Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyskúšali sme si inovovaný Superb, je ešte lepší ako doteraz

04.07.2019, 17:10 | jmr | © 2019 News and Media Holding

Škoda Superb tretej generácie je na trhu už dostatočný čas na to, aby sa dočkala obnovy. Tá prišla a už sme o nej aj písali. Aktuálne sme mali možnosť vyskúšať ju a preskúmať všetky novinky, ktoré prináša oproti pôvodnému modelu. Na jazdy v okolí Viedne sme si vybrali najskôr Sportline s vrcholným benzínovým motorom a Scout s vrcholným naftovým motorom.

  • Tlačiť
  • 1

Škoda Superb 2,0 TSI 4x4 Sportline

Prvá voľba bola vynikajúca. Na prvú polovicu cesty sme vzali to, čo je vrcholom ponuky. Najšportovejší Superb nesie označenie Sportline, tak ako pred faceliftom. Akurát agregát sa zmenil. Kým pred faceliftom mala 206 kW (280 k), po facelifte má výkon nižší. Dôvodom môže byť použitie filtra pevných častíc pre benzínové motory. Dosahuje 200 kW (272 k). Rozdiel ale nebol poznateľný.

Superb je dlhý a aj vo verzii Sportline filtruje slušne nerovnosti. Teda pokiaľ je v režime Normal a Comfort v prípade použitia adaptívneho podvozku DCC. V režime Sport pekne pritvrdí a menej sa nakláňa. Podvozok funguje dobre, len dlhšie trvá, kým sa po stlačení plynu dostane ku slovu motor. Po niekoľkých zákrutách sa s tým dá žiť.

Škoda Superb Facelift - výkon najvýkonnejšieho TSI klesol o 6 kWZdroj: jmr

Ale aké sú vlastne tie novinky? Predné svetlá s adaptívnymi LEDkovými prvkami sme nemali šancu v doobedných hodinách odskúšať. Vizuálne nebolo nutné veľa meniť, stačilo sa zamerať na detaily, napríklad na predný nárazník, kde sú nové hmlovky. Zadné svetlá zase prepája pás. Na Sportline nie je chrómový, ale čierny, rovnako ako maska chladiča.

Interiér nepotreboval veľa zmien, veď nový informačno-zábavný systém prišiel už počas priebežných inovácii. Avšak nový je displej pred vodičom, ktorý môže nahradiť kruhové ukazovatele. Zobrazuje všetko potrebné a môže ukazovať aj mapy. Viacero chrómových prvkov, ktoré pribudli nie je až takým prekvapením a nebije to do očí.

Škoda Superb Facelift - nápis na kufri je zmenenýZdroj: jmr

Naopak, prekvapením je tempomat. Je adaptívny a nielen to. Má funkciu prispôsobenia rýchlosti aktuálnym podmienkam a limitom. To v praxi znamená, že z rýchlosti mimo obce spomalí na rýchlosť v obci, prípadne na rýchlosť, ktorú prečíta kamera. V prípade zákrut zase spomalí na rýchlosť, ktorá je vhodná aj vzhľadom na informácie z navigačných máp.

Škoda Superb Combi 2,0 TDI 4x4 Scout

Scout je úplnou novinkou v ponuke Superbu. Áno, predchádzajúca, druhá generácia, mala niečo podobné, ale to bol len balík Outdoor, ktorý nebol samostatne poňatý ako Scout. Nová verzia je presne tým, čo je aj v prípade Octavie, či ostatných modelov. V každej verzii má pohon všetkých kolies.

Škoda Superb Facelift - veľké kombi nestratilo nič z majestátuZdroj: jmr

Rozdielom je aj zvýšená svetlá výška. Scoutu pribudlo 15 milimetrov. Štandardne stojí na 18-palcových zliatinových diskoch, za príplatok sú devätnásťpalcové. Systém ovládania podvozku DCC podporuje možnosť stuhnutia podvozku a menších náklonov. Ale vo verzii Scout náklony až tak nevadia. Práve pre túto verziu je špecifický aj režim nastavenia Off-road.

V prípade Scoutu sme mali pod kapotou dvojlitrový naftový motor s výkonom 140 kW (190 k). Je spojený s automatickou dvojspojkovou prevodovkou so siedmimi stupňami. Spojenie je na diaľničné kilometre úplne perfektné a dlhé trasy legálnymi rýchlosťami sa dajú zvládať s priemerom okolo 6 litrov. Superb bol príjemný pred faceliftom, ale po ňom je ešte hodnotnejší.

Škoda Superb Facelift - pred vodičom môže byť displej miesto prístrojovZdroj: jmr

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Škoda, Škoda Superb