Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

5 faktov o aute, ktoré sa bude vyrábať v Nitre

01.12.2016, 05:00 | jmr | © 2016 News and Media Holding

Automobilka Jaguar-Land Rover sa chystá na Slovensku vyrábať model Discovery. Pre britského výrobcu je jedným z najdôležitejších, keďže predstavuje pokračovanie 27-ročnej tradície. Na Slovensku začína s cenou 51 698 eur.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Päť dôležitých faktov o novej generácii Land Roveru Discovery:

1. Bude mať pod kapotou aj štvorvalce

Pod veľkou kapotou bude v základných výkonových stupňoch dvojlitrový naftový štvorvalec zo série agregátov Ingenium. Napriek malému objemu dokáže ponúknuť výkon 132 kW (180 k) s krútiacim momentom 430 Nm v základnom nastavení.

Výkonnejšia alternatíva agregátu poskytne až 177 kW (240 k) a 500 Nm. Oba motory budú kombinované výlučne s osemstupňovým automatom od ZF.

Land Rover má však v ponuke aj väčšie agregáty. Naftový šesťvalec do V s objemom 3 litre má výkon 190 kW (258 k) a krútiaci moment 600 Nm. Prevodovka má rovnaké parametre ako pri dvojlitri. Jedinou benzínovou alternatívou bude 3,5-litrový šesťvalec dosahujúci 250 kW (340 k) a 450 Nm.

Pozitívom pri veľkom aute, z hľadiska výkonu a aj spotreby, je hmotnosť, ktorá medzigeneračne klesla až o pol tony.

Land Rover Discovery - v ponuke sú štyri agregátyZdroj: Land Rover

2. Pohodlne odvezie sedem ľudí

Land Rover tvrdí, že ponúka dostatok miesta pre siedmich ľudí a to bez nutnosti uskromňovania sa. Celkom tomu nasvedčujú aj parametre. Priestor na zvislú časť tela je v prvom rade 1001 milimetrov, v  strednom 991 a v treťom stále výborných 962 milimetrov. Na kolená sú hodnoty 993/954/851 milimetrov.

Aj keď je vztýčených všetkých 7 sedadiel, stále zostáva batožinový priestor 258 litrov. Po sklopení posledných dvoch sedadiel sa objem zväčší na 1137 litrov. Sedadlá sa dajú sklopiť aj cez aplikáciu v mobilnom telefóne.

Land Rover Discovery - nie je len pozlátkom do mestaZdroj: Land Rover

3. Ponúkne až 9 USB portov

Interiér bude mať až 9 USB portov. Okrem nich bude dostupných 6 klasických 12-voltových zásuviek a až 8 zariadení môže byť pripojených na vstavaný wi-fi hotspot. Keď práve nebudete používať iPad, tak ho môžete odložiť do stredovej konzoly, kam nevojde len jeden, ale rovno štyri.

Vrcholný zvukový systém nesie meno výrobcu Meridian a má výkon až 825 wattov. Na reprodukciu využíva 14 reproduktorov, 16-kanálový zosilňovač a ovláda sa cez 10-palcový kapacitný displej. Ten môže mať funkciu Dual View, keď vodič vidí niečo iné ako spolujazdec.

Land Rover Discovery - v interiéri je až 9 USB portovZdroj: Land Rover

4. Pripomína Range Rover

Tvarovo sa nová generácia výrazne odlišuje od predchodcu. Prísne pravouhlé tvary sú minulosťou a skôr ako LR4 pripomína nová generácia Range Rovery. Výklopná časť v batožinovom priestore dokonca umožňuje sedieť ako v pôvodných modeloch s dvojdielnym vekom kufra. Výklopný segment unesie až 300 kilogramov, čo znamená troch ľudí.

Veľkosť auta a výkonné motory zabezpečujú, že Discovery, okrem verzií so základným 132 kW (180 k) motorom, dokáže potiahnuť príves s hmotnosťou až 3,5 tony. Na pomoc pri ťahaní prívesu prichádzajú elektronickí pomocníci, z ktorých najpoužívanejší bude kamerový systém na bokoch auta.

Land Rover Discovery - predstavili ho pri veľkom LeguZdroj: Land Rover

5. Stále zvláda terén

Land Rover prehlasuje, že aj napriek civilnejšiemu vzhľadu zvládne statočné pasovanie s terénom. Veď prejazdový uhol, pri voľbe príplatkového vzduchového podvozka je až 27,5 stupňa. To je, podľa dostupných informácií, lepšia hodnota ako má naozaj terénny Jeep Wrangler Unlimited.

Naviac nájazdový uhol, za predpokladu vzduchu, je 34 stupňov a odjazdový tiež úctyhodných 30 stupňov. Naviac Disco zvláda aj brodenie vodou s hĺbkou až do 900 milimetrov. Pokročilé systémy a nastavenia podvozku, motora a prevodovky nedovolia zapadnúť ani začiatočníkovi. V mestskej džungli, kam sa väčšina kusov dostane, by to bol značný problém.

Land Rover Discovery - zabúda na hranaté tvary predchodcuZdroj: Land Rover

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy automobilový priemysel, Jaguar Land Rover