Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zabijak chodcov a prírody. Ľudia kritizujú SUV šialenstvo na cestách

10.10.2019, 17:00 | Adrián Berecz | TASR

Vždy, keď niekto vo svete naštartuje svoje SUV, Greta Thunberg by mala uroniť slzu. Mohutné autá, ktoré často predávajú s pohonom na všetky štyri kolesá, okrem vyššej spotreby a tvorby emisií v mestách pre svoju veľkosť zaberajú zbytočne viac miesta a štatisticky sú nebezpečnejšie ako bežné autá.

  • Tlačiť
  • 26

Len v Európe predaj SUV vyskočil zo sedem percent v roku 2009 na 36 percent v roku 2018. Predpokladá sa, že do roku 2021 dosiahne na automobilovom trhu táto kombinácia terénneho a úžitkového vozidla podiel 40 percent.

Automobilka BMW, aj v období stagnácie trhu, profituje z veľkého záujmu o mestské SUV. V auguste predala značka BMW 157 889 vozidiel. Dôvodom tohto vzostupu boli najmä modely SUV, ktorých BMW predalo zhruba o tretinu viac než v auguste minulého roka.

„Naše nové modely radu X sú u klientov veľmi obľúbené,“ okomentoval šéf predaja Pieter Nota pri príležitosti otvorenia automobilového veľtrhu IAA v Berlíne. Mestské SUV tvorili takmer polovicu predaných vozidiel BMW.

K rastu automobilky Škoda za posledné mesiace výrazne prispeli SUV Kodiaq a Karoq. Kodiaq je tiež v súčasnosti druhým najpredávanejším modelom po Octavii. Prvýkrát v histórii podniku automobilka dodala zákazníkom viac než 100-tisíc vozidiel. Čísla ukazujú, že automobilka so svojou SUV ofenzívou trafila do čierneho.

Neprehliadnite

Zákaz v mestách

Nemecké ekonomické noviny Handelsblatt vyšli začiatkom mesiaca so špeciálnou prílohou „Der SUV Wahnsinn“ (SUV šialenstvo), v rámci ktorej kritizujú agresívny marketing tohto druhu automobilov.

Zdroj: Handelsblatt

Mediálny záujem v Nemecku nedávno vyvolala nehoda v Berlíne, počas ktorej vodič auta Porsche Macan stratil kontrolu nad autom a nabehol na chodník, kde zabil štyroch ľudí. Nehoda v krajine rozprúdila debatu o tom, či SUV vôbec patria do miest a či by ich tam nemali zakázať. Ľudia vyšli po nehode aj protestovať s transparentmi ako: „Zastaviť motorizované násilie“.

Podiel vozidiel SUV dosiahol v júli tohto roka na celkovom predaji áut v Nemecku 21,2 percenta. V porovnaní s počtom týchto áut zaradených do premávky pred piatimi rokmi bol ich podiel na celkovom predaji len 9,8 percenta.

V roku 2014 mali kompaktné autá ako VW Golf alebo Astra od Opelu podiel na trhu 26,8 percenta. V júni tohto roku ich podiel klesol na 20,7 percenta.

Klasické auto ako vymierajúci druh

Podľa

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 26

Súvisiace články

Jaguar: Zabudnite na veľké autá na elektrinu

Jaguar: Zabudnite na veľké autá na elektrinu

Britská automobilka je podľa vyjadrení jej šéfa vývoja presvedčená, že batéria nie je najlepšou voľbou pre ťažké SUV modely 7

Pán Jaguar: nitrianska šelma je pripravená zaútočiť

Bugatti ukázalo Chiron v edícii Noire

PZP - porovnanie online

Opel Insignia prinesie veľmi decentnú modernizáciu