Odhalená čierna práca má podnikateľov viac zabolieť

Ministerstvo práce navrhlo zvýšiť pokuty za nelegálne zamestnávanie, nová sadzba sa začína od 5 000 eur

16.04.2013 / Marek Legéň

Za najímanie pracovníkov „načierno“ majú hroziť vyššie pokuty. Podnikateľ, u ktorého inšpekcia práce odhalí nelegálne zamestnané dve a viac osôb súčasne, bude ľahší najmenej o päťtisíc eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o inšpekcii práce, ktorú posunulo ministerstvo práce na medzirezortné pripomienkovanie.

Za nelegálne zamestnávanie dnes firma môže dostať bez ohľadu na počet načierno pracujúcich ľudí sankciu od dvetisíc do 200-tisíc eur. Rezort práce na základe pokút uložených v ostatných dvoch rokoch vyčíslil priemerný finančný postih na 2082 eur. Po novom sa tak viac ako zdvojnásobí.

Ministerstvo práce predpokladá, že s vyššími peňažnými sankciami bude ubúdať odhalenej čiernej práce. „Možno prepokladať znižujúci sa počet zistených prípadov,“ píše úrad v sprievodných dokumentoch k návrhu novely. V roku 2014 očakáva stovku, o dva roky neskôr o tretinu menej prípadov.

Okrem vyšších sankcií za nelegálne zamestnávanie má vzrásť aj dolná a horná hranica poriadkovej pokuty za nesplnenie si zákonných povinností. Súčasný interval 65 až 650 eur nahrádza novela novým od 100 do 3 000 eur.

K poriadkovým pokutám inšpekcia práce siaha výnimočne, ročne sa na nich vyberie zhruba do päťsto eur. Podľa hrubého odhadu sa v najbližších rokoch vyšplhajú do tisícky eur ročne. Ministerstvo práce navrhlo účinnosť zmien po schválení v parlamente a podpise prezidenta najskôr od 1. novembra.

Súvisiace Pomôcky

© 2013 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)