Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Obísť slovinskú diaľnicu nie je problém, cesty sú pekné

01.08.2017, 05:00 | jmr | © 2017 News and Media Holding

Chorvátsko je jednou z najnavštevovanejších destinácií, čo sa týka slovenských dovoleniek v zahraničí. Lieta tam málokto, autobusmi už ide viac dovolenkárov. Ale naozaj veľká časť národa sa presúva vlastným autom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

V prípade cesty je na mieste zvoliť poriadne trasu. Dá sa povedať, že všetko, čo je na východ od Zlatých Moraviec má najlešiu možnosť ísť cez Maďarsko priamo do Chorvátska okolo Balatonu. Teda za predpokladu, že sa nechce cestovateľ s pasažiermi pozrieť na Bosnu a Hercegovinu.

Tak isto cestou do Puly sa príliš neoplatí špekulovať nad skratkou cez Záhreb. Znova pod podmienkou, že cestovateľ nemá v úmysle ušetriť za poplatky na slovinskej diaľnici, ktoré by aj tak dohnal na tej Chorvátskej a na spotrebovanom palive.

Ak je však cieľom dovolenky Makarská riviéra, či ostrovy Hvar, Brač, Korčula, alebo poloostrov Pelješac, tak by najvýhodnejšia trasa, najmä zo západného Slovenska viedla cez Rakúsko a následne cez kúsok Slovinska. Rakúsko má výraznú výhodu v moderných odpočívadlách, spravidla vybavených čistými a relatívne novými toaletami. Samozrejme až na pár výnimiek.

Cesta do Chorvátska - trajektov sa netreba báťZdroj: jmr

Dôvod na obchádzku slovinskej diaľnice naozaj existuje. Je síce nová a má kvalitný povrch a tiež dobré odpočívadlá. Dokonca na nej nie je prehnaná cena palív ako na rakúskej diaľnici. Ale diaľničná známka stojí 15 eur na 7 dní. Výhra nie je ani mesačná známka za 30 eur. Problém je najmä kvôli tomu, že takmer polovica trasy cez Slovinsko je stále po stavenisku rýchlosťou maximálne 50 kilometrov za hodinu. Aj to ak nie je žiaden problém v úzkych pruhoch.

Obchádzka diaľnice a staveniska kombinovaná s obchádzkou hraničného prechodu Macelj môže byť dokonca výhodná aj kvôli radám pred colnicami. Tento rok námatkovo niektoré autá kontrolujú dôkladnejšie. Zo skúseností je však jasné, že ak je ozajstná zápcha, tak colníci až tak ľudí nedržia. Často si ani doklady nepozrú. Lenže zápchy sú aj napriek tomu.

Cesta do Chorvátska - od Splitu na juh krajinu zasiahli požiareZdroj: jmr

Spomínaná časť Slovinska sa dá obísť po bočných cestách, ktoré majú väčšinou nadpriemerný povrch a za dňa poskytujú pekné výhľady a prechádzajú príjemnými dedinami. Základom je odbočiť z rakúskej diaľnice na výjazd 226-Gersdorf.

Z výjazdu cez Murfeld a Mureck do slovinského mesta Trate. Ďalšie slovinské body do navigácie sú Lenart v Slov. goricach, Gočova a Ptuj. Za Ptujom sa môžete napojiť na neplatenú staveniskovú časť diaľnice, ale výrazný efekt na skrátenie času to mať nebude. Lepšou voľbou je pokračovať cez Videm pri Ptuju priamo do chorvátskej obce Cvetlin. Odtiaľ sa cez Pleš, Trakoščan a Lepoglavu dostanete ku Roses Designer Outlet, kde sa dá napojiť na chorvátsku diaľnicu.

Cesta do Chorvátska - cez Slovinsko sa dá v pohode prejsť aj bez diaľniceZdroj: jmr

Teória hovorí, že za 27 kilometrov a hodinu naviac ušetríte 15 eur. A druhých 15 eur cestou naspäť z dovolenky. Avšak ak zarátate nejaké zdržanie na stavenisku, ďalšie na hraniciach a ešte pri mýtniciach, tak môže vyjsť, že práve takáto skratka je rýchlejšia. Naviac si môžete pozrieť pekný hrad v meste Trakoščan na chorvátskej strane. A aj samotné mesto Ptuj v Slovinsku má svoje čaro.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Cesta do Chorvatska, Renault