Trh práce upadá

Nezamestnanosť koncom vlaňajška podľa štatistikov stúpla na 14,4 percenta, údaje potvrdili negatívny trend

06.03.2013 / Marek Legéň

Nezamestnanosť na Slovensku v štvrtom kvartáli vlaňajška stúpla na 14,4 percenta. V medziročnom porovnaní sa zvýšila o 0,4 percentného bodu, informoval Štatistický úrad SR. V treťom štvrťroku 2012 podiel ľudí bez práce dosiahol 13,7 percenta. Najnovšie čísla štatistikov potvrdzujú negatívny trend na trhu práce.

„Tento vývoj je konzistentný s vývojom štatistík úradov práce, ktoré taktiež naznačujú výrazný nárast nezamestnanosti vo štvrtom kvartáli,“ poznamenal analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž. Dodáva, že nepriaznivý vývoj na trhu práce súvisí nielen so spomalením ekonomiky, ale aj novelou Zákonníka práce, pre ktorú firmy prepúšťali skôr, než im stúpli náklady na odstupné.

Bez práce bolo koncom minulého roka podľa metodiky výberového zisťovania pracovných síl, ktorú používajú štatistici, celkovo 390,4-tisíca osôb. Medziročne ich počet stúpol o 3,1 percenta, čo bolo o niečo pomalšie tempo než v predchádzajúcich štvrťrokoch.

Miera nezamestnanosti, ktorú vykazuje Ústredie práce, v januári vzrástla na 14,8 percenta, najvyššie od apríla 2004. Úrady evidovali približne 400-tisíc uchádzačov o zamestnanie.

Vyhliadky trhu práce zostávajú naďalej pochmúrne, výrazné zlepšenie sa tento rok nečaká. „Pracovný trh sa prepadá, čo je ovplyvnené najmä slabnúcou kondíciou priemyselnej výroby,“ hovorí nastupujúci šéf personálno-poradenskej skupiny McRoy Group Luboš Sirota. Stagnuje aj automobilový sektor vrátane subdodávok, ktorý slovenskej ekonomike v minulosti výrazne pomáhal, dopĺňa.

Mimoriadne vysoký podiel medzi ľuďmi bez práce pretrvával v skupine dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú bez roboty dlhšie ako jeden rok. Štatistici ich narátali vyše 250-tisíc, čo sú takmer dve tretiny z celkového počtu nezamestnaných.

Personalista L. Sirota upozorňuje, že oslabený priemysel generuje nižší dopyt najmä po menej kvalifikovaných robotníckych profesiách. Naopak predpokladá, že záujem o kvalifikovaných zamestnancov vo výrobe aj mimo nej zosilnie. „Napríklad po operátoroch CNC strojov a IT špecialistoch. To sú pozície, ktoré sú nedostatkové v celoeurópskom priestore,“ poznamenáva L. Sirota.

Aktuálna situácia bude podľa neho tlačiť na ďalšie roztváranie platových nožníc. Vo výrobnom sektore, hlavne v menej kvalifikovaných pozíciách, budú mzdy pravdepodobne stagnovať. Väčšiu šancu prilepšiť si majú pracujúci na dobre platených miestach. „Trend, keď na Slovensku väčšina ľudí nezarába ani priemernú mzdu, bude pokračovať,“ nazdáva sa L. Sirota.

Zvýšenie nezamestnanosti v závere vlaňajška sprevádzal pokles zamestnanosti. Tá sa v štvrtom kvartáli znížila medziročne o 0,1 percenta na 2,31 milióna osôb. V ekonomike bolo voľných 13 289 pracovných miest, čo je medziročne o 1,3 percenta menej. V absolútnych číslach ich najviac ubudlo v obchode (424 miest).

© 2013 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)