Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Tesla vidí elektrickú budúcnosť kamiónov

21.04.2017, 05:00 | jmr | © 2017 News and Media Holding

Spoločnosť Tesla už prelomila ľady vo sfére elektrických osobných áut. Stoja síce viac, ale ponúkajú dostatočný dojazd a aj komfort cestovania. K tomu ešte pridávajú nadštandardné výkony. Podobný ťah chce spraviť aj medzi kamiónmi.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Elektrické nákladné auto nie je novinka, malé vozidlá už dlhodobo križujú napríklad Londýn, kde rozvážajú mlieko. Ale Tesla chce ísť do najvyššej kategórie a na september pripravuje predstavenie prvého Tesla kamióna, s označením Semi. Názov prezradil Elon Musk na svojom twittrovom účte.

Musk v tweete tiež oznámil, že vývojový tím má vynikajúce výsledky. A tiež, že kamión bude vážne vyšší level: "Seriously next level." Či sa vyšší level týka celkovo nákladnej dopravy, alebo len cieľov elektroautomobilky až tak zrejmé nie je.

Tesla nebude prvou spoločnosťou, ktorá sa pokúsi o elektrický kamión, veľké plány mali aj predstavitelia Nikola One. Lenže ich produkt nie je čisto elektrický, využíva palivové články na výrobu energie. Ale zase na milión míľ majú zákazníci zadarmo tankovanie vodíka.

Nikola One kombinuje palivové články a elektrický pohonZdroj: Nikola Motors

O kamióne, ktorý vyvíja tím Elona Muska sa vraví, že by mal mať určite batérie s kapacitou nad 100 kWh. To je isté, skôr sa šepká o 680 kWh, čo by mohlo stačiť na rádius 800 kilometrov. Toľko majú naftové kamióny s najmenšími nádržami.

Problémom môže byť aj to, že napriek sieti Superchargerov nemôžu kamióny čerpať energiu hocikde. A už vôbec to nebude trvať rádovo pár desiatok minút ako doplniť nádrže konkurencie so spaľovacími motormi. Jedinou záchranou na ľahšie načerpanie energie by bola výmena batérií za nabité.

Elektrický kamión nebude práve ľahká úloha. A už vôbec nebude taký ekologický, pokiaľ nebude ekologická výroba elektrickej energie. Otázne je, či bude lepšou voľbou kombinácia s palivovým článkom od Tesla Motors, alebo výlučne elektrická verzia od Tesly.

V Európe zatiaľ s podobnou myšlienkou prišiel Mercedes, ale ten sa sústredí na mestskú prepravu tovaru, zatiaľ nemá ambíciu elektrických kamiónov na dlhé trasy.

Mercedes začína s menšími elektrickými nákladnými vozidlamiZdroj: Mercedes-Benz

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Tesla Motors

Diskusia (0 reakcií)