Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Možno prevádzať bonusy z povinného ručenia?

10.12.2018, 00:00 | PR

Inzercia | To závisí od viacerých faktorov. Bonusy z povinného zmluvného poistenia sú evidované v každej poisťovni aj Slovenskej asociácii poisťovní.

  • Tlačiť

Je to buď na rodné číslo, alebo na identifikačné číslo organizácie. Archív eviduje každú poistku na povinné zmluvné poistenie, skrátene PZP, ktorá bola uzatvorená na dané rodné číslo alebo na IČO organizácie, taktiež či a koľko dopravných nehôd držiteľ tejto poistky spôsobil. Podľa týchto dát potom každá poisťovňa určuje takzvané bonusy z povinného zmluvného poistenia, zjednodušene povedané, ako dlho ste boli poistení a koľko nehôd ste spôsobili.

Z toho tiež vyplýva, ako je možné bonusy prevádzať. Ak ide o fyzickú osobu, bonusy sa viažu k osobe, nie k vozidlu. Ak si kúpite nové auto alebo si chcete existujúce auto pripoistiť, je možné bonusy z vášho predchádzajúceho PZP previesť na nové poistenie. To vám umožní novú poistku zlacniť, niekedy aj výrazne. Maximálna zľava za bonusy môže dosiahnuť až polovicu z ceny, ktorú by dostal vodič bez akýchkoľvek bonusov.

Tiež je možné použiť bonusy z povinného zmluvného poistenia na havarijné poistenie. Väčšina poisťovní pri dojednaní havarijného poistenia zohľadňuje vašu históriu z povinného ručenia a ak jazdíte bez nehôd, dá vám zľavu aj na havarijné poistenie.

U organizácie je to podobné. Bonusy sa viažu na organizáciu, nie na auto alebo na vodiča. Z toho tiež vyplýva, že bonusy nie je možné previesť z fyzickej osoby na organizáciu alebo obrátene.

Na to väčšinou doplatia vodiči, ktorí nejakú dobu jazdili so služobným autom a potom si kúpili vlastné vozidlo. Hoci jazdia bez nehôd a zaslúžili by si lepšiu cenu, nemajú žiadny záznam na svoje rodné číslo a poisťovňa tak nie je schopná odhadnúť, ako dobre, či zle jazdia. Preto im žiadnu zľavu nedá.

Pozor tiež na flotilové poistenie. Krátkodobo sa môže vyplatiť, ale tu platí to isté, čo u organizácie. Poistka nie je evidovaná na vaše rodné číslo, teda nemáte záznam a pri dojednaní ďalšej poistky na vás zaplatíte výrazne viac, pretože nebudete mať žiadne bonusy.

  • Tlačiť

Tagy PR články