Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slováci v prieskume odmietli proruskú orientáciu

14.04.2019, 14:47 | TREND.sk

Každý piaty opýtaný sa nevedel na túto tému vyjadriť. Najviac ľudí, až 60 percent, si myslí, že krajina by sa mala orientovať na Západ. Približne 18 percent opýtaných si myslí, že by Slovensko malo mať proruskejšiu orientáciu.

  • Tlačiť
  • 16

Tagy

Rusko

Výsledky prieskumu, ktorý vypracovala agentúra FOCUS zverejnila televízia Markíza v nedeľnej relácii Na telo. Rozdiely sú pritom u voličov v rôznych strán. Kým v SNS a ĽSNS by voliči radi videli proruskejšiu orientáciu, opačne to vidia voliči opozície, ale aj Smeru.

Postoj Slovákov k zahraničnopolitickej orientáciiZdroj: tvnoviny.sk

FOCUS na vzorke 1 200 respondentov testoval, ktorej zahraničnej politike dávajú ľudia prednosť. Na jednej strane bola „jednoznačná proeurópska a proatlantická zahraničná politika, ako ju presadzuje ministerstvo zahraničných vecí“, na strane druhej „proruskejšia zahraničná politika, ako ju presadzuje Andrej Danko“.

Takmer 47 percent voličov SNS by privítalo proruskejšiu politiku oproti takmer 40 percentám, ktoré by sa prikláňali k euroatlantickej. Takmer identické preferencie vykázali voliči Kotlebovej ĽSNS.

Z voličov opozičnej SaS podľa prieskumu nikto nechce proruskú orientáciu. Z voličov OĽaNO by ju privítalo iba takmer 15 percent. Aj voliči Sme rodina - Boris Kollár by radšej videli euroatlantickú orientáciu v pomere 61 ku 17 percentám.

  • Tlačiť
  • 16

Tagy Rusko