Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Aké bude nové luxusné SUV z Bratislavy? BMW X6 by sa malo triasť

11.04.2017, 22:00 | jmr | © 2017 News and Media Holding

V bratislavskej fabrike Volkswagenu budú vyrábať ďalšie SUV. Po Volkswagene Touareg, Audi Q7, Porsche Cayenne a čiastočne Bentley Bentayga to bude nový model Q8. Oproti Q7 bude výraznejší. Najmä imidžom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 11

Tagy

Audi

Audi Q8 bude čerpať z riešení Q7, ale bude mať zaujímavejšiu karosériu, ktorá by sa dala nazvať ako terénne štvordverové kupé. Za šialeným označením triedy je konkurent BMW X6 a Mercedes GLC Coupe.

Neprehliadnite

Podľa vyjadrení predstaviteľov Audi má nové SUV ponúkať priestrannosť kombinovanú s emotívnym dizajnom a najnovšie asistenčné technológie a informačno-zábavné systémy. Konkrétnejšie informácie zatiaľ automobilka neprezentovala, ale mnohé, vrátane tvarov, dokážu naznačiť dva koncepty Q8 z nedávnych autosalónov.

Audi Q8 koncept - zvažujúca sa strecha je menej radikálna ako v BMW X6Zdroj: Audi

V Detroite začiatkom roka debutoval modrý koncept Q8. Ten ponúka dostatok vnútorného priestoru vďaka rázvoru až 3 metre a nič na tom nemení ani zvažujúca sa línia strechy. Koncept priniesol najväčší Head-up displej aký kedy v aute bol a má byť aj v modeli A7.

Prvý koncept Q8 využíva hybridnú technológiu pozostávajúcu z trojlitrového šesťvalca na benzín, osemstupňovej prevodovky a elektromotora. Reálny je kombinovaný výkon 330 kW (448 k) a krútiaci moment 700 Nm.

Koncept sa má na stovku dostať za 5,4 sekundy. Tým, že je hybridom nabíjateľným z elektrickej siete dokáže prejsť až 60 kilometrov na nabitie a teoretický dojazd s plnou nádržou a plnou batériou je až 1 000 kilometrov.

Audi Q8 koncept - interiér bude mať veľa displejov a dotykových plôchZdroj: Audi

Na autosalóne v Ženeve ukázala automobilka druhý z konceptov, ale s označením Q8 Sport. Ten by mohol predznamenať zmeny, ktoré prinesie výkonná verzia SQ8, teda pokiaľ sa v Ingolstatte nerozhodnú konštruktéri aj pre alternatívu RS Q8. Oranžový koncept má ešte dravejší vzhľad.

Blatníky sú oproti modrému konceptu širšie o 12 milimetrov a zadná časť prináša koncovky výfukov charakteristické práve pre modely RS. Hybridná technológia je takmer totožná, len s tým, že dosahuje až 350 kW (475 k), ale krútiaci moment ostáva na rovnakej úrovni. Stovka je na tachometri o 0,7 sekundy skôr, za 4,7 sekundy. Zmenil sa aj údaj o dojazde, je až 1200 kilometrov.

Audi Q8 Sport koncept - Audi plánuje aj výkonnejšiu verziuZdroj: Audi

Audi Q8 bude tvarmi čerpať z konceptov. Je dokonca pravdepodobné, že bude takmer totožné, keďže nič nereálne na nich nie je. Nemajú predsa žiadne kamery namiesto zrkadiel a aj 23-palcové disky už nie sú takým šialenstvom ako pred 10 rokmi.

Existuje predpoklad, že reálna sériová verzia by mohla byť odštartovaná na jesennom autosalóne vo Frankfurte a že bude stáť okolo 100-tisíc eur.

Tým, že Q8 bude čerpať mnohé riešenia z Q7 je jasné, že v sériovej verzii bude mať určite v ponuke minimálne motor z SQ7. Štvorliter TDI využíva elektrické turbo a dosahuje výkon 320 kW (435 k). Potenciál má aj 3,0 TDI s 200 kW (272 k). Slabšia alternatíva trojlitra nie je pravdepodobná. Všetky modely budú mať osemstupňový automat a pohon všetkých kolies Quattro.

Audi Q8 Sport koncept - tvary interiéru sú skôr chladnéZdroj: Audi

Audi Q8 Sport koncept - cena bude niekde pri 100 tisícoch eurZdroj: Audi

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 11

Tagy Audi