Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Turecko bude mať vlastnú automobilku, TOGG predstavil koncept C-SUV

31.12.2019, 11:00 | jmr | © 2019 News and Media Holding

Turecko je krajinou, ktorá patrí medzi výrobcov automobilov. Zatiaľ nemala výraznejšie úspešnú automobilku v medzinárodnom meradle. Tureckú pracovnú silu však už teraz využívajú automobilky ako Toyota, Hyundai, či Honda.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

TOGG

Novým hráčom, ktorý by sa mohol presadiť aj v zahraničí je TOGG. Je to skratka od Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu. Pri vzniku samotného konzorcia stáli v roku 2018 Anadolu Group, BMW Turkey, Kök Group, Turkcell a Zorlu Holding.

Nová fabrika za 3,7 miliardy dolárov bude umiestnená v okolí mesta Gemlik, v provincii Bursa. Pozemok patrí zatiaľ tureckej armáde. Výhodou umiestnenia je blízkosť prístavu a tiež zóny voľného obchodu. Po plnom rozbehnutí má zamestnávať až 4 400 ľudí.

Prvým modelom bude SUV, ktoré naznačuje koncept C-SUV. Výroba má začať v roku 2022 a bude plne elektrickým modelom s druhým stupňom autonómnej jazdy. Na výber budú dve kapacity batérií. Menšia ponúkne dojazd 300 kilometrov a väčšia takmer 500. Na osemdesiatich percentách batérie má byť SUV za 30 minút.

TOGG koncept 03Zdroj: TOGG

Na batérie má turecký výrobca poskytovať záruku 8 rokov. O tom, či pôjde cestou vlastného battery packu, alebo sa spoľahne na zabehnutých dodávateľov ako napríklad LG zatiaľ nie sú správy. Základné SUV bude mať jeden motor na zadnej náprave a ponúkne výkon 147 kW (200 k). Dvojmotorová verzia pridá motor dopredu a celkový výkon dosiahne 294 kW (400 k). Už základná zadokolka bude na stovke za 7,6 sekundy. Dvojmotorová má rovnakú métu dosiahnuť za 4,8 sekundy.

Na dizajne automobilka spolupracovala so štúdiom Pininfarina, čo je poznať podľa elegantných tvarov. Druhým modelom, ktorý sa objaví v roku 2024 bude sedan. Obe autá môžu postupne dosiahnuť až tretí stupeň autonómnej jazdy.

TOGG koncept 04Zdroj: TOGG

  • Tlačiť
  • 0

Tagy TOGG

Diskusia (0 reakcií)