Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lamborghini Aventador SVJ má najvýkonnejší dvanásťvalec zo Sant’ Agaty

29.08.2018, 13:45 | jmr | © 2018 News and Media Holding

Lamborghini má už s označením SVJ skúsenosti, používa ho ešte od čias prvého modelu Miura. Najnovšie sa tejto verzie dočkal aj Aventador, čím automobilka stanovila nový vrchol ponuky svojich modelov.

  • Tlačiť
  • 0

Aventador SVJ využíva systém ALA druhej generácie. Skratka znamená Aerodinamica Lamborghini Attiva, čiže systém aktívnej aerodynamiky.Základnou úlohou aktívnej aerodynamiky je prispôsobiť auto aktuálnemu použitiu. Buď dáva maximálny prítlak, alebo nastaví prvky na najmenší aerodynamický odpor.

Séria klapiek systému ALA dokáže prepnúť v priebehu 500 milisekúnd. Ak sú klapky vpredu zavreté, auto má najvyšší možný prítlak. Ak sú otvorené, vzduch obteká lepšie a znižuje tak odpor vzduchu. S otvorenými klapkami je auto vhodné na šprinty a vysoké rýchlosti.

Rovnaký princíp využívajú aj klapky vzadu. Zadná časť má naviac smerové klapky, ktoré usmerňujú vzduch doľava, alebo doprava. To má pomôcť zatáčaniu v rýchlych prejazdoch. Systém zvyšuje prítlak na tej strane, kde je to práve nutné.

Lamborghini Aventador SVJ - vzduch dokáže usmerniť podľa potreby vľavo aj vpravoZdroj: Lamborghini

Najvýkonnejší dvansáťvalec automobilky má výkon 566 kW (770 k) a krútiaci moment 720 Nm. Motor V12 je stále atmosférický. Na stovke je SVJ v priebehu 2,8 sekundy, dvojstovka je záležitosť 8,6 sekundy. Maximálne dokáže vyvinúť 350 kilometrov za hodinu.

Pozornosť Lamborghini venovalo aj brzdám. Zo stovky zastaví na tridsiatich metroch. Kvôli lepšiemu ovládaniu má aj SVJ natáčanie zadnej nápravy a pneumatiky Pirelli P Zero Corsa vyvinuté špeciálne pre tento model.

Automobilka vyrobí 963 kusov SVJ, z čoho 63 bude špeciálny model SVJ 63, ktorý si pripomína založenie automobilky v roku 1963. Cena SVJ je takmer pol milióna eur.

Lamborghini Aventador SVJ - prvky aktívnej aerodynamiky sú na oboch koncochZdroj: Lamborghini

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Lamborghini

Diskusia (0 reakcií)