Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

500-eurová bankovka sa príliš zneužíva na nelegálne platby

14.02.2016, 09:15 | ČTK

Ministri financií krajín Európskej únie v piatok vyzvali Európsku centrálnu banku (ECB), aby zvážila možnosti, ako obmedziť dostupnosť 500-eurových bankoviek. Plán je súčasťou snahy bojovať proti financovaniu terorizmu. Banka by taktiež mala uvažovať o tom, ako zaviesť strop na platby v hotovosti, aby sa zamedzilo financovanie teroristických organizácií. Informovala o tom agentúra Reuters.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

„Existuje riziko, že veľké bankovky a vysoké čiastky v hotovosti môžu byť ľahko použité na financovanie terorizmu,“ uviedol holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem, ktorý je predsedom užšej skupiny ministrov financií eurozóny.

Bankovka v hodnote 500 eur patrí celosvetovo k bankovkám s najvyššou nominálnou hodnotou. Napríklad v USA má najvyššia bankovka hodnotu 100 amerických dolárov (približne 89 eur).

500-eurová bankovka sa dostáva do centra pozornosti v dobe, kedy sa EÚ snaží výrazne obmedziť všetky možnosti platieb, ktoré by mohli byť zneužívané na financovanie terorizmu.

Európska komisia minulý týždeň navrhla obmedziť anonymitu predplatených platobných kariet, čo je alternatíva tradičných kariet pre tých, ktorí nemajú účet v banke. Práve takéto predplatené karty boli použité pri príprave parížskych atentátov z 13. novembra minulého roku.

Brusel taktiež navrhol prísnejšiu kontrolu virtuálnych mien, napríklad bitcoinov, ktoré umožňujú medzinárodné transakcie bez kontroly finančných úradov a tajných služieb a ktoré zaisťujú anonymitu. Prísnejšie kontrolovať chcú úradníci aj ďalšie možné zdroje financovania teroristických organizácií. Upozornili aj na riziká spojené s 500-eurovou bankovkou a uviedli, že uvažujú o zavedení stropu na platby v hotovosti.

Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis povedal, že výsledky štúdie uskutočniteľnosti takéhoto opatrenia budú predstavené v máji.

Rozhodovanie o eurobankovkách v obehu je však záležitosťou ECB. Podľa jej údajov sa vo forme 500-eurovej bankovky nachádzalo takmer 30 percent z celkovej hotovosti, ktorú v minulom roku nazhromaždili ľudia v eurozóne. Celková hodnota peňazí v hotovosti v roku 2015 vystúpila na viac ako bilión eur.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy bankovky, euro, Európa, terorizmus