Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

5 vecí, ktoré môžeme čakať, ak vyhrá Trump

08.11.2016, 11:00 | Michal Lehuta | © 2016 News and Media Holding

Aké budú reakcie ekonomiky na prípadné zvolenie kontroverzného republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov? Môžu byť dosť podobné ako tie po júnovom referende o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, ktoré prinieslo pád akciových trhov i kurzu libry.

  • Tlačiť
  • 10

Kým hospodárske dôsledky vystúpenia z Únie sú celkom predvídateľné, v prípade D. Trumpa nie je úplne jasné, čo by jeho víťazstvo pre budúcu politiku znamenalo – napriek tomu, že program pre svojich prvých sto dní v úrade už zverejnil.

Šance D. Trumpa na prezidentské kreslo sa pritom pohybujú od 11 percent podľa portálu PredictWise až po 35 percent podľa stránky FiveThirtyEight. To je zhruba rovnaká pravdepodobnosť, ako že pri hode kockou padne šestka, prípadne šestka alebo päťka.

Neprehliadnite

1. Prepad akciových trhov

Ekonómovia aj americká biznis komunita považujú za lepšiu kandidátku pre ekonomiku Hillary Clintonovú, preto zvolenie D. Trumpa doterajšie očakávania budúceho vývoja hospodárstva schladí smerom nadol. Podľa Financial Times je pravdepodobnosť, že bude zvolený D. Trump, finančnými trhmi podhodnotená, čo by znamenalo, že pohyb indexov smerom nadol by mohol byť pomerne výrazný, takmer určite niekoľkopercentný.

2. Pokles hodnoty dolára

K poklesu akcií sa pridá aj zlacnenie dolára. Rozsah poklesu hodnoty americkej meny, ako aj akciových trhov, bude závisieť aj od výsledku volieb do amerického parlamentu, ktoré sa konajú spolu s prezidentskými voľbami. Je preto možných viacero kombinácií, v ktorých úraduje síce republikánsky prezident, ale dolnú, hornú či obe komory parlamentu ovláda Demokratická strana. New York Times očakávajú aj pokles hodnoty mexického pesa a ropy.

3. Paradoxný rast amerických dlhopisov

Napriek tomu, že republikánsky kandidát vyhlásil, že v budúcnosti môže úmyselne nesplatiť vysoký americký dlh, môžu americké vládne dlhopisy posilniť. V čase neistoty sú totiž považované za bezpečný prístav pre finančné investície, aj keď vyššie riziko nesplatenia by malo hodnotu dlhopisov znížiť. Ak by však D. Trump neskôr pristúpil k znižovaniu daní a rastu verejných výdavkov, mohli by požadované výnosy dlhopisov vzrásť.

4. Rana pre zahraničný obchod

Postoje D. Trumpa v oblasti obchodu so zahraničím sú silno negatívne – je proti obchodným dohodám ako NAFTA, TPP (s krajinami Pacifiku) či TTIP (s EÚ). Colná vojna USA s Čínou a Mexikom je tak celkom pravdepodobná, napísal Washington Post. 45-percentné clo na čínske a 35-percentné na mexické dovozy môže priniesť už tak utlmenému svetovému obchodu ďalší úder. A zvýšiť infláciu. To môže podľa ratingovej agentúry Moody's ekonomiku Spojených štátov uvrhnúť do recesie a stáť až sedem miliónov pracovných miest.

5. Strach európskych členov NATO

D. Trump už viackrát spochybnil záväzok Spojených štátov v prípade útoku obrániť spojencov zo Severoatlantickej aliancie i iných bezpečnostných zmlúv, napríklad s ázijskými krajinami. Pobaltské štáty a Poľsko, ktoré sa najviac cítia ohrozené ruskou expanziou na Ukrajine, preto môžu žiadať o vyššiu úroveň vojenskej spolupráce v rámci Európskej únie.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy ekonomika, prezidentské voľby v USA 2016, Trump