Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Saab sa chce zas na chvíľku vykašľať na dlhy

28.08.2014, 16:47 | ČTK

Čínska spoločnosť National Electric Vehicle Sweden (NEVS), ktorá je majiteľom švédskeho výrobca automobilov Saab, požiadala švédsky súd o krátkodobú ochranu pred veriteľmi. V štvrtok oznámila, že potrebuje čas na dokončenie rokovaní s dvomi veľkými automobilkami. Tie jej majú poskytnúť peniaze na ďalšiu prevádzku.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

krach, Saab

NEVS predvlani prevzala väčšinu majetku skrachovanej švédskej automobilky Saab, vrátane hlavného závodu v meste Trollhättane. Začiatkom minulého decembra v Trollhättane obnovila výrobu, ale tento rok v máji ju pre nedostatok peňazí musela prerušiť, pripomenula agentúra Reuters.

Niektorí dodávatelia sa cez švédske úrady snažia vymôcť peniaze, ktoré im firma dlhuje. A súdna ochrana pred veriteľmi má zabrániť nútenému predaju majetku NEVS, ktorý by skomplikoval rokovania o financovaní spoločností.

„Trojstranné rokovania s dvomi globálnymi výrobcami áut pokračujú, sú však zložité a trvajú dlhšie, než sme očakávali,“ uviedol prezident NEVS Mattias Bergman: „potrebujeme viac času na dokončenie rokovaní,“ dodal.

NEVS neprezradila, s ktorými automobilkami rokuje. Podľa švédskych médií ide o indickú spoločnosť Mahindra a čínsku Dongfeng, napísala agentúra AFP.

Automobilku Saab vlastnil do roku 2010 americký koncern General Motors, ktorý ju predal holandskej spoločnosti Swedish Automobile. V roku 2011 bol Saab nútený prerušiť výrobu pre nedostatok peňazí. Po neúspešnom pokuse o predaj Saabu do čínskych rúk vyhlásil švédsky súd koncom roka 2011 bankrot podniku. Majetok Saabu za neznámu sumu získala spoločnosť NEVS.

Saab vyrábal autá od roku 1949 a súčasťou GM sa stal v roku 1989, odvtedy bol takmer nepretržite v strate.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy krach, Saab

Diskusia (0 reakcií)