Katalógovým špekulantom po prstoch

Zneužívanie obchodného mena, ktoré pripomína oficiálny verejný register, je už protiprávne

Špekulantom, ktorí zarábali na vyberaní poplatkov za zdanlivo povinnú evidenciu firiem v rôznych katalógoch, odzvonilo. Využívanie obchodného mena, ktoré pripomína napríklad oficiálny verejný register, na naháňanie ziskov klamlivým spôsobom je už protiprávne. Ostatnou novelou sa totiž do Obchodného zákonníka dostal postih takéhoto konania v rámci nekalosúťažného konania – vyvolania nebezpečenstva zámeny.

V poslednom období rástol počet prípadov, keď si takzvané katalógové firmy zvolili obchodné meno zameniteľné s verejným registrom (ako napríklad Obchodný register alebo Živnostenský register). Využívali, že podnikatelia si ich stotožnili s oficiálnym verejným registrom alebo subjektom zmocneným na vedenie takéhoto registra alebo inej verejnej evidencie. Podnikatelia, oklamaní názvom spoločnosti, sa potom omylom domnievali, že takáto evidencia je povinná.

Doplnenie nového druhu vyvolania nebezpečenstva zámeny do zákona má chrániť záujem na neskresľujúcej a nezavádzajúcej voľbe obchodného mena podnikateľa. Tak, aby nedochádzalo k nebezpečenstvu zámeny napríklad s verejným registrom.

Súvisiace Situácie

Súvisiace Aktuality

Diskusia (0reakcií)