Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

4 mýty o tom, ako vzniká korupcia a aká je skutočnosť

22.05.2018, 05:15 | Peter Brejčák | © 2018 News and Media Holding

Boj proti korupcii nie je jednoduchý – aj preto sa tento jav často nazýva rakovina spoločnosti. Avšak bez toho, aby bolo charakterizované, kde presne v „tele“ spoločnosti vzniká, ju nedokážeme liečiť.

  • Tlačiť
  • 30

Tagy

korupcia

„Je dôležité uvedomiť si, že podobne ako pri každej zákernej chorobe, korupcia zahŕňa niekoľko mýtov a červených vlajok, ktorými maskuje jej zdroj, a vyhýba sa tak pokusom liečiť ju,“ hovorí profesor Bo Rothstein z University of Gothenburg.

Problém sa pritom týka aj Slovenska. V rámci každoročného hodnotenia vnímania korupcie organizáciou Transparency International sme sa v indexe za rok 2017, porovnávajúcom 180 krajín, umiestnili na celkovom 54. mieste.

V relatívnom porovnaní s vyspelejšími krajinami sveta však výsledok pôsobí hrozivejšie – z 35 členských krajín OECD sú horšie len štyri krajiny, z 28 členov Európskej únie sa nižšie umiestnilo päť krajín.

Profesor B. Rothstein pre portál Svetového ekonomického fóra pomenoval štyri základné mýty, ktoré sú so vznikom korupcie spájané. Vďaka tomu je možné identifikovať jej skutočný zdroj a nastaviť správnu „liečbu“.

Neprehliadnite

Mýtus č. 1: Korupcia môže byť vysvetlená historickými dôvodmi

Veľká prístupnosť dát a štatistických modelov viedla k výskumom rozdielov medzi krajinami s vysokými a nízkymi mierami korupcie. Lepšie sú na tom krajiny, kde dominuje luteranizmus, sú geograficky menšie, nemajú históriu vykorisťovania koloniálnymi veľmocami a sú etnicky relatívne homogénne.

„Tieto výsledky sú určite cenné, avšak aj mimo rámec a vplyv aktuálnych verejných politík. Rovnako ako onkologickému pacientovi žiadajúcemu pomoc od doktora nepomôže rada, že si mal zvoliť iných rodičov, vedci si často zamieňajú pojem štatistickej významnosti a politickej významnosti,“ píše B. Rothstein.

Mýtus č. 2: 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 30

Tagy korupcia