Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

90 percent Slovákov neverí ostatným ľuďom. Prečo by nás to malo trápiť?

01.03.2017, 10:30 | Peter Brejčák | © 2017 News and Media Holding

Myslíte si, že môžete veriť ostatným ľuďom? Ak ste odpovedali nie, patríte medzi takmer 90 percent Slovákov, ktorí takýto názor zdieľajú s vami. Len približne každý desiaty podľa OECD uviedol, že ostatným dôverovať môže. Prečo by nás to malo trápiť? A nie je v konečnom dôsledku takýto stav žiaduci – nie sú tak ľudia aspoň viac motivovaní a pod väčším tlakom, aby pracovali efektívnejšie a produktívnejšie?

  • Tlačiť
  • 1

Nie je. Krajiny, kde je vyššia dôvera, sú podľa výskumov bohatšie aj zdravšie. „Ako veľmi si ľudia vzájomne dôverujú, je indikátorom toho, ako veľmi je spoločnosť ako celok súdržná. Ale nie je to len o tom, koľko si navzájom dôverujeme, podstatné je aj to, ako veľmi dôverujeme našim vládam. V konečnom dôsledku, čím lepšie spolupracujeme, tým viac budú prosperovať naše ekonomiky a zdravie,“ vysvetľuje Svetové ekonomické fórum.

Nedôverčivé Slovensko

Štatistiky v tomto ohľade Slovensku neponúkajú veľmi priaznivý obraz. Podľa štúdie OECD s údajmi z roku 2014 (publikovaných na jeseň minulého roka) ostatným verí len 12,1 percenta opýtaných – čo je najmenej z 35 členských krajín OECD. Priemer spolku je na úrovni 36 percent.

Do prieskumu bolo zapojených ďalších šesť nečlenských krajín, z ktorých len dve dosiahli horší výsledok (Kolumbia so 4,13 a Brazília so 7,12 percentami). Viac si navzájom dôverujú ľudia v Indii, Rusku, Argentíne, Mexiku či Turecku (posledné dve menované sú členmi OECD).

Podobne dopadlo aj porovnanie v rámci mladej vekovej kategórie (15-29 rokov) – v rámci OECD je Slovensko posledné s 12,41 percentami, zo skúmaných krajín sú na tom horšie len nečlenské krajiny Brazília (10,6 %) a Kolumbia (3,6 %).

Krajiny s najviac dôverujúcimi si ľuďmi, neprekvapivo, nájdeme hlavne na severe Európy – Dánsko (75 percent), Nórsko (73), Holandsko (67), Švédsko (62) a Fínsko (62).

Poznámka: Respondenti v rámci prieskumu odpovedali na otázku: „Vo všeobecnosti by ste povedali, že väčšine ľudí môžete veriť alebo že musíte byť pri jednaní s ľuďmi veľmi opatrní?“ s možnosťami „väčšine ľudí sa dá veriť“ alebo „treba byť veľmi opatrný“.

Dôvera vo vládu

V rámci rovnakej štúdie OECD skúmala aj dôveru ľudí v národnú vládu jednotlivých krajín. Slovensko už neskončilo na poslednej priečke – s úrovňou 29,5 percenta sme predbehli celkovo sedem krajín.

V tomto prípade je potrebné poznamenať, že údaje sú z rokov 2014/2015, zatiaľ čo na Slovensku minulý rok prebehli voľby a situácia sa už mohla zmeniť.

Prečo by nás to malo trápiť

Na prvý pohľad sa to nemusí zdať, no dôvera medzi ľuďmi je štatisticky významným faktorom ovplyvňujúcim napríklad ekonomický rast. Podľa viacerých výskumov zohráva väčšiu úlohu 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy dlhová brzda