Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Japonci vymyslia prvé dopravné predpisy pre aeromobily

04.07.2018, 08:15 | ČTK

Japonská vláda chce do roku 2020 vytvoriť prvé dopravné predpisy pre lietajúce autá. Zaoberať sa nimi má zvláštna rada, v ktorej zasadnú technologickí vývojári a ministerskí úradníci, napísal denník The Daily Telegraph. Krajina chce mať lietajúce vozidlá v prevádzke do roku 2023.

  • Tlačiť
  • 0

Rada by sa prvýkrát mala zísť do konca tohto roka a vytvoriť by mala reguláciu a štandardy pre novú generáciu aeromobilov. Výsledok by mal byť ukážkou japonského technologického rozvoja na letných olympijských hrách v Tokiu v roku 2020.

Tokio predpokladá, že prvé lietajúce autá by mohli byť používané ako doprava v horskom teréne a na odľahlých japonských ostrovoch, uviedol hovorca japonskej vlády Jošihide Suga. Dôležitú úlohu majú zohrať pri záchranných operáciách, prírodných katastrofách a uľaviť by mohli aj vyťaženým japonským cestám.

Neprehliadnite

Vývojom nových technológií pre aeromobily sa už zaoberá viacero japonských start-upov. Najnovšie elektrické prototypy pripomínajú veľké bezpilotné stroje schopné vertikálnych vzletov aj pristátia.

Napriek tomu, že z technologického hľadiska dochádza k veľkému rozvoju, Tokio zatiaľ nestanovilo žiadne bezpečnostné opatrenia ani operačné regulácie pre lietajúce autá. V novo zostavenej rade tak okrem iného zasadnú aj ministri hospodárstva, dopravy, infraštruktúry a cestovného ruchu.

„Svet je stále viac urbanizovaný a doprava v mestách sa stále zhoršuje, budovať a udržiavať cesty je navyše nákladné,“ povedal šéf projektu pre vývoj lietajúcich áut Cartivator Rjútaró Mori, ktorý vládne kroky ocenil. Aeromobily podľa neho môžu vyriešiť dopravné, ale aj ekonomické problémy.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy aeromobil, Japonsko, zákon

Diskusia (0 reakcií)