Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hitlerov supermercedes sa nepredal. Chceli za neho príliš veľa

20.01.2018, 10:26 | ČTK

Historický Mercedes, vyrobený pred osemdesiatimi rokmi podľa špeciálnych požiadaviek nacistického diktátora Adolfa Hitlera, sa tento týždeň dražil spolu s ďalšími automobilovými veteránmi v aukcii v Spojených štátoch.

  • Tlačiť
  • 1

Hitlerov luxusný kabriolet Mercedes-Benz 770K sa ale nepredal, pretože nikto nebol ochotný zaplatiť ani minimálnu požadovanú cenu desať miliónov dolárov (8,2 mil. eur). Agentúre EFE to potvrdila aukčná sieň Worldwide Auctioners.

Za čierny Mercedes, v ktorom sa okrem Hitlera viezol pri návšteve Nemecka napríklad taliansky fašistický diktátor Benito Mussolini, bol jeden záujemca ochotný dať maximálne sedem miliónov dolárov. Desať percent z predajnej ceny pritom malo ísť na vzdelávací program o holokauste.

Vozidlá Mercedes-Benz 770K sa vyrábali v 30. rokoch minulého storočia a tento konkrétny kus si objednal so špeciálnymi požiadavkami Hitler. Ide síce o kabriolet, ale automobil je vybavený nepriestrelným sklom aj pancierovaním vo dverách, zadnej časti a v podlahe.

Neprehliadnite

V roku 1945 supermercedes zabavila americká armáda, ktorá ho používala vo Francúzsku. Nasledujúci rok sa voz stal súkromným majetkom a bol prevezený do USA. Tam ho majiteľ požičiaval na rôzne prehliadky, napríklad vojnových veteránov. V roku 2004 zakúpil Hitlerov Mercedes európsky majiteľ spolu s ďalšou dvadsiatkou vozidiel tejto značky.

V posledných rokoch sa v aukcii predal za vysoké sumy rad drobností patriacich Hitlerovi. Napríklad predvlani v júni sa v Mníchove vydražil jeden pár Hitlerových ponožiek za zhruba 21-tisíc dolárov.

V roku 2011 sa napríklad v aukcii v Británii predala za 3 000 dolárov Hitlerovo posteľná bielizeň s vyšívanou svastikou a diktátorovým iniciálami, tento rok vo februári zas v USA vydražili za 243-tisíc dolárov Hitlerov telefón.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Adolf Hitler, aukcia, dražba, Mercedes, Mercedes-Benz