Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

2 500 eur ročne je veľa. Albánski študenti protestujú proti školnému

06.12.2018, 16:27 | TASR

Niekoľko tisíc študentov demonštrovalo vo štvrtok v Tirane a ďalších mestách Albánska proti vysokému školnému a ďalším poplatkom spojeným so štúdiom, pričom vyhlásili bojkot vyučovania, dokým nebudú splnené ich požiadavky. Informovali o tom agentúry DPA a AP.

  • Tlačiť
  • 0

V hlavnom meste sa protestujúci zhromaždili pred budovou ministerstva školstva a zatarasili jednu z hlavných komunikácií. Zástupcovia študentov vyčítajú albánskej sociálnodemokratickej vláde, že poplatky na štátnych univerzitách sústavne zvyšuje bez toho, aby zároveň zlepšovala podmienky štúdia.

Neprehliadnite

Nepáči sa im ani to, že o štátne dotácie sa môžu po novom uchádzať aj súkromné univerzity. Ministerka školstva Lindita Nikollaová ešte v stredu študentom vyhovela v tom, že zrušila vyberanie dvojnásobných poplatkov za opakované skúšky, podľa vlastného vyjadrenia však nedokáže ovplyvniť výšku školného.

To v súčasnosti dosahuje 20- až 320-tisíc lekov (162 až 2 590 eur) za rok, pričom na základe požiadavky študentov by sa malo znížiť o polovicu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Albánsko, školstvo

Diskusia (0 reakcií)