Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Okolo sveta vyrazí druhá Tatra, každý sa toho môže zúčastniť

28.01.2020, 10:00 | jmr | © 2020 News and Media Holding

O pôvodnej expedícii Tatra kolem světa sa toho veľa popísalo, veľa sa o nej hovorilo a vznikol aj dokumentárny film z cesty. V roku 1987 vyrazila Tatra 815 GTC, čo bola skratka od Grand Tourist Caravan, a vrátila sa v roku 1990. Po tridsiatich rokoch vyrazí druhá expedícia s názvom Tatra kolem světa 2.

  • Tlačiť
  • 0

Nová expedícia chce prejsť za 3 roky 70 krajín a 270-tisíc kilometrov. Na niektoré úseky bude možné pridať sa aj ľuďom, ktorí sa prihlásia cez ich stránku a zaplatia so svoj pobyt. Zatiaľ je v ponuke iba prvá etapa, ktorá má za cieľ prejsť Rusko a niektoré ázijské krajiny.

Cieľom expedície nebude cesta v stopách tej pôvodnej, ale pôjde východnou trasou, ktorú pôvodní členovia prvej plánovali. Cesta na východ začne vo februári a po odjazde 22. z Prahy bude druhý výraznejší odjazd deň na to z Bratislavy.

Samotné vozidlo je odlišné ako to z konca osemdesiatych rokov. Má o nápravu menej, čím sa podarilo skresať náklady o viac ako 100-tisíc eur. Stojí na podvozku iránskeho vojenského špeciálu z roku 2005, ktorý tvorcovia expedície Marek Havlíček a Petr Holeček našli s nájazdom iba 4000 kilometrov. Podvozok sa stal vhodný vďaka jednoduchosti a nenáročnému servisu.

Tatra kolem světa 2 - vyzerá inak ako tá pôvodnáZdroj: jmr

V prvom štádiu bolo nutné predĺžiť rázvor na 4,5 metra. Aktuálne má obytný špeciál dĺžku 10 metrov a poskytuje miesto na spanie až pre 19 ľudí, pričom maximum je 14 členov posádky. Každý, aj ten, kto pôjde ako platiaci člen expedície, bude mať svoje povinnosti.

Obytná nadstavba je vybavená dvomi WC, dvomi sprchami a špeciálnym klimatizačným systémom, ktorý vytvorila slovenská firma Molpir, ktorá montuje klimatizácie do prvovýroby Tatier. Pasažieri budú mať aj miesto na odkladanie svojich vecí, pričom priestor bude mať objem až 110 litrov pre každého.

Zaujímavosťou tohto špeciálu bude použitie centrálneho dohusťovania kolies, ktoré je realizované hadičkami idúcimi vonkajškom karosérie.

Tatra kolem světa 2 - nadstavba má bohaté presklenie a veľké okná nad kabínou ako pôvodná 815 GTCZdroj: jmr

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Tatra, Tatra 815

Diskusia (0 reakcií)