Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako som si prestal dláždiť cestu do pekla a maximálku už nemusím

25.12.2017, 11:04 | Jozef Prosnan | © 2017 News and Media Holding

Kedysi som testovaným autám maximálnu rýchlosť poctivo meral. Na ten účel som si vyhliadol zaujímavý úsek diaľnice z Bratislavy smerom k hraničnému priechodu Rajka hneď po jeho otvorení. Kvalitný asfalt, široká vozovka, minimálne premávka (áno, aj taká bola). Jej tiahle oblúky majú také veľké polomery, že neprekážajú. Myslel som si.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

autá

Moje predsavzatie ako prvé nahlodalo v roku 2003 Audi A8 4,2 l TFSI Quattro. Ručička jeho rýchlomeru pri 250 km/h nespomalila. Ďalej stúpala až na 280. Vzápätí som musel náhlivo brzdiť, inak by som vbehol do Maďarska (ešte sme neboli v Schengene). Neskôr som sa zástupcu importéra pýtal, či rýchlomer môže až tak okato klamať. Odpovedal, že testovací exemplár asi nemá obmedzovač.

Položil som si otázku, či mi stojí za to pokúšať anjelov strážnych s autami, ktorým je aj táto diaľnica krátka. Pohár pretiekol v roku 2006. Dostal som do rúk BMW M6 s vidlicovým desaťvalcom (373 kW/507 k) a zadným pohonom.

Audi A8Zdroj: Audi

Na rozdiel od luxusného Audi A8 toto premotorované športové kupé sa až do Maďarska nepýtalo. Stovku podľa mojich stopiek prekonalo päť sekúnd po štarte a strelku otáčkomeru zabrzdil v rozlete obmedzovač nastavený na 270 km/h až šokujúco rýchlo.

Bolo by to v pohode, keby tesne pred testom nepršalo. Oblúky diaľnice, ktoré som za sucha ani nevnímal, sa mi na vode zrazu zdali až neskutočne ostré. To bol zážitok. Rev desaťvalca a drsné radenie prevodovky SMG, ktoré som cítiil až kdesi v mieche, ako by mi na vodnom filme dláždili cestu do pekla.

Keď som potom zastavil, rozhodnutie dozrelo: stačilo! Aj teraz si občas maximálku vyskúšam, ak tuším, že to bude stáť za to, a za optimálnych podmienok. Ale som celkom rád, že som si svojho času vedel povedať, že toto už nemusím.


Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 50/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 5

Tagy autá