Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zhrnutie: 12 základných bodov ako si Británia predstavuje odchod z EÚ

17.01.2017, 15:10 | Jozef Tvardzík | © 2017 News and Media Holding

Británia sa chystá odísť nielen z Európskej únie, ale aj z jednotného európskeho trhu. Opustí európsku colnú úniu a obmedzí príliv imigrantov. Zhrnutie 12 základných bodov, o ktorých hovorila premiérka Theresa Mayová.

  • Tlačiť
  • 5

1. Budeme poskytovať istotu tam, kde to bude možné

Premiérka Theresa Mayová povedala, že Británia opúšťa Európsku úniu, no neopúšťa Európu. Obe strany sa budú musieť naučiť robiť kompromisy, ale posledné slovo bude mať v prípade brexitu parlament. Británia ale nemôže byť podľa T. Mayovej napoly vonku a napoly dnu. 

Verí, že scenár uspeje a dosiahne sa dobrá dohoda. Premiérka chce s Európou obchodovať, mať obchodné dohody s celým svetom a presadzovať politiku, ktorá pritiahne do Británie najlepšie spoločnosti. Jej slová sú trocha schizofréniou, pretože na druhej strane chce obmedziť príliv zahraničných pracovníkov a zabezpečiť odchod zo spoločného európskeho trhu. 

2. Odchod z Európskej únie bude znamenať, že o našich zákonoch sa bude rozhodovať vo Westminstri, Edinburghu, Cardiffe a Belfaste

To znamená, že Británia už nebude spadať pod európsku jurisdikciu. Po odchode z EÚ budú zákony interpretované nie sudcami z Európskeho súdneho dvora, ale domácimi sudcami v Škótsku, Severnom Írsku a vo Walese.

3. Silnejšia Británia vyžaduje aj ďalšie veci: posilniť vzťahy medzi štyrmi časťami nášho kráľovstva

Premiérka si dobre uvedomuje skeptický pohľad Škótska k brexitu. Škótska regionálna premiérka Nicola Sturgeonová už povedala, že Škótsko chce mať možnosť opustiť Britániu, ak Londýnu nevyjdú obchodné plány s Európskou úniou po brexite. Sama považuje plán brexitu za ekonomickú katastrofu pre Britániu a to najmä preto, že Škótsko za odchod z EÚ nehlasovalo.

„Nemožno britskej vláde dovoliť, aby nás odviedla preč z EÚ a z jednotného trhu bez ohľadu na dopady pre našu ekonomiku, zamestnanosť, životnú úroveň a našu povesť ako otvorenej a tolerantnej krajiny bez toho, aby si Škótsko mohlo vybrať medzi touto a inou budúcnosťou,“ povedala škótska premiérka.

4. Umožniť zachovanie spoločného priestoru na cestovanie s Írskom

Británia má podľa premiérky stále pozemnú hranicu s Írskom, ktoré ostáva členom Európskej únie. Podľa nej sa musí zabezpečiť, aby sa ďalej dalo cestovať, ale zároveň si Briti uchránili vlastnú integritu.

5. Brexit bude znamenať kontrolu nad množstvom ľudí, ktorí prichádzajú do Británie z Európy

„Chceme mať kontrolu nad tým, koľko ľudí prichádza do Británie. Keď je ten počet príliš vysoký, zaťažuje náš systém, našu infraštruktúru, bývanie, školstvo a škodí platom. Viem, že úplne sa migrácia kontrolovať nedá. Británia je otvorená a tolerantná krajina. Imigrácia ľudí z Európy, ktorí majú vysoké vzdelanie, je vhodná,“ komentovala T. Mayová.

Británia si chce vybrať len hrozienka: naďalej pritiahnuť vzdelaných ľudí, firmy a mladých šikovných študentov. 

6. Chceme, aby boli zaručené práva občanov EÚ, ktorí žijú v Británii a práva britských štátnych príslušníkov v iných členských štátoch najskôr, ako môžeme

V Británii žijú asi tri milióny občanov z ostatných 27 štátov únie. Zároveň sa viac než milión Britov presťahoval do krajín ako Španielsko alebo Francúzsko. Británia by sa mala s EÚ dohodnúť na garantovaní práv pre všetkých. 

Týka sa to aj pracovníkov. Vláda podľa všetkého zvažuje zavedenie systému pracovných povolení. Pokiaľ by chcel Slovák odísť pracovať do Británie, musel by si zrejme zabezpečiť vopred súhlas od britských úradov. T. Mayová zopakovala, že chce počet zahraničných pracovníkov v Británii výrazne obmedziť.

7. Vláda bude chrániť práva pracovníkov

Spravodlivejšia Británia chráni a vylepšuje práva zamestnancov. Preto premiérka chce integrovať európske právo do britského pracovného práva, aby sme ochránili zamestnancov. Právna ochrana by mala držať krok s tým, ako sa vyvíja svet.

8. Budeme sa snažiť o odvážne a ambiciózne dohody o voľnom obchode s Európskou úniou

Európsky hospodársky priestor (EEA) je rozšírenie vnútorného trhu EÚ, ktorý sa skladá z 28 členských štátov a členov Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA), ktorého súčasťou je Nórsko.

Británia by sa mohla stať členom EEA po odchode z EÚ a bola by členom len EFTA podobne ako Nórsko. Za toto členstvo platia Nóri finančný príspevok. Navyše, aby boli členom voľného obchodu prijali základné princípy vnútorného trhu EÚ vrátane voľného pohybu osôb. Tento model je ale nepravdepodobný, pretože T. May odmietla voľný pohyb osôb. „Nechceme sa snažiť zaviesť model, ktorý je už používaný inými krajinami,“ reagovala. 

Obchod s EÚ ale považuje za dôležitý. Británia musí udržiavať dohody aj so zvyškom sveta. Je na čase, aby sa Británia stala veľkým globálnym obchodníkom. Chceme obchodovať s krajinami, ako je Čína alebo Brazília. Zahájili sme obchodné dohody. 

Logika je taká, že kým bola Británia v colnej únii, nemohla dojednávať ďalšie dohody. S EÚ ale chce obchod bez ciel. „Uvidíme, či budeme pridruženým členom, alebo či to bude vyzerať inak,“ povedala.

Odchod z colnej únie Británii umožní uzatvárať samostatné obchodné dohody s ostatnými štátmi sveta. Zároveň by to ale znamenalo, že po odchode z Únie, ku ktorému pravdepodobne dôjde na jar 2019, stratia britské firmy výhodný prístup na európsky trh a budú musieť obchodovať len podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie. Uzatvorenie všetkých dohôd ale môže trvať desaťročie. 

9. Je na čase, aby sa Británia otvorila svetu a znovuobjavila svoju úlohu veľkého, globálneho a obchodného národa

Premiérka požaduje, aby mali britské ostrovy čo najširší prístup na jednotný európsky trh, ale nechcú byť jeho členmi. Nebudú tak prispievať veľkými sumami do európskeho rozpočtu. Podieľať sa budú len na projektoch, ktoré si vyberú. „Dni, kedy Británia prispievala EÚ, skončili,“ povedala.

Premiérka sľúbila, že sa pokúsi pre Veľkú Britániu vyjednať taký kompromis, ktorý umožní slobodný, bezcolný obchod. „Chceme takú ambicióznu obchodnú dohodu, aby britské firmy mohli slobodne obchodovať a európske spoločnosti mohli robiť to isté v Británii,“ uviedla s tým, že dohoda musí byť v záujme Spojeného kráľovstva. Podľa nej je „lepšie žiadna dohoda než zlá dohoda“.

V prejave tiež pripomenula, že je dôležité, aby britský finančný sektor mal prístup na európske trhy a naopak, pretože európske firmy značne využívajú banky v londýnskej City.

10. Uvítame dohodu, aby sme mohli aj naďalej spolupracovať s našimi európskymi partnermi v hlavných vedeckých, výskumných a technologických iniciatívach

11. Budeme aj naďalej úzko spolupracovať s našimi európskymi spojencami v zahraničnej a obrannej politiky

12. Veríme, že postupný proces implementácie bude v záujme Británie, inštitúcií EÚ a členských štátov

Británia oficiálne spustí brexit koncom marca tohto roku. Potom bude mať dva roky na to, aby vyjednala jeho konkrétne podmienky.

Prevažná väčšina Britov chce podľa premiérky pozitívny vzťah s EÚ. Keď chce podľa nej 27 členských štátov v EÚ pokračovať, Británia to bude rešpektovať podporovať. Nechce podrývať autoritu EÚ, ale chce, aby členské štáty prosperovali. To isté ale chce aj pre Britániu.

Ak Európska únia bude po brexite robiť Británii problémy, britskí konzervatívci premenia britské ostrovy na daňový raj - zrušia sociálnu infraštruktúru európskeho typu a európsky systém zdaňovania a regulácie, povedal britský konzervatívny minister financií Philip Hammond.

Na výzvu, aby to vysvetlil, povedal: „Mohli by sme byť donútení zmeniť svoj hospodársky model a budeme musieť zmeniť svoj hospodársky model, aby sme získali konkurencieschopnosť. A môžete si byť istí, že urobíme všetko, čo budeme musieť urobiť. Britský ľud si neľahne na zem a nepovie, je to škoda, nedá sa nič robiť, boli sme zranení. Zmeníme svoj ekonomický model a navrátime sa, staneme sa významnou konkurenciou,“ dodal. Premiérka sa k jeho odkazu pripojila. 

  • Tlačiť
  • 5

Tagy pokuta, ÚVO, Váhostav