelne sprostredkováva (špeciálne pre vodiča) aj rýchlosť v digitálnej podobe. Hrubý veniec volantu orientovaný takmer kolmo k smeru jazdy dobre padne do dlaní. Spínače audiosystému a tempomatu na jeho ramenách sú však trochu malé. Namiesto kolískových radiacich elementov automatickej prevodovky by lepšie vyhoveli lopatky pod volantom. Stredový panel s leteckou fazónou vzorne zoradených, a tým aj trochu neprehľadných ovládacích „klapiek“  k Mini patrí ako k autu kolesá. No v prvom rade sú tu štandardne montované nízko ukotvené a anatomicky tvarované športové sedadlá v kombinácii koža/textil. Bez nich by sa toto kupé ani nemalo predávať. Do základnej verzie Cooper sú však len za príplatok. Aj keď je kupé v porovnaní s hatchbackom nižšie, zásluhou dvoch priehlbín v čalúnení stropu je miesta nad hlavou dostatok. Výhľad dopredu a do strán bez pripomienok. Zato úzky priezor zadného okna už takéto konštatovanie neumožňuje. A keď sa po prekročení osemdesiatky zdvihne zadný spojler, z toho mála ešte ukrojí.

Najväčší kufor spomedzi Mini

K zadným sedadlám sa netreba pchať, v Mini Coupé žiadne nie sú. Aj keď sa rázvor oproti hatchbacku nezmenil. Na ich úkor zväčšená prepravná kapacita vzrástla na 280 litrov. To znamená, že práve Coupé má v rodine Mini trochu paradoxne najväčší kufor. Predné sedačky od neho oddeľuje stena vykladaná reproduktormi kvalitného príplatkového audiosystému Harman/Kardon. Dvierka zas sprístupňujú trochu malý otvor do kufra. Pripomína lyžiarsky tunel. Veľké zadné veko (alebo ak chcete zadné dvere) sprostredkováva skvelý prístup do pomerne rozložitých útrob. Testovaný exemplár obúva pneumatiky run-flat, a tak pod krycou doskou rezervu nenájdete. K zdviháku sa dá uložiť ešte zopár užitočných drobností.

Ostrejšie echo tisícšesťstovky

Pomaly kultovú benzínovú prepĺňanú tisícšesťstovku, aktuálne vyladenú na maximálny výkon 135 kW (184 k), TREND už párkrát prevetral v testoch starších súrodencov kupé. Motor je jeden z najlepších agregátov vo svojej kubatúre vôbec. Pružný, dravý. Športový režim ešte zvýši tlak turbodúchadla, špička krútiaceho momentu poskočí z 240 na 260 Nm a odozva na pokyn akcelerátora je ešte promptnejšia. To všetko sprevádza naliehavé športové echo. K takémuto motoru (subjektívne) viac pasuje manuálna prevodovka, ale aj v tandeme so šesťstupňovým automatom Steptronic si náročnejší vodič príde na svoje. Pod plným plynom radí pri 6 500 otáčkach, podraďovanie v manuálnom móde sprevádza efektná dávka medziplynu. Po uvoľnení akcelerátora zas sluch atakuje mumlanie a praskanie z dvojitého výfuku. Inak s kupé, ktoré prekoná stovku v čase cca siedmich sekúnd, je naozaj pasia predbiehať. A keď o nič nejde, dokáže byť aj celkom úsporné. Na testovacom okruhu jeho palubný počítač zaknihoval výsledných 7,4 /100 km.

Doma na pretekárskom okruhu

Pevná karoséria sa nevlní, charakteristika pruženia je tvrdá, príplatkové pneumatiky formátu 205/45 R17 tiež nemajú chybu. Keď ešte zakalkulujeme citlivé strmé riadenie, potom nie je problém trafiť každý oblúk rovno na komoru. Odľahčená zadná náprava po ubratí plynu vybočuje a robí z nedotáčavého kupé pretáčavé. Udržiavať tak smer v zákrute sa dá občas len dávkovaním plynu. Skrátka – zábavné autíčko s náturou motokáry. Ako stvorené na šantenie po pretekárskom okruhu s kvalitným asfaltovým kobercom. Ale jazda s Mini Coupé po bežných plebejských komunikáciách emócie už dosť výrazne ochladzuje. Nejde ani tak o všadeprítomné rýchlostné limity, do ktorých sa táto hračka akosi nechce zmestiť. Problematickejší je  podvozok, ktorý identifikuje hrbolce aj tam, kde doposiaľ absentovali. Jazda je dosť „uskákaná“, aj keď ostrejšie zlomy obchádzame širokým oblúkom. K dispozícii je za príplatok pritom ešte tvrdšia charakteristika. Ešteže robustná konštrukcia a dobrá izolácia redukuje hluk podvozka. Menej odolným náturám odporúčame nepriplácať si sedemnástky a uspokojiť sa so štandardným šestnásťpalcovým rozmerom.

Záver

Tak s týmto autom s davom rozhodne nesplyniete. Už preto, že je Mini. V porovnaní so súrodencami má ešte expresívnejší dizajn, je nižšie, ešte rozkročenejšie – skrátka športovejšie. Len dvojmiestne usporiadanie môže percento potenciálnych záujemcov odradiť. Nie je to však rodinné auto, ani sa tak zvonku netvári. Preto tí, čo si naň robia „zálusk“, skôr ocenia väčší batožinový priestor. Dynamika, stabilita, ovládateľnosť a radosť z jazdy už k značke Mini tradične patria. Tvrdý podvozok tiež. Ale kupé sleduje túto líniu ešte dôslednejšie. Na kvalitných asfaltových kobercoch, aké sa ešte stále vyskytujú v hojnom počte napríklad v susednom Rakúsku, ten rozdiel nemusí byť citeľný. Na Slovensku je. A očakávania TRENDU? Vrchovato naplnené.

Najvýznamnejšie prvky štandardnej výbavy

ABS, EBD, DSC, štyri airbagy, športový kožený volant, posilňovač riadenia v závislosti od rýchlosti, šesťstupňová manuálna prevodovka, dvojmiestny interiér, športové sedadlá, palubný počítač, klimatizácia, audiosystém Mini CD, aktívny zadný spojler, spínač štart/stop, parkovací systém PDC, alarm, imobilizér, tónované sklá, indikátor tlaku v pneumatikách, šestnásťpalcové disky kolies z ľahkých zliatin...

Najvýznamnejšie prvky doplnkovej výbavy

DTC, automatická prevodovka Steptronic, automatická klimatizácia, kožené čalúnenie sedadiel, vyhrievanie sedadiel, aerodynamický kit, športový podvozok, rekuperácia brzdnej energie, rádio Mini Visual Boost, súprava Bluetooth hands free, dažďový senzor, automatická funkcia štart/stop, multifunkčný volant, balík vonkajších zrkadiel, elektrické sklápanie a vyhrievanie vonkajších zrkadiel, adaptívne svetlomety, ostrekovače svetlometov, predné hmlovky, zrkadlá s automatickou zmenou odrazu, sedemnásťpalcové disky kolies z ľahkých zliatin...

Hodnotenie

+

Expresívny dizajn

Robustná konštrukcia

Komunikatívne riadenie

Ovládateľnosť

Výkonný a relatívne úsporný motor

Mimoriadne tvrdý podvozok

Len dve miesta na sedenie

Mini Coupé Cooper S a porovnateľné automobily na slovenskom trhu

Mini Coupé Cooper S

Peugeot RCZ 1,6 THP

Renault Mégane Coupé GT 2,0 TCe

VW Scirocco 2,0 TSI

Alfa MiTo 1,4T Quadrifoglio Verde

Zdvihový objem motora (ccm)

1 598

1 598

1 998

1 984

1 368

Usporiadanie a počet valcov

R4

R4

R4

R4

R4

Maximálny výkon [kW (k) pri ot./min.]

135 (184)/5 500

115 (156)/6 000

132 (180)/5 500

155(210)/5 300 – 6 200

125 (170)/5 500

Maximálny krútiaci moment (Nm pri ot./min.)

240 – 260/1 600 – 5 000

240/1 400

300/2 250

280/1 700 – 5 200

230-250/2 500

Prevodovka

6-st. automatická

6-st. automatická

6-st. manuálna

6-st. automatická

6-st. manuálna

Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s)

7,1

8,4

7,8

6,9

7,5

Maximálna rýchlosť (km/h)

224

212

230

238

219

Priemerná spotreba EU (l/100 km)

6,4

7,3

7,6

7,5

6,0

Rázvor (mm)

2 467

2 596

2 640

2 578

2 510

Počet miest na sedenie

2

4

5

4

4

Objem batožinového priestoru (l)

280

320

344

312

312

Cena základného modelu s DPH (€)

27 053

28 550

20 480

29 070

21 990

Pozn.: Do cien sa premieta aj ďalšie vybavenie nad rámec parametrov uvedených v tabuľke, pričom cena príplatkovej výbavy nie je započítaná v cene vozidla
PRAMEŇ: technická dokumentácia výrobcov a importérov

Foto – BMW

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Mini