Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nitra ako prvé krajské mesto zakázala hazard

14.06.2019, 11:03 | TASR

Poslanci nitrianskeho mestského zastupiteľstva v piatok schválil všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze hazardu. Podľa nového VZN mesto zakazuje umiestňovanie herní a kasín na celom území Nitry v hoteloch, moteloch a penziónoch. Fungovať nebudú môcť ani v budovách pre obchod a služby či v objektoch určených na kultúru a na verejnú zábavu.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

hazard, Nitra

Petíciu, ktorá požadovala zákaz hazardu, podpísalo 23 082 ľudí, čo je viac ako 30 percent občanov, ktorí majú trvalý pobyt v Nitre a majú viac ako 18 rokov. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo v mestskom zastupiteľstve schváliť VZN o zákaze hazardu. Chcem sa poďakovať všetkým 24 poslancom, ktorí hlasovali za. Je to vypočutie hlasu ľudu. Chcem poďakovať aj petičnému výboru, dobrovoľníkom a aktivistom, ktorí vyzbierali podpisy. Je to najväčšia petícia, akú doteraz Nitra zažila a som rád, že toto VZN máme,“ uviedol primátor Nitry Marek Hattas.

Neprehliadnite

Schválenie nariadenia podľa neho v praxi znamená, že sa v Nitre už nebudú vydávať nové licencie pre herne a kasína a platnosť súčasných licencií bude postupne končiť. „Ku koncu roka 2019 skončia štyri herne a potom budú postupne končiť ďalšie. Poslednému kasínu uplynie licencia v roku 2024,“ skonštatoval M. Hattas.

Podľa jeho slov je mesto po schválení nariadenia o zákaze hazardu pripravené na reakciu prevádzkovateľov herní. „Sme krajské mesto a tých peňazí, ktoré tu hazard točí, nie je málo. Takže počítame s tým, že budeme napadnutí na prokuratúre a uvidíme, či to hazardná loby doženie až na súd. My sme pripravení a neoblomne stojíme za našimi obyvateľmi a ich rozhodnutím skoncovať s hazardom v našom meste. Dnes sme mali mimoriadne mestské zastupiteľstvo aj preto, aby sme stihli termín do 1. 7., odkedy by mohli mať herne a kasína opäť päťročné licencie. Ten proces je zastavený a ja verím, že už žiadna nová licencia nebude vydaná,“ skonštatoval primátor.

Zároveň zdôraznil, že zákon upravujúci podmienky prevádzkovania hazardu je zlý a bude potrebného ho zmeniť. „Napríklad vyžadovaním dôkazov o narúšaní verejného poriadku herňami vyvoláva zbytočné prieťahy a svojím spôsobom zasahuje do kompetencií samospráv. Myslím si, že zvolení primátori a mestskí poslanci majú dostatočný mandát, ktorý získali vo voľbách, aby o hazarde na území miest a obcí mohli rozhodovať,“ povedal M. Hattas.

Prevádzkovatelia herní už voči VZN poslali svoje pripomienky, mesto však ani jednej nevyhovelo. S napadnutím nového VZN zo strany herní počítajú aj iniciátori petície. Ako však uviedol jeden z nich, Anton Chromík, momentálne existuje dostatok podložených dôvodov, pre ktoré je možné v Nitre hazard zakázať. „Máme zdokladované prípady, kedy kvôli prevádzke herní dochádzalo k narúšaniu verejného poriadku, a to od rušenia nočného pokoja až po trestný čin,“ skonštatoval.

Po zavedení zákazu hazardu v Nitre príde mesto o približne 600-tisíc eur. V diskusii o novom VZN sa medzi negatívnymi dopadmi často spomínal práve výpadok príjmov, ale napríklad aj strata práce pre približne 400 zamestnancov herní či zhoršenie podnikateľského prostredia. „Ani jeden z prevádzkovateľov 23 herní v našom meste nie je z Nitry, takže si nemyslím, že sa toto VZN nejako dotkne našich podnikateľov a pri nezamestnanosti v Nitre, ktorá je pod tri percentná sa neobávam, že by sa zamestnanci herní neuplatnili na trhu práce,“ myslí si viceprimátor Daniel Balko.

Výpadok z mestského rozpočtu navyše podľa primátora nebude okamžitý. „Tento rok prídeme o 5000 eur, ďalší rok o 100-tisíc eur a postupne sa to bude znásobovať až do roku 2024, kedy to bude tých 600-tisíc eur. To znamená, že máme dosť času na to, aby sme mestskú kasu pripravili na tento výpadok,“ vysvetlil M. Hattas. Podľa slov poslankyne Anny Šmehilovej sa však v prípade hazardu nedá pozerať iba na ekonomiku mesta. „Hazard sa nedotýka iba rozpočtu Nitry, nedotýka sa iba podnikateľov, predovšetkým sa týka množstva rodín a tragédií, ktoré prežívajú s gamblermi,“ dodala.

Aktualizované o stanovisko firmy SLOV-MATIC spol. s r.o., sa sústreďuje hlavne na prevádzkovanie výherných zariadení: „Čakali sme tento výsledok, nakoľko od začiatku primátor Hattas zdieľal fanatické nálady Chromíkovcov proti tomuto podnikaniu. Zo strany mesta ide o bezprecedentné porušovanie niekoľkých zákonných podmienok a vážne spochybňujeme aj samotné prešetrenie petície, keďže primátor sa v nej osobne angažoval a tlačil na jej vyzbieranie. Právnici preto pripravujú viacero podaní, ktoré nateraz nebudeme konkretizovať, ale veríme že celý prípad bude mať súdnu dohru,“ reagovala Dominika Lukáčová, PR manažérka SLOV-MATIC spol. s r.o.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy hazard, Nitra