Vklad do eseročky bude musieť ísť cez banku

Zmena, ktorú schválil parlament, má zabrániť klamaniu pri zakladaní firiem

18.10.2013 / Marek Legéň

Začínajúci podnikatelia budú mať viac práce so založením spoločnosti s ručením obmedzeným. Pribudne im povinnosť preukázať, že sumu základného imania reálne zložili na osobitný samostatný bankový účet. Vyplýva to z novely Obchodného zákonníka z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorú schválil parlament.

Na založenie eseročky dnes stačí, ak sa základné imanie vo výške aspoň päťtisíc eur zloží do rúk správcu vkladu, ktorým bežne býva niektorý zo spoločníkov. Peniaze pritom nie je nutné skutočne vlastniť a vložiť do podnikania. K návrhu na zápis firmy do obchodného registra (OR) sa totiž prikladá len vyhlásenie správcu o splatení vkladu spoločníkmi. V praxi sa stáva, že ide o fiktívnu záležitosť.

"Zjednodušene povedané, sťažuje sa možnosť klamať pri zakladaní eseročiek," citovala agentúra SITA hovorkyňu ministerstva spravodlivosti Alexandru Donevovú. Pre podnikateľov, ktorí chcú založiť reálne fungujúcu firmu a riadne splatiť povinné vklady do základného imania, sa podľa nej nič nezmení.
Po novom bude nutné zložiť peniaze do základného imania na bankový účet.

Schválená novela presne neurčuje, kto má byť jeho vlastníkom. Keďže firma pred zápisom do OR právne ešte neexistuje, účet jej banka nezriadi. Zabezpečiť to však má správca vkladu. Cieľom je, aby sa konkrétny účet so zloženým vkladom použil len na účel vzniku jednej eseročky.

Kritici opatrenia tvrdia, že návrh je namierený proti podnikateľom a strpčuje im život. Peniaze z účtu v banke sa budú dať vybrať, nie však skôr, ako dôjde k zápisu eseročky do obchodného registra. Výnimkou je napríklad úhrada nákladov súvisiacich so založením a vznikom firmy podľa spoločenskej zmluvy.

Zmena pravdepodobne obmedzí zvýšený záujem o zakladanie eseročiek, ktoré si dnes často zakladajú živnostníci, aby sa vyhli vysokým odvodom. „Dať dokopy v jednom okamihu minimálne päťtisíc eur môže byť pre mnohých obmedzujúce a v pláne založiť si eseročku im táto prekážka môže zabrániť,“ píše ekonóm Peter Furmaník v blogu na internetovej stránke superfaktura.sk.

Podnikateľov, ktorí sa so zakladaním eseročky poponáhľajú, nové pravidlá ešte nezastihnú. Novela má nadobudnúť účinnosť po podpise prezidentom od 1. decembra. Spoločnosti založené pred týmto termínom, ktoré podajú návrh na zápis do obchodného registra najneskôr ku koncu februára 2014, môžu postupovať podľa doterajších predpisov.

Podľa portálu sroonline.sk je iným riešením, ako z novej povinnosti aspoň čiastočne vyviaznuť, splatenie iba časti vkladov. Tento variant sa však dá uplatniť len pri firmách, ktoré majú aspoň dvoch spoločníkov. V takom prípade stačí, ak zakladatelia splatia len polovicu z minimálnej výšky základného imania, čiže 2 500 eur.

Súvisiace Situácie

Súvisiace Pomôcky

© 2013 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)