Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Senica bez Delphi

22.10.2012, 16:13 | Dominik Orfánus | © 2012 News and Media Holding

Výrobca káblových zväzkov prepustí vyše 500 ľudí, vylúčený nie je ani odchod zo Slovenska

  • Tlačiť
  • 13

Tagy

Delphi

Senický výrobca káblových zväzkov pre automobilový priemysel Delphi Slovensko pripravuje podľa informácií Hospodárskych novín (HN) hromadné prepúšťanie. A nie je vylúčený ani jeho odchod zo Slovenska. Senická firma nahlásila prepustenie poltisíca zamestnancov v niekoľkých vlnách do júna 2014. Po tomto dátume by malo vo fabrike zostať pracovať okolo 200 ľudí. Podľa šéfa OZ Kovo Emila Machynu ide o scenár, aký sa odohral aj v Česku, kde skončila celá výroba Delphi Packard v Českej Lípe.

„Pre nás bude pri rokovaniach o odstupnom dôležité, aby firma mala sociálny plán podobný tomu v Čechách alebo Anglicku, kde dostávali zamestnanci 14 respektíve 25-násobok mzdy,“ hovorí. Ak by firma chcela zo Slovenska odísť bez náležitej náhrady pracovníkom, odborári sú pripravení ísť do okupačného štrajku fabriky. E. Machyna pripravil na stredu stretnutie odborárov pred senickým závodom, po ktorom by malo nasledovať vyjednávanie s vedením.

Podľa HN stoja za odchodom americkej Delphi zo Slovenska okrem zníženia objednávok aj výhodnejšie podmienky v jej rumunskom závode. Delphi tak bude ďalším výrobcom káblových zväzkov, ktorý utlmí výrobu na Slovensku a presunie ju do lacnejších krajín na východ (Yazaki na Ukrajinu) alebo na juh (Yura do Tuniska a Maroka). Okrem poklesu dodávok, cien svojich výrobkov, museli „káblikári“ posledných päť rokov „zvládnuť“ zdražovanie ich najväčšej nákladovej položky – pracovnej sily.

Posilňovaním sa koruny voči euru a následne prijatím eura sa Delphi mzdové náklady zvýšili o vyše 30 percent. Delphi veľkú časť produkcie exportuje a všetky kontrakty s automobilkami má a aj mala v eurách. Delphi od roku 2008, keď jej klesli zákazky od automobiliek koncernu Volkswagen, už niekoľkokrát prepúšťala. Z vyše dvoch tisícok zamestnancov zostalo vyrábať káblové zväzky 700 ľudí. Firma však aj naďalej patrí k najväčším zamestnávateľom v meste a okrese.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • 13

Tagy Delphi